Problémy s menštruáciou zatiaľ nie sú pripisované vakcínam, ženy sa očkovania báť nemusia

Na internete sa objavili tvrdenia, že vakcína na COVID-19 spôsobuje problémy s menštruáciou či spontánne potraty. Informácie sú nepotvrdené a miestami jednoznačne klamlivé.

V posledných dňoch sa začali na sociálnych sieťach a iných internetových platformách objavovať správy, že zaočkované ženy zaznamenali problémy s menštruačným cyklom a iné poruchy reprodukčného systému. Ťažkosti by sa nemali týkať iba tých žien, ktorým bola podaná vakcína, ale aj tých, ktoré sa nachádzali v blízkosti zaočkovaného človeka.

Debatu rozprúdili zahraničné weby a následne sa k nim pridala aj slovenská scéna. Medzi najaktívnejších patrí Alex Wortex na svojom Instagrame, dezinformačný portál Hlavné správy či česká konšpiračná stránka otevrisvoumysl.cz.

Ženy údajne nahlasujú oneskorený či predčasný príchod menštruácie, nadmerné alebo príliš slabé krvácanie, bolestivejší priebeh periódy, či v niektorých prípadoch dokonca samovoľné potraty.

Informácia, že očkovanie spôsobuje problémy s menštruáciou nie je potvrdená a zatiaľ na ňu neexistujú vedecké dôkazy. Správa, že sa ťažkosti objavujú po tom, čo sú ženy v blízkosti zaočkovanej osoby, je lož.

Môže vakcína ovplyvniť menštruačný cyklus ženy?

Jednoduchá odpoveď je, že zatiaľ nevieme.

Do dnešného dňa neexistuje štúdia, ktorá by sa problémami s menštruačným cyklom v súvislosti s vakcínou na COVID-19 zaoberala. Pri testovaní vakcín sa výskumníci zameriavajú na vedľajšie účinky ako alergické reakcie, horúčky, malátnosť, a podobne. V klinických testoch nie je zvykom skúmať dopady na menštruáciu.

Bez dát sa teda nedá povedať, či vakcína na COVID-19 narúša menštruačný cyklus. Teoreticky to však možné je, a preto je potrebné aj tento možný vedľajší účinok preskúmať.

Hlavným účelom vakcíny je vyvolať obrannú imunitnú reakciu. Práve táto reakcia môže mať teoreticky vplyv na menštruačný cyklus.

Cyklus ženy je ovplyvňovaný hormónmi produkovanými v mozgu, ale čiastočne aj imunitným systémom. Niektoré imunitné bunky sa napríklad podieľajú na vylučovaní výstelky maternice počas menštruácie.

Problém s menštruáciou môže mať rôzne príčiny

Okrem hormónov a imunitného systému má na menštruačný cyklus vplyv veľké množstvo ďalších faktorov. Medzi najdôležitejšie z nich patrí stres, životospráva, množstvo pohybu, spánok, choroby či iné poruchy.

Očkovanie teda môže ovplyvniť menštruačný cyklus aj nepriamo. Ženy sa napríklad môžu vakcinácie obávať, čo spôsobí zvýšenú hladinu stresu či nespavosť.

Dobrou správou však je, že krátkodobo narušený menštruačný cyklus nemusí nikomu spôsobovať obavy. Nepravidelnosti sú bežnou záležitosťou, ktoré sa väčšinou aj samé upravia. Avšak, v prípade, že problémy pretrvávajú dlhšie ako tri mesiace, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Neexistujú dôkazy o zvýšenom riziku potratu po očkovaní

Neexistujú žiadne dôkazy, že by po očkovaní na COVID-19 dochádzalo k zvýšenému počtu samovoľných potratov.

Britský Regulačný úrad pre lekárske a zdravotnícke potreby (MHRA) uviedol, že prípady potratov dôkladne monitoruje, avšak nenašiel zvýšené riziko spojené s očkovaním na COVID-19. Vzhľadom na to, že k samovoľným potratom žiaľ dochádza, je šanca, že sa to stane aj po vakcinácii. To však neznamená, že vakcína je príčinou.

Vakcína nie je kliatbou

Druhé tvrdenie, že prítomnosť zaočkovaného človeka spôsobuje u iných žien ťažkosti, je nezmysel. Takáto špekulácia ide proti pravidlám logiky a základom biológie.

Vírus má na svojom povrchu proteíny, ktorými vstupuje do bunky. Vakcína preto núti bunky vytvárať tieto tzv. spike proteíny, čo má za cieľ umožniť imunitnému systému rozpoznať rozdielne bunky, a tým pripraviť organizmus na boj s vírusom. Vakcína neobsahuje samotný vírus a žiadna zo zložiek vakcíny nemá možnosť opustiť telo človeka, ktorý bol ňou zaočkovaný.

Zložky vo vakcíne sa nedokážu replikovať, takže sa nemôžu rozširovať ani v rámci tela zaočkovanej osoby, nieto ešte na niekoho iného.

Vpichnutá informácia vo forme vakcíny navyše po pár hodinách či dňoch zmizne.

Problémy s menštruačným cyklom teda v žiadnom prípade nemôžu byť spôsobené prítomnosťou zaočkovanej osoby.

Ženy sa vakcín báť nemusia 

Neexistujú žiadne vedecké dôkazy, že by očkovanie na COVID-19 spôsobovalo problémy s menštruačným cyklom. Je samozrejme možné, že nepravidelnosti sú jedným z vedľajších účinkov, ktorý zmizne, a preto to nemá vplyv na zdravie ženy. Ako sme však spomínali vyššie, sú nutné ďalšie výskumy.

Výrazne väčším rizikom naďalej zostáva, že sa človek nakazí koronavírusom. Ten, okrem množstva zdravotných komplikácií, zasahuje aj do menštruačného cyklu ženy.

Vyštudovala medzinárodné vzťahy na Karlovej univerzite v Prahe so zameraním na vnútroštátne a medzinárodné konflikty. Aktuálne sa venuje témam zaoberajúcim sa informačnou bezpečnosťou a problematike regulácie online platforiem. Kontakt: katarina.drevena@infosecurity.sk