DISINFO REPORT – 65. týždeň

Vitajte pri čítaní päťdesiateho druhého vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

V kauze Vrbětice sa české dezinformačné média obsahovo vôbec neodchýlili od kremeľskej propagandistickej stratégie

Vyšetrovanie výbuchu v muničných skladoch v českých Vrběticiach patrí v Česku k najrezonujúcejším témam posledných týždňov. O tom, čo táto kauza spôsobila na sociálnych sieťach, v ruských štátnych médiách a na českej dezinformačnej scéne, sme sa rozprávali s analytičkou programu Kremlin Watch českého Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Veronikou Krátkou Špalkovou. Viac v článku

Problémy s menštruáciou zatiaľ nie sú pripisované vakcínam, ženy sa očkovania báť nemusia

Na internete sa objavili tvrdenia, že vakcína na COVID-19 spôsobuje problémy s menštruáciou či spontánne potraty. Informácie sú nepotvrdené a miestami jednoznačne klamlivé. Viac v článku.

Prokremeľské médiá a „vojna proti Rusku“

V poslednom čase sme svedkami narastajúceho napätia medzi Ruskom a Západom. Pre prokremeľské médiá je vinník od počiatku jasný – je ním Západ a jeho štvavá kampaň proti Rusku. Viac v článku

Výber dezinformačných trendov (2.5.2021)

Infosecurity.sk, podobne ako predchádzajúce týždne, prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli za posledné dva týždne zachytené.

  1. Pro-ruské dezinformačné média sa snažia spochybniť oficiálne vysvetlenie výbuchu dvoch muničných skladov v českých Vrběticích, ktoré bolo nedávno zverejnené českou vládou.
  2. Títo aktéri tiež aktívne podporujú kremeľskú verziu udalostí a kritizujú kroky slovenskej a českej vlády v reakcii na výbuch.
  3. Dezinformačné médiá usilujú o odvedenie pozornosti od Ruska propagáciou niekoľkých konšpiračných naratívov, ktoré vedú k nepodloženým obvineniam USA z účasti na útoku.
  4. Moskva naďalej používa oficiálny účet svojho veľvyslanectva na Slovensku na sociálnych sieťach na šírenie dezinformácií a propagandy.
  5. Okrem šírenia dezinformácií o výbuchu vo Vrběticích pro-ruské médiá naďalej uverejňujú značný počet článkov obsahujúcich konšpiračné teórie súvisiace s rôznymi témami, vrátane najnovšieho vývoja na Ukrajine, pandémie a očkovania. Viac v reporte.

Služba Have I Been Pwned upozorňuje užívateľov, ktorých zneužil botnet Emotet

Po rozložení notorického botnetu Emotet z neho americké orgány činné v trestnom konaní vytiahli obrovské množstvo dát. Emailové adresy posunuli známej službe Have I Been Pwned (HIBP), ktorá dotknuté účty upozorňuje. Viac v článku.

Čínska LuckyMouse útočí pomocou EmissarySoldier v Strednej Ázii a na Blízkom východe

Výskum je súčasťou správy ESET Government Industry Report, ktorá vzišla zo spolupráce s Európskou komisiou a organizáciami CERN a Europol. Analýza bola predstavená 28. apríla počas virtuálnej konferencie European Cybersecurity Day. Viac v článku.

TL;DR: Údaje väčšiny obyvateľov USA na trhu a hacknutý manažér hesiel (17. týždeň)

Spojené štáty majú za sebou veľkú dátovú lúpež. Údaje pomaly každého Američana sa objavili na hackerskom fóre. Podobný problém majú milióny užívateľov istého indického online obchodu. Hackeri si vzali za cieľ aj washingtonských policajtov a hrozí, že tamojší zbor bude mať veľké problémy v boji s organizovaným zločinom. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Bývalý americký prezident Donald Trump si nechal na svojich internetových stránkach vytvoriť miesto pre svoje príspevky, ktoré môžu následne ďalší ľudia zdieľať na Twitteri a Facebooku. Obe sociálne siete zablokovali Trumpove účty po tom, čo na začiatku januára jeho priaznivci vtrhli do Kapitolu, pri čom zomrelo päť ľudí. 
  • Niekoľkí republikánski kongresmani, pravicoví aktivisti a Fox News začali v posledných dňoch šíriť dezinformáciu o tom, že prezident Biden chce donútiť Američanov, aby výrazne obmedzili spotrebu červeného mäsa. Tvrdia, že redukciu až o 90% spomína Biden vo svojom klimatickom pláne. Niektorí dokonca strašia úplným zákazom hamburgerov. 
  • Európska únia vydala novú príručku pre učiteľov, ako naučiť žiakov rozpoznávať dezinformácie. Manuál ponúka rôzne didaktické rady a metodické pomôcky, ako aj praktické cvičenia.
  • Poľská mediálna skupina Poľska Press, ktorej kúpu vlani v decembri oznámila petrochemická spoločnosť PKN Orlen, vymenila šéfredaktorov troch regionálnych denníkov. Rozhodnutie kritizujú niektorí novinári a poľský ombudsman, ktorí tento krok vnímajú ako ohrozenie slobody médií v krajine. Niekoľko medzinárodných organizácií na ochranu slobody médií PKN Orlen vyzvalo, aby nezasahoval do redakcií a nezávislosti médií.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk