DISINFO REPORT – 64. týždeň

Vitajte pri čítaní päťdesiateho prvého vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Hybridná vojna v Česku: Najzávažnejšie porušenie štátnej suverenity od konca studenej vojny

Česko sa stalo obeťou ruského štátneho terorizmu. V reakcii na útok na vrbětický muničný sklad sa rozhodlo vyhostiť 18 ruských diplomatov, čo pôsobilo ako rozbuška azda najvážnejšieho sporu medzi Moskvou a Prahou v moderných dejinách oboch krajín. Celý spor vyústil do vyhostenia 70 zamestnancov ruského veľvyslanectva z Českej republiky. Kauza výbuchu vo Vrběticiach je ale, bohužiaľ, iba špičkou ľadovca vplyvových operácií, ktoré vedie Rusko v rámci hybridnej vojny nielen proti Českej republike, ale aj NATO ako celku. Viac v článku

Oficiálnu verziu útoku vo Vrběticiach napáda dezinfoscéna, rusofóbiu v nej vidia aj Blaha s Uhríkom

Po oznámení o podozrení zo zapojenia ruskej tajnej služby GRU do výbuchu vo Vrběticiach, ktoré minulý týždeň vyhlásil český premiér Andrej Babiš a minister vnútra, po novom i zahraničných vecí, Ján Hamáček, sa k reakciám pridala aj dezinformačná scéna. Naratív, ktorý u nej prevláda, je najmä spochybnenie celého príbehu, ako sa incident odohral a motív Západu. Viac v článku.

„Odhalili sme iba 10 % všetkých ruských operácií,“ tvrdí bývalý riaditeľ MI6

Posledné dni sa mnohé politické diskusie zaoberajú výbuchom muničného skladu vo Vrběticích, za ktorým majú stáť príslušníci ruskej vojenskej rozviedky GRU. Výsledky dlhoročného vyšetrovania, ako aj následné vyhostenie ruských diplomatov zožali na domácej pôde a v zahraničí podporu, ale aj kritiku – podľa niektorých politikov sa má jednať iba o západnú hru, ktorej úlohou je zdiskreditovať Moskvu. Našim partnerom musíme plne dôverovať – predsa len sa za posledné roky objavujú časté dôkazy, ktoré spájajú Rusko s viacerými medzinárodnými kauzami. Ako hlboko však siaha sieť ruských tajných operácií? Viac v článku.

Rusko má zaočkované iba 4 % populácie, napriek tomu už plánuje vakcínový turizmus

Ruské mestá a regióny hlásia akútne nedostatky vakcín a počet zoačkovaných Rusov sa stále drží na 4 %, teda ďaleko za priemerom v EÚ, ale aj Británie a USA. Aj napriek tomu už ale Rusko začína s plánovaním vakcínového turizmu. Viac v článku.

Zraniteľnosť v Apple AirDrop umožňuje zdieľať kontaktné údaje bez vedomia užívateľa

Služba AirDrop na bezdrôtové zdieľanie medzi jabĺčkovými zariadeniami obsahuje zraniteľnosť, vďaka ktorej sa dá dostať k osobným a kontaktným údajom užívateľov. Vie sa o nej už dva roky. Viac v článku.

Apple sa mal stal obeťou ruských vydieračov, môžu uniknúť plány nových zariadení

Notorickí ruskí hackeri zo skupiny REvil si našli ďalší prominentný cieľ. Ak Apple nezaplatí 50 miliónov dolárov, plánujú zverejniť biznis plány ukradnuté od výrobcu. Viac v článku.

CISA: Útočníci kombinujú viaceré notorické zraniteľnosti, nezabúdajú na zadné vrátka

Americká Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť (CISA) nedávno zverejnila podrobnosti ohľadom konkrétneho útoku nemenovanej APT skupiny. Aktér v ňom skĺbil niekoľko známych zraniteľností. Viac v článku.

URGENT: Varovanie pred podvodom, zneužívajúcim identitu obchodu tercio.sk

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT varuje pred podvodnými e-mailami, ktoré sú vytvorené tak, aby navodili dojem, že ich odosielateľom je prevádzkovateľ internetového obchodu tercio.sk. E-mail sľubuje refundáciu financií. Z činnosti NCKB SK-CERT a v spolupráci s partnermi sme zistili, že táto phishingová kampaň prebieha na Slovensku intenzívne a obetí neustále pribúda.Viac v článku.

USA atribuovalo ruskú spravodajskú službu z viacerých škodlivých aktivít

Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA), Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť a infraštruktúru (CISA) a Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) spoločne vydali spoločné Bezpečnostné odporúčanie, kde priamo atribuujú Službu zahraničnej rozviedky Ruskej federácie (SVR) v prípadoch zneužívania viacerých zraniteľností na útoky proti americkým cieľom a spojeneckým sieťam. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Európsky parlament prijal nariadenie, podľa ktorého musí byť obsah propagujúci terorizmus odstránený z online priestoru do jednej hodiny. Cieľom je zabrániť tomu, aby teroristi zneužívali internet na nábor nových členov či na online podnecovanie útokov. Toto nariadenia však vyvolalo aj kritiku a obavy, najmä zo strany mimovládnych organizácií. 
  • Po ráznom zakročení Facebooku a Twitteru proti QAnon účtom sa mnohí prívrženci tohto hnutia presunuli najskôr na Telegram a najnovšie aj na streamovaciu platformu Twitch. Na nej zarábajú tisíce dolárov konšpiračnými videami o voľbách a očkovaní.
  • Európska služba pre vonkajšiu činnosť zverejnila správu, v ktorej uvádza, že Rusko s využitím ministerstiev, firiem a pro-kremeľských médií spustilo rozsiahlu kampaň na propagáciu vakcíny Sputnik V a šíri dezinformácie, že sa Západ a Európska únia snažia podkopať dôveryhodnosť tejto vakcíny. 
  • Európska komisia chce regulovať využívanie umelej inteligencie. Obmedzená má byť technológia na rozpoznávanie tváre, systémy sociálneho hodnotenie známe z Číny či softvér triediaci uchádzačov o zamestnanie.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk