Ministri zahraničných vecí G7 reagujú na hybridné hrozby zo strany Číny a Ruska

Obrázok: https://www.gov.uk/government/publications/g7-foreign-and-development-ministers-meeting-may-2021-communique

Ministri zahraničných vecí ekonomicky najsilnejších štátov sveta združených v skupine G7 reagujú na hybridné hrozby zo strany Ruska a Číny. Na stretnutí prijali záväzok ochrániť demokratické systémy spoločnou koordináciou v rámci mechanizmu rýchlej odozvy.

Veľká Británia, USA, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Japonsko reagujú na hrozby spojené s dezinformáciami a hybridnými hrozbami. Tie zaznamenali zo strany Ruska a Číny. Podľa predstaviteľov G7 sa zahraniční aktéri pokúšajú narušiť demokratické zriadenia a presadzujú vlastné autoritatívne prvky pre geopolitické ciele. G7 vo svojom komuniké uvádza snahu Ruska podkopať demokraciu, zatiaľ čo Čínu obviňuje z porušovania ľudských práv. Kým Rusko samotné bolo členom skupiny G8, po nezákonnej anexii Krymu bolo jeho členstvo pozastavené.

Aktivity Ruska a Číny ako hrozba pre demokraciu

Skupina G7 vyjadrila znepokojenie nad destabilizačnými aktivitami Ruska. Konkrétne vyzdvihli hromadenie ruských vojenských síl na hraniciach s Ukrajinou a na Kryme, zhubné dezinformačné aktivity zamerané na podkopanie demokratických systémov a kyberútoky. G7 obviňuje Rusko z manipulácie volieb prostredníctvom proruských trollov a zo šírenia dezinformácií o NATO či Covid-19. Ministri pripomenuli záujem o predvídateľné a stabilné vzťahy s Ruskom a o spoluprácu pri riešení regionálnych a globálnych výziev.

Čína podľa G7 využíva donucovaciu hospodársku politiku pre presadzovanie vlastných záujmov, pričom porušuje medzinárodné právo. Skupina vyjadrila podporu účasti Taiwanu v medzinárodných organizáciách, predovšetkým v Svetovej zdravotníckej organizácii, v ktorej jeho členstvo blokuje Peking svojou politikou jednej Číny. G7 vyzvala Čínu na konštruktívne pôsobenie v medzinárodnom systéme, dodržiavanie ľudských práv a základných slobôd a tiež dodržiavanie svojich záväzkov v kybernetickom priestore. Skupina pripomenula znepokojenie z  narušenia demokratických procesov pri voľbách v Hongkongu. Rusko v reakcii na postoje západných štátov tvrdí, že sú zaujaté protiruskou hystériou, Čína nazvala Západ tyranom.

Rozšírená medzinárodná spolupráca

V rámci mechanizmu rýchlej reakcie (RRM), do ktorého má byť zapojené aj NATO, sa predstavitelia zaviazali k ochrane demokracie pred škodlivými činnosťami zo zahraničia. Mechanizmus slúži predovšetkým na posilnenie koordinácie v rámci G7 pri identifikácii, prevencii a reakcii na hrozby pre demokraciu. Posilnenie mechanizmu je prejavom medzinárodného úsilia, zameraného na ruské dezinformácie, falošné správy a propagandu. Cieľom G7 je posilnenie bezpečnosti, integrity demokratických systémov a ochrana informačného priestoru.

Medzi nové ciele G7 patrí výročná správa zameraná na zvýšenie povedomia o fungovaní mechanizmu, posilnenie spolupráce s medzinárodnými partnermi, skvalitnenie analytických kapacít a výmeny informácií, hľadanie spoločnej definície nelegitímnej činnosti v informačnom priestore a prehĺbenie spolupráce s občianskou spoločnosťou a akademickou obcou.