DISINFO REPORT – 59. týždeň

Vitajte pri čítaní štyridsiateho šiesteho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Kotleba spravil z marketingovej akcie poisťovne hoax o zbere DNA

Pred pár dňami si množstvo Slovákov našlo vo svojich e-mailových schránkach ponuku od súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá svojim klientom rozoslala kupóny na 150€ zľavu z DNA testov. Predseda ĽSNS Marian Kotleba za tým vidí nekalé úmysly a šíri paniku. Viac v článku.

Propaganda socializmu: Operácia Neptún

Dňa 19. júna 1964 skupina príslušníkov ŠtB vyráža k Čiernemu jazeru na Šumave. Deň na to agenti na dno jazera potopia debny s prázdnymi papiermi. Tajná operácia Neptún sa mohla začať. Viac sa o nej dozviete v článku.

Bádateľ pokračuje v ohrozovaní verejného zdravia

Konšpiračný web Bádateľ je na Slovensku dlhodobo známy šírením klamstiev a poloprávd. V posledných mesiacoch autori v článkoch dezinterpretujú najmä informácie spojené s koronavírusom a navádzajú čitateľov k nedodržiavaniu vládnych opatrení. Najnovší hoax hovorí o pokročilej rakovine pľúc spôsobenej nosením rúška. Viac v článku.

Fake news a propaganda socializmu: zahraničné aktivity ŠtB

Československá komunistická rozviedka sa aktívne angažovala v zahraničí. Jej úlohou bolo ovplyvniť verejnú mienku na Západe v duchu oficiálnej zahraničnej politiky ČSSR. Išlo o súčasť tzv. aktívnych opatrení. Viac v článku.

Hnutie QAnon podrýva dôveru v očkovanie cez platformu Telegram

Po odchode Donalda Trumpa z Bieleho domu a vyhostení mnohých QAnon skupín z Twitteru a Facebooku sa začiatkom roka mohlo zdať, že hnutie to má nahnuté. Zdanie ale klamalo a QAnon pokračuje. Zmenil zameranie a komunikačnú platformu. Viac v článku.

Kotlebovská manipulácia histórie: Ambivalentný vzťah ku komunistickej diktatúre

V ďalšom článku našej série o kotlebovskej manipulácii histórie sa kriticky pozrieme na to, ako vo svojich oficiálnych novinách medzi rokmi 2016 a 2020 prezentuje ĽSNS obdobie československého socializmu. Viac v článku.

Briti budujú kyberarmádu, chcú udržať krok s novými hrozbami

Britská vláda v pondelok oznámila plány na modernizáciu svojich ozbrojených síl, aby boli lepšie pripravené na nové hrozby. Súčasťou plánu je aj vybudovanie Národných kybernetických síl. Podľa britského premiéra Borisa Johnsona má navýšenie kapacít v armádnej kyberbezpečnosti zaistiť, že akýkoľvek kyberútok na Spojené kráľovstvo alebo britský spôsob života bude prekazený. Viac v článku.

Kritická zraniteľnosť v GitLabe môže ohroziť vývojárov aplikácií

Platforma GitLab upozorňuje na novoobjavenú kritickú zraniteľnosť, vďaka ktorej môže vzdialený útočník spustiť škodlivý kód. Vývojári a správcovia aplikácií by mali svoje systémy ihneď aktualizovať. Viac v článku.

TL;DR: Napriek kritickým chybám administrátori neaktualizujú (11. týždeň)

Svetu kybernetickej bezpečnosti po kritickej zraniteľnosti v softvéri SolarWinds Orion už niekoľko týždňov dominuje zneužívanie zraniteľností v softvéri Microsoft Exchange Server. Podľa odborníkov je problém každou hodinou stále väčší, lebo prevádzkovatelia pomaly implementujú dôležité aktualizácie. Viac v článku.

Google Chrome so 0-day zraniteľnosťou. Aktualizujte ihneď

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT varuje pred zraniteľnosťou v prehliadači Google Chrome, ktorá umožňuje vzdialenému útočníkovi vykonať akýkoľvek kód. Podľa dostupných informácií je zraniteľnosť aktívne zneužívaná útočníkmi a možno predpokladať, že zraniteľnosť zneužívajú útočníci aj v slovenskom kybernetickom priestore. Bližšie informácie nájdete tu.

Krátko z domova a zo sveta

  • Facebook a Instagram ešte vo februári zakázali účty mjanmarskej armády v reakcii na príspevky a komentáre, ktoré užívateľov podnecovali k násiliu. Teraz prichádza s rovnakým krokom aj ďalšia sociálna sieť – TikTok. Ten chce zastaviť nielen šírenie násilných videí, ale aj príspevky s pro-vládnou propagandou a dezinformáciami.
  • V posledných dňoch sa online priestorom šírila konšpirácia o tom, že na roky 2025-2028 je naplánovaná ďalšia pandémia. Dôkazom o týchto plánoch má byť dokument s názvom SPARS Pandemic Scenario. Ten je však simuláciou, ktorú vytvorila Univerzita Johna Hopkinsa ešte v roku 2017. Úlohou simulácie bolo pomôcť zefektívniť prípravu na podobné hrozby v budúcnosti, najmä čo sa týka oblasti komunikácie. 
  • Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil založenie svojej vlastnej sociálne siete. Prichádza s ňou potom, čo mu bol v januári zrušený účet na Twitteri. 
  • Trump v rámci telefonického rozhovoru pre spravodajstvo Fox News prvý raz verejne podporil očkovanie proti COVID-19. Prívržencov hnutia QAnon však veľmi nepresvedčil. Na sociálnej sieti Telegram šírili konšpirácie, že v rozhovore sa neobjavil skutočný Trump, a ak aj áno, určite hovoril v šifrách a v skutočnosti je proti očkovaniu.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk