DISINFO REPORT – 67. týždeň

Vitajte pri čítaní päťdesiateho štvrtého vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Klamlivé informácie môžu eskalovať izraelsko-palestínsky konflikt

Izraelsko-palestínsky konflikt je poznačený spormi ťahajúcimi sa dlhé desaťročia. Jeho súčasná podoba je však ovplyvňovaná dezinformáciami a misinformáciami. Tieto nepravdivé správy vo výsledku napokon napomáhajú eskalácii už aj tak napätej situácie. Viac v článku

Ukrajinská prokuratúra obvinila opozičného politika Viktora Medvedčuka z vlastizrady. Za zadržaného oligarchu sa postavil aj jeho priateľ Vladimír Putin

Vzťahy Ukrajiny a Ruska narazili na nový bod mrazu po tom, ako bol zadržaný opozičný politik Viktor Medvedčuk. Ten bol začiatkom minulého týždňa obvinený z vlastizrady a drancovania nerastného bohatstva na Kryme. Medvedčuk má značne vyhranené proruské názory, celú situáciu však komplikuje najmä jeho blízky vzťah s Vladimírom Putinom. Jeho zadržanie je mnohými kritikmi ukrajinskej vlády označované za politický krok a za spôsob, ako provokovať ruského prezidenta. Viac v článku.

Výber dezinformačných trendov (19.5.2021)

V rámci projektu „Infosecurity.sk“, ktorý spadá pod STRATPOL – Strategic Policy Institute a Slovak Security Policy Institute, s podporou pražskej kancelárie Nadácie pre slobodu Friedricha Naumanna vykonáva naša redakcia monitorovanie aktivít slovenskej i zahraničnej dezinformačnej scény. Aj tento raz vám prinášame prehľad dezinformačných trendov, ktoré sa podarilo zachytiť za posledné dva týždne. Viac sa o nich dozviete v článku.

Ministri zahraničných vecí G7 reagujú na hybridné hrozby zo strany Číny a Ruska

Ministri zahraničných vecí ekonomicky najsilnejších štátov sveta združených v skupine G7 reagujú na hybridné hrozby zo strany Ruska a Číny. Na stretnutí prijali záväzok ochrániť demokratické systémy spoločnou koordináciou v rámci mechanizmu rýchlej odozvy. Viac v článku.

Na čínsky vplyv nie sme pripravení

Čína sa so svojou rastúcou ekonomickou, vojenskou a diplomatickou mocou nepretržite snaží vybudovať svet, v ktorom sa jej vplyv nedá prekonať, jej ambície sú nespochybniteľné a individuálne slobody ustupujú potrebám štátu. Ako je to ale s čínskym vplyvom na Slovensku? Máme dôvod na obavy? Dozviete sa v článku.

INFOSECURITY.SK hľadá nových stážistov

Aktívne ťa zaujíma problematika dezinformácií a fake news? Máš prehľad v oblasti medzinárodných vzťahov a politiky? Bavilo by ťa písanie článkov, analýza aktuálneho diania, či tvorba grafických výstupov? V tom prípade hľadáme práve teba! Viac informácií o možnosti stáže v našej redakcii sa dozvieš na tomto odkaze.

Írsko po ransomvérovom útoku vyplo zdravotnícke IT systémy, nemocnice obmedzili činnosť

Írsky Úrad pre zdravotné služby (HSE) sa v piatok stal obeťou závažného ransomvéru. Útok obmedzil aj činnosť niektorých nemocníc. Štátne orgány deklarujú, že požadované výkupné nezaplatia. Viac v článku.

Správa o kyberbezpečnosti Slovenska podčiarkla vplyv pandémie, v centre pozornosti sú jednotlivci

Čerstvá správa o kybernetickej bezpečnosti Slovenska za minulý rok zhrnula pandemické trendy – či už v útokoch alebo vo vnímaní kyberbezpečnosti ako takej. Pod najväčším náporom sa ocitol sektor zdravotníctva. Viac v článku.

Ransomvér a jeho dnešná realita

Ransomvér je v skratke škodlivá aktivita, ktorá vedie k zašifrovaniu dát (diskov, a pri zle navrhnutej infraštruktúre aj záloh ak existujú). Následne útočník vydiera obeť a žiada vyplatenie určitej sumy (tzv. ransom čiže výkupné) najčastejšie v bitcoinoch či inej nevystopovateľnej krypotomene ako podmienku na rozšifrovanie dát. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Poľská Agentúra pre vnútornú bezpečnosť zadržala dve osoby podozrivé z prevádzkovania farmy na botov. Tú mali využívať aj zahraničné spravodajské služby pre svoje dezinformačné kampane.
  • Ruský Roskomnadzor čiastočne pozastavil spomaľovanie Twitteru v krajine. Do hľadáčiku si teraz vzal iné platformy, ako Facebook a YouTube, ktorým sa vyhráža podobnými odvetnými opatreniami ako v prípade Twitteru. 
  • V Prahe bude sídliť stredoeurópsky projekt na výskum dezinformácií. Vybrala ho Európska komisia a bude jedným z ôsmich rovnako orientovaných stredísk v Európskej únii. 
  • Fox News odmieta žalobu spoločnosti Dominion Voting Systems, ktorá televíznu stanicu obvinila zo šírenia klamstiev o údajnej manipulácii s hlasmi tak, aby zvíťazil Joe Biden. Fox News sa obhajuje argumentom o slobode tlače, Dominion zase hovorí o boji proti dezinformáciám.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk