Prokremeľské médiá a „vojna proti Rusku“

Ruský opozičný politik Alexej Navaľný. Zdroj: Wikimedia Commons.

V poslednom čase sme svedkami narastajúceho napätia medzi Ruskom a Západom. Pre prokremeľské médiá je vinník od počiatku jasný – je ním Západ a jeho štvavá kampaň proti Rusku.

Protesty v Bielorusku

Minulý rok vypukli v Bielorusku protesty, ktoré reagovali na zmanipulované prezidentské voľby. V tejto súvislosti sa ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti nechala počuť, že za protestami stoja USA, ktoré sa v Bielorusku pokúšajú o prevrat.

Rovnaký naratív razili aj bieloruské štátne médiá, ktoré dokonca zverejnili nahrávku konverzácie medzi údajným nemeckým a poľským agentom o tom, že Lukašenko je „ťažkým orieškom“. Nahrávka však neohúrila ani Rusov a podľa všetkého bola sfalšovaná.

Navaľnyj a protesty v Rusku

Už tradičnou úlohou prokremeľských médií je zdiskreditovať ruského opozičného politika Navaľného, na ktorého bol minulý rok spáchaný neúspešný atentát novičokom. Toxickú látku potvrdili aj laboratóriá v Nemecku, Francúzsku a Švédsku. Investigatívcom z Bellingcat sa neskôr podarilo získať dôkaz, že za otravu sú zodpovední agenti Federálnej bezpečnostnej služby Ruskej federácie. V ruských médiách sa však zanedlho objavili správy, že ide o operáciu USA.

Ako je známe, Navaľnyj sa z otravy zotavil a v decembri minulého roku sa vrátil do Ruska. Hneď po príchode bol zatknutý a krátko na to odsúdený. To medzi jeho podporovateľmi vyvolalo silné pobúrenie a protesty v uliciach. No podľa provládnych ruských médií boli aj protesty organizované USA.

Ukrajina

V priebehu posledných týždňov Rusko zhromaždilo pri hraniciach s Ukrajinou vyše stotisíc vojakov (ktorých už začalo sťahovať). To bolo sprevádzané intenzívnou dezinformačnou kampaňou ruských médií, ktorej sa podrobne venoval aj portál EUvsDisinfo. Podľa kampane sa Ukrajina pripravuje na útok proti Donbasu, či dokonca na genocídu. Ukrajina mala napríklad úmyselne zabiť malého chlapca. Objavuje sa tiež naratív, že Donbas, pretože je prevažne ruský, patrí Rusku.

Tým vytvárajú prokremeľské médiá z Ukrajiny agresora, a medzi svojimi občanmi, ale i podporovateľmi ruského režimu v zahraničí vyvolávajú dojem, že prípadná intervencia ruskej armády na Donbas by bola oprávnená.

Výbuch vo Vrběticiach

Zatiaľ poslednou udalosťou je výbuch muničného skladu v českých Vrběticiach z roku 2014. Na tlačovej konferencii 17. apríla 2021 sa premiér Andrej Babiš vyjadril, že do výbuchu boli zapojení ruskí agenti, a to na základe zistení českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS). Má ísť pritom o rovnakých príslušníkov ruskej vojenskej rozviedky GRU, ktorí boli zapletení do kauzy otravy Skrípaľovcov. Na zistenie reagovala česká vláda vyhostením 18 ruských diplomatov.

Netrvalo dlho a Rusi našli vinníka v západnej propagande. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová tento krok označila za výsledok štvavej anti-ruskej kampane v Európe a západnej propagandy.

“Európu trápi silná protiruská gangréna. Táto gangréna je zdrojom provokatívnych fám a príbehov, ktoré sú prehnité klamstvami. A podstata týchto klamstiev je jedna:  zvaliť všetky špinavosti na Rusko. Drahí priatelia, musíme sa pripraviť, že nejaký čas budeme žiť pod spŕškou západnej propagandy,” uviedla pre ruskú štátnu televíziu Tsargrad.tv.

Ani dezinformačná scéna v Čechách a na Slovensku nezaháľala. Jej reakcia na Vrbětice má spoločný znak – Rusko je obeť. Web Sputnik napríklad hovorí o Česku ako vazalovi USA. Ľuboš Blaha si myslí, že výbuch môže byť len zámienkou pre americkú vojenskú agresiu. Milan Uhrík chce zas nechať vyhostiť amerických diplomatov.

Vojna proti Rusku

Od minuloročných protestov v Bielorusku a otravy opozičného politika Navaľného príslušníkmi ruských tajných služieb až po tohtoročné zhromažďovanie vojakov na ukrajinsko-ruskej hranici a zistenie, že za výbuchom vo Vrběticiach sú ruskí agenti – nech to bolo čokoľvek, prokremeľské médiá si vždy našli spôsob, ako situáciu využiť na zdiskreditovanie Západu.

To všetko v čase, keď sa v dôsledku pandémie ocitlo mnoho Rusov v ťažkej situácii. Vyše 19 miliónov ich žije pod hranicou chudoby. Vo viacerých mestách prebiehajú protesty v súvislosti so zatknutím Navaľného. A už onedlho, v septembri, sa konajú v Rusku parlamentné voľby.

Študent bakalárskeho stupňa Politológie a Bezpečnostných a strategických štúdií na Masarykovej univerzite v Brne. Venuje sa vplyvovým operáciam, propagande a kybernetickej bezpečnosti. Tiež sa zaujíma o problematiku digitálneho súkromia a východoázijskú politiku. Kontakt: lukas.janovic@infosecurity.sk