Čína ako vzor pre EÚ. Aspoň podľa Hlavných správ

Na dezinformačnom webe Hlavné správy sa objavil text, ktorý sa snaží očierniť Európsku úniu a obviniť ju z postupného nastolenia totality. Po novom si mala ako vzor vyhliadnuť Čínu a jej sociálny kreditový systém. Ten pre komunistický režim od roku 2014 slúži ako spôsob vyhodnocovania správania čínskych občanov, spoločností a jednotlivých členov vlády, z čoho sú potom vyvodzované sankcie alebo odmeny.

S pomocou moderných technológií, systému rozpoznávania tváre a kamerového monitorovania sa v Číne zaznamenávajú všetky negatívne typy správania, ako napríklad rôzne priestupky, morálne pochybenia alebo kritika vlády. Občania však môžu získať aj „plusové body“ dobrovoľníckymi aktivitami alebo verejným chválením režimu. Podobný systém v EÚ samozrejme nehrozí. Jedná sa iba o divokú konšpiráciu.

Informácie pre elitu mocných

Článok na webe Hlavné správy napísal Roman Bednár, slovenský spisovateľ a básnik žijúci v Nemecku. Jeho autorská činnosť sa venuje najmä témam ako filozofia, mytológia, kozmológia. Ako však uvádza na svojom blogu, v posledných rokoch sa začal viac zaoberať spoločensko-politickými otázkami. Otvorene nás pritom informuje, že sa od neho dozvieme aj „utajované informácie určené iba pre elitu mocných, ktoré v iných médiách nenájdeme a ktoré nám umožnia nakuknúť za kulisy moci.“

Hľadanie súvislostí za každú cenu

Článok, ktorý si má prečítať elita mocných z Hlavných správ, je samozrejme problematický. Neponúka nijaké dôkazy, ktoré by naznačovali nástup „európskeho kreditového systému“. Autor svoje závery vyvodzuje z naozaj zvláštneho vzorca, ktorý by metodologicky neobstál ani na základnej škole.

Súvislosť je podľa neho takáto: EÚ vraj protipandemické opatrenia prebrala podľa čínskeho vzoru, európsky očkovací pas má vraj tiež inšpiráciu v Číne, preto je podľa neho úplne zjavné, že EÚ preberie sociálny kreditový systém.

Tvrdiť, že sa EÚ pri pandémii inšpirovala Čínou, je nepodložené. Obe entity proti novému koronavírusu bojovali karanténou, obmedzením pohybu ľudí a povinným nosením rúška. Nejde ale ani tak o inšpiráciu, ako skôr o bežný postup v prípade závažnej pandémie, ktorý sa ukázal ako účinný. To, že sa pandémia začala v Číne ešte neznamená, že sa ňou vo všetkom inšpirujeme. Čína bola jednoducho prvá, ktorá tieto opatrenia prijala. Túto logiku by sme mohli aplikovať na takmer čokoľvek: obliekanie, jedlo, vzdelávanie…

Pravica – stelesnená spása

Po trpezlivom čítaní článku a čakaní na nejaké pozitívum sa ho v samom závere textu konečne dočkáme. Autor uvádza, že politici a politické strany konzervatívnej pravice sú jediní, ktorí o tento systém nestoja a budú proti nemu bojovať. Takáto snaha o ovplyvnenie politiky nabádaním na volenie pravicových strán iba podčiarkuje to, čo už bolo zrejmé – autor má obrovskú zášť voči EÚ a snaží sa svojimi konšpiráciami podporiť politické strany, ktoré sú za odchod z Únie.