DISINFO REPORT – 60. týždeň

Vitajte pri čítaní štyridsiateho siedmeho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Kotlebovská manipulácia histórie: časť 4. Odmietnutie politiky po 1989

Nie sú to síce historici, ale k histórií sa niekedy predsa len vedia vyjadriť, aj keď v danej dobe ešte nežili. V tejto sérii článkov sa bližšie pozrieme na to, ako kotlebovci využívajú históriu k svojim politickým cieľom a ako prezentujú rôzne historické udalosti, obdobia, procesy, osobnosti atď. V poslednej časti našej série o kotlebovskej manipulácii histórie sa pozrieme ako prezentujú obdobie demokracie a kapitalizmu po roku 1989. Viac v článku.

Politológ Mesežnikov: ruskí aktéri sa na Slovensku snažia presadzovať naratívy spochybňujúce demokratické princípy

Grigorij Mesežnikov a Ján Bartoš z Inštitútu pre verejné otázky (IVO) začiatkom marca publikovali knihu s názvom Kto hrá ruskú ruletu na Slovensku? O čom táto kniha je, sme sa rozprávali s jedným z jej autorov Grigorijom Mesežnikovom. Viac sa dozviete v rozhovore.

Extraplus manipulácia o Obrannej a Bezpečnostnej stratégii

Web extraplus.sk publikoval článok, v ktorom sa autor vyjadruje k prijatej Obrannej a Bezpečnostnej stratégii. Článok je rámovaný v zjednodušenej, čiernobielej perspektíve. V nej sa nachádza „zlý“ Západ, voči ktorému je Slovensko nekritické a submisívne a Rusko, proti ktorému prostredníctvom týchto dokumentov brojíme. V texte môžeme bádať okrem faktických informácií aj autorove subjektívne dojmy, ktorými sa čitateľa snaží presvedčiť o správnosti svojho osobného názoru, ktorý však len čiastočne vychádza z faktov. Viac v článku.

Čína ako vzor pre EÚ. Aspoň podľa Hlavných správ

Na dezinformačnom webe Hlavné správy sa objavil text, ktorý sa snaží očierniť Európsku úniu a obviniť ju z postupného nastolenia totality. Po novom si mala ako vzor vyhliadnuť Čínu a jej sociálny kreditový systém. Ten pre komunistický režim od roku 2014 slúži ako spôsob vyhodnocovania správania čínskych občanov, spoločností a jednotlivých členov vlády, z čoho sú potom vyvodzované sankcie alebo odmeny. Viac v článku.

Volebný rok v Nemecku vzbudzuje záujem hackerov, spolkový parlament je pod paľbou

Podobne ako pred šiestimi rokmi, nemeckí spolkoví poslanci opäť čelia organizovanej hackerskej kampani. Informácie sú zatiaľ obmedzené, špekuluje sa však o ruskej stope. Viac v článku.

Nový ransomvér zasiahol amerického poisťovateľa proti kyberútokom

Chicagská poisťovacia spoločnosť CNA sa minulú nedeľu stala obeťou ransomvéru Phoenix CryptoLocker. Web spoločnosti ešte aj dnes iba krátko oznamuje útok a  odkazuje klientov na záložné emailové adresy. Viac v článku.

Facebook odhalil sieť čínskych hackerov, utláčali a sledovali ujgurskú menšinu

Facebook odhalil dlhotrvajúcu hackerskú kampaň zameranú proti príslušníkom etnickej skupiny Ujgurov. Sprostredkovávajú ju čínske technologické firmy s údajnou podporou tamojšieho režimu. Viac v článku

TL;DR: Počítačový výrobca Acer na kolenách a nebezpečný útok na banku v USA
(12. týždeň)

Viacero platforiem a systémov doplatilo na diery vo svojej ochrane alebo šikovnosť hackerov. Ransomvérová skupina REvil si pýta desiatky miliónov za odšifrovanie dát, útočníci sa dostali aj k citlivým vojenským informáciám aj do systémov banky v USA. Útočníkov však neminula spravodlivosť a niekoľkým z nich vymerali tresty za ich nezákonné „hobby“. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Na americkú spravodajskú stanicu Fox News mieri žaloba spoločnosti Dominion Voting Systems, ktorá prevádzkuje volebné prieskumy. Firma žiada odškodnenie vo výške 1,6 miliardy dolárov. Fox News podľa nej v snahe zvýšiť svoju sledovanosť zámerne šírila nepravdivé tvrdenia o tom, že Dominion manipuloval s hlasmi v novembrových prezidentských voľbách.
  • Čína uvalila protisankcie na niekoľkých európskych politikov a výskumníkov za údajné šírenie lží a dezinformácií. Tento krok prišiel v reakcii na nedávne sankcie Európskej únie voči čínskemu vedeniu kvôli porušovaniu ľudských práv tamojších Ujgurov.
  • Facebook zablokoval stránku Chemtrails Slovensko. O zrušenie požiadalo ministerstvo zdravotníctva kvôli šíreniu dezinformácií. Stránka mala vyše 31 000 fanúšikov a pravidelne šírila rôzne zavádzajúce informácie o vakcínach, ktoré nazývala „depopulačným nástrojom“.
  • Kvôli dezinformáciám o koronavíruse a očkovaní proti nemu zablokoval Facebook tiež stránku venezuelského prezidenta Nicolasa Madura. Podľa vyjadrení Facebooku vraj Maduro opakovane porušoval „pravidlá platformy o dezinformáciách o ochorení COVID-19″. K tomuto kroku prispelo aj januárové video, v ktorom Maduro propagoval tymianový výťažok ako liek proti korone. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk