Výber dezinformačných trendov (19.5.2021)

Fake News

V rámci projektu „Infosecurity.sk“, ktorý spadá pod STRATPOL – Strategic Policy Institute a Slovak Security Policy Institute, s podporou pražskej kancelárie Nadácie pre slobodu Friedricha Naumanna vykonáva naša redakcia monitorovanie aktivít slovenskej i zahraničnej dezinformačnej scény. Aktivity projektu sú založené na každodennom monitorovaní vznikajúcich dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online priestore. To umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali vo verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šíria a vyvíjajú na sociálnych sieťach. Táto správa predstavuje dvojtýždňový prehľad vznikajúcich trendov v šírení škodlivého online obsahu. Na základe toho môže Infosecurity.sk poukazovať na vznikajúce a aktuálne trendy v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

Tento týždeň, rovnako ako v tých predchádzajúcich, prináša Infosecurity.sk prehľad dezinformačných trendov, ktoré sa podarilo zachytiť za posledné dva týždne:

  1. Proruské dezinformačné médiá využívajú nedávne výročie konca druhej svetovej vojny na šírenie propagandy, dezinformovanie verejnosti a prepisovanie histórie.
  2. Ich naratívy sa snažia prispôsobiť historické udalosti tak, aby zapadali do ich protizápadného ideologického rámca, pričom zámerne ignorujú niektoré fakty a každého, kto sa pokúša spochybniť ich názor, označujú za „rusofóba“.
  3. Propaganda Kremľa v súvislosti s oslavami konca druhej svetovej vojny sa prejavila aj v nedávnom turné sympatizantov motorkárskeho gangu Noční vlci „Cesta víťazstva“ po Slovensku a Českej republike.
  4. Noční vlci a ich sympatizanti zneužívajú spomienkové oslavy na propagandistické účely, snažia sa získať podporu pre extrémistické sily a šíriť protizápadné naratívy.
  5. Aktivity Nočných vlkov a ich sympatizantov sú výrazne podporované ruským veľvyslanectvom na Slovensku a slúžia ako PR podujatie pre slovenskú a českú dezinformačnú scénu.

Pripomínanie si konca druhej svetovej vojny prostredníctvom dezinformácií, propagandy a historického revizionizmu

8. mája si pripomíname výročie bezpodmienečnej kapitulácie nacistického Nemecka spojeneckým mocnostiam, ktoré ukončilo druhú svetovú vojnu v Európe. Začiatok mája sa preto zvyčajne vyznačuje spomienkou na padlých a vzdelávaním o dôsledkoch tejto historickej udalosti. 76. výročie konfliktu však charakterizovali aj pokusy Moskvy šíriť propagandu, dezinformovať verejnosť a prepisovať históriu.

Prokremeľskí dezinformátori sa dlhodobo snažia presadzovať naratív, ktorý vykresľuje Sovietsky zväz iba ako mierotvorcu a osloboditeľa Európy od fašizmu.

Podľa nich sa slovenskí a českí „rusofóbovia“ v skutočnosti snažia prepisovať dejiny tým, že pripisujú zásluhy Američanom za oslobodenie Európy, zatiaľ čo ruské zásluhy bagatelizujú.

Tieto naratívy bolo možné pozorovať v oficiálnej komunikácii ruského veľvyslanectva na Slovensku, ako aj v článku Anny Belousovovej, bývalej poslankyne slovenského parlamentu a členky Slovenskej národnej strany, ktorý bol uverejnený na proruskej dezinformačnej stránke Extraplus.

Dezinformační aktéri opomenuli úlohu, ktorú zohral ZSSR na začiatku vojny. Zo svojich naratívov zámerne vynechali a bagatelizovali najmä tzv. pakt Molotov-Ribbentrop medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom, na základe ktorého Sovietsky zväz napadol Poľsko tri týždne po Nemecku, a ktorý umožnil obom mocnostiam rozdeliť si Poľsko po jeho kapitulácii. Okrem Poľska Sovietsky zväz napadol a okupoval aj pobaltské krajiny, čo sa v naratívoch Kremľa tiež často vynecháva.

Hoci Sovietsky zväz má nesporné zásluhy na porážke nacizmu, dezinformačné médiá opisujú tento boj veľmi skreslene. Ich rozprávanie sa snaží prispôsobiť históriu tak, aby zapadala do ich protizápadného ideologického rámca, ignoruje podstatné fakty a súvislosti a každého, kto sa pokúša spochybniť ich pohľad, označuje za „rusofóba“.

Putinov motorkársky gang ako nástroj hybridnej vojny

Propaganda Kremľa v súvislosti s oslavami konca druhej svetovej vojny mala v skutočnosti aj hmotnejšiu podobu. Jedným z príkladov je cesta sympatizantov motorkárskeho gangu „Noční vlci“ naprieč Európou. Podujatie bolo intenzívne propagované ruským veľvyslanectvom na Slovensku. Jeho údajným cieľom bolo vzdať hold padlým hrdinom, ktorí oslobodili Európu od fašizmu.

Odborníci však opakovane upozorňovali, že motorkársky gang je úzko prepojený s Kremľom a slúži ako nástroj hybridnej vojny. Svedčí o tom skutočnosť, že Moskva činnosť Nočných vlkov finančne podporuje. Okrem toho sú viacerí členovia Nočných vlkov na sankčnom zozname a nesmú vstúpiť na územie EÚ. Dôvodom je, že niektorí z nich sa dokonca priamo zúčastnili na bojoch na východnej Ukrajine na strane proruských separatistov, za čo boli vyznamenaní prezidentom Putinom.

V roku 2018 si Noční vlci dokonca zriadili svoju európsku základňu na Slovensku, v poľnohospodárskom komplexe prerobenom na vojenské múzeum. Exponáty múzea, medzi ktorými boli aj obrnené transportéry, sa potom používali na výcvik slovenskej polovojenskej organizácie Slovenskí branci. Podozrivé aktivity sa zastavili, až keď sa do nich zapojili štátne orgány.

Z tohto dôvodu by sa nedávne aktivity gangu Noční vlci na Slovensku a vo zvyšku Európy mali považovať za bezpečnostnú hrozbu. Závažné je, ak gang nadväzuje kontakty s predstaviteľmi miestnych samospráv pri organizovaní rôznych kultúrnych podujatí, ako sú napríklad spomienkové podujatia na 2. svetovú vojnu. Tieto podujatia sa potom často zneužívajú na propagandistické účely, na získavanie podpory pre nacionalistické alebo extrémistické sily a na mobilizáciu verejnosti proti členstvu v EÚ a NATO.

Na rozdiel od predchádzajúcich rokov sa ruskí členovia Nočných vlkov tohtoročnej „Cesty víťazstva“ nezúčastnili. Miestna slovenská odnož motorkárskeho gangu a ich sympatizanti zo Slovenska aj z Českej republiky sa však podujali pokračovať v ich odkaze, čo vyvolalo rôzne reakcie zo strany oficiálnych predstaviteľov.

Niektorí slovenskí vládni predstavitelia, vrátane ministra obrany Jaroslava Naďa a štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa, podujatie kritizovali. Títo štátni predstavitelia zdôrazňovali, že miestni sympatizanti Nočných vlkov sú obeťami ruskej propagandy a vyzdvihovali bezpečnostnú hrozbu, ktorú predstavuje ruský motorkársky gang, za čo ich okamžite očiernili proruské dezinformačné médiá. Tie spolu s ruským veľvyslanectvom a ďalšími tradične prokremeľsky orientovanými politikmi, ako napríklad slovenský Ľuboš Blaha, podujatie intenzívne propagovali.

Skutočnosť, že slovenskí a českí dezinformační aktéri intenzívne propagovali „Cestu víťazstva“, ktorá slúžila ako úspešná PR akcia, ilustrujú dáta získané pomocou analytického nástroja CrowdTangle.[1]

Údaje sme získali vyhľadávaním kľúčového slova „Noční vlci“ (slovenský preklad „Noční vlci“) a výsledky pochádzajú z nášho zoznamu slovenských a českých médií, dezinformačných aktérov a politikov.

Všetkých 10 príspevkov za posledné dva týždne, ktoré informovali o Nočných vlkoch a ich ceste po Slovensku a Českej republike a ktoré zaznamenali najvyšší počet celkových interakcií (reakcií, komentárov a zdieľaní), pochádzalo buď od dezinformačných subjektov, alebo zo stránok, ktoré sú známe šírením problematického obsahu z minulosti. Ako ukazuje graf, celkovo 10 najlepších príspevkov dokázalo na Facebooku dosiahnuť viac ako 38 000 interakcií.

Tradične najpopulárnejším príspevkom bol ten od Ľuboša Blahu, ktorý sa opakovane zaraďuje medzi najúspešnejších slovenských dezinformačných aktérov v angažovaní sa verejnosti na Facebooku.

Okrem toho livestream organizovaný českou facebookovou stránkou Raptor.cz, ktorý zobrazuje kladenie vencov členmi miestnej pobočky Nočných vlkov a ich priaznivcami pri pamätníku v Českej republike, zaznamenal viac ako 2 500 interakcií a celkovo 63 000 zobrazení. Zvyšok príspevkov pochádza z oficiálnej facebookovej stránky ruského veľvyslanectva na Slovensku a poukazuje na jeho neutíchajúce úsilie o propagáciu aktivít skupiny.

Prehľad dezinformačných trendov z predchádzajúcich dvoch týždňov ukazuje, že propagandistická mašinéria Moskvy môže mať rôzne formy, ktorými sa snaží zapojiť verejnosť, využívať a manipulovať historické udalosti s cieľom šíriť protizápadné naratívy, posilňovať svoj verejný obraz a revidovať históriu tak, aby zapadala do jej ideologického rámca.


[1]  CrowdTangle je nástroj od Facebooku, ktorý pomáha sledovať, analyzovať a informovať o dianí na sociálnych sieťach. https://www.crowdtangle.com

Supported by Friedrich Naumann Foundation For Freedom.

Šéfredaktor portálu Antipropaganda.sk. Je študentom magisterského odboru Medzinárodné vzťahy na Central European University v Budapešti a Viedni a študentom European Academy of Diplomacy vo Varšave. V roku 2020 absolvoval študijný a pracovný pobyt v rámci programu The Bard Globalization and International Affairs Program (BGIA) v New Yorku. Bakalársky titul získal na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v odbore Európske štúdiá. Počas štúdia nazbieral skúsenosti v štátnych inštitúciách, vrátane stáží na Oddelení strategickej komunikácie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, v Kancelárii štátneho tajomníka Róberta Ondrejcsáka na Ministerstve obrany, na Odbore zahraničnej politiky v Kancelárii prezidenta SR, ale tiež na Stálej misii SR pri OSN v New Yorku. Matej v súčasnosti spolupracuje s mimovládnymi organizáciami SSPI a Stratpol, pričom v minulosti pôsobil aj v Stredoeurópskom inštitúte ázijských štúdií (CEIAS). Od roku 2018 sa venuje dobrovoľníckej činnosti v organizácii Transparency International. Ovláda angličtinu a základy francúzštiny. Kontakt: matej.spisak@slovaksecurity.org