DISINFO REPORT – 66. týždeň

Vitajte pri čítaní päťdesiateho tretieho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Severná Kórea sa bojí koronavírusu. Prenášať sa má letákmi od južného suseda

Severná Kórea vyzýva svojich občanov, aby nečítali propagandistické letáky posielané balónmi z Južnej. Podľa vlády môžu obsahovať kvapôčky koronavírusu. Severná Kórea si paradoxne drží status krajiny, ktorá dodnes oficiálne nehlási žiadny prípad nákazy koronavírusom. Viac v článku

Nová správa z dielne EÚ: Cieľom ruských snáh je rozdrobiť a oslabiť spoločný európsky prístup k vakcínam

Európska služba pre vonkajšiu činnosť zverejnila správu, ktorej cieľom je poskytnúť prehľad o súčasných trendoch v oblasti dezinformačných aktivít týkajúcich sa COVID-19. Nová správa varuje, že cieľom „prokremeľských dezinformačných aktérov je oslabiť a rozdrobiť spoločný európsky prístup“ k vakcínam. Viac v článku.

Americké palivové potrubia odstavil ruský kyberútok, Biden chce vyšetrovať s Putinom

Najdôležitejší dodávateľ benzínu, nafty a leteckého paliva na východnom pobreží USA musel v piatok kvôli ransomvérovému útoku odstaviť celú svoju rozvodnú sieť. Prezident Biden chce zločin vyšetrovať za pomoci Ruska. Viac v článku.

Neznámi čínski hackeri cielia na ruský obranný sektor, využívajú nové zadné vrátka

Skupina hackerov sa v prospech Číny tentokrát zamerala na ruský obranný sektor. Pri analýze kampane výskumníci objavili modifikovanú verziu známeho trojana a aj nový typ zadných vrátok, ktorým dali názov PortDoor. Viac v článku.

TL;DR: Stále zraniteľná Tesla a masívny útok na belgické očkovacie stránky (18. týždeň)

Príjemný pocit šoférovania Tesly môže v okamihu prerušiť človek, ktorý ani len nie je fyzicky v aute. Populárne elektromobily majú pod kapotou ďalšiu zraniteľnosť. Podobne je na tom aj IT gigant Amazon. Úrad filipínskeho generálneho prokurátora sa možno poučí do budúcnosti a bude odpisovať na e-maily z Veľkej Británie. Najmä keď prídu priame dôkazy, že sa niekto nabúral do jeho systémov a vo voľnom čase si číta spisy z jednotlivých procesov. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Rada pre dohľad odobrila rozhodnutie Facebooku pozastaviť účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, no navrhuje, aby spoločnosť svoje rozhodnutie po pol roku znovu prehodnotila. Zároveň rada priznala, že Facebook porušil svoje vlastné pravidlá, keď Trumpovi pozastavil účet „na neurčito“. 
  • Podľa novej štúdie vyplýva z dát od Zignal Labs a CrowdTangle, že zmienky o Donaldovi Trumpovi na sociálnych sieťach klesli od pozastavenia jeho účtov na Twitteri a Facebooku až o 90 %. K tomuto úbytku prispeli aj zásahy sociálnych sietí voči účtom priaznivcov konšpiračného hnutia QAnon, skupinám #stopthesteal, boogaloo a Proud Boys.
  • Jeden z účastníkov januárového útoku na Kapitol na súde uviedol, že ho k tomuto konaniu donútila prorepublikánska televízna stanica Fox News. Tá je už dobre známa svojim blízkym vzťahom k bývalému prezidentovi Trumpovi a šírením problematického obsahu. 
  • Donald Trump má v Republikánskej strane aj naďalej silný vplyv. Republikáni sa stále držia jeho tvrdenia o zmanipulovaných voľbách a podľa prieskumu CNN si až 70 % Republikánov myslí, že Joe Biden vyhral voľby neprávom.
Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk