DISINFO REPORT – 57. týždeň

Vitajte pri čítaní štyridsiateho štvrtého vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Zbrane hybridnej vojny: vakcíny a dezinformácie

Webové stránky podriadené Kremľu šíria falošné informácie o vakcínach vyvinutých na Západe. The Wall Street Journal priniesol podrobný článok o štyroch takýchto ruských internetových platformách a ich aktivitách. Aj na Slovensku sme mohli zaznamenať prvky pro-ruskej propagandy. Hlavné správy a Hlavný denník napríklad priniesli rozhovor s údajným ruským odborníkom, ktorý tvrdí, že Sputnik V je najlepšou a najefektívnejšou vakcínou, zatiaľ čo Pfizer experimentuje s technológiou používanou na zvieratách. Viac v článku.

Kotlebovská manipulácia histórie

Nie sú to síce historici, ale k histórií sa niekedy predsa len vedia vyjadriť, aj keď v danej dobe ešte nežili. V tejto sérii článkov sa bližšie pozrieme na to, ako kotlebovci využívajú históriu k svojim politickým cieľom a ako prezentujú rôzne historické udalosti, obdobia, procesy, osobnosti, atď. Viac v článku.

Prihlasovací systém na očkovanie zlyhal, Národné centrum zdravotníckych informácií hovorí o útoku hackerov

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) informovalo, že elektronický systém prihlasovania na očkovanie zasiahol v pondelok večer DDoS útok. Podľa odborníka však išlo len o zlyhanie v dôsledku zastaralej techniky a náporu ľudí. Útok zatiaľ nepotvrdila ani priebežná analýza. Viac v článku.

Česká polícia asistovala FBI pri dolapení kyberzločincov

Spolupráca amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a českej Národnej centrále proti organizovanému zločinu mala priniesť ovocie. Podľa informácií iRozhlasu sa im po troch rokoch podarilo rozpliesť medzinárodnú sieť hackerov. Orgány teraz preverujú prepojenie skupiny na kontakty v Rusku. Viac v článku.

Hacktivisti okradli ultrapravicovú platformu Gab o dáta, majú slúžiť k výskumu

Skupina Distributed Denial of Secrets (DDoSecret) mala získať všetky dáta zo sociálnej siete Gab, ktorá je populárna najmä medzi americkou ultrapravicou. Dáta plánujú postupne zdieľať s vybranými novinármi. Samotná platforma únik dát spochybnila. Viac v článku.

TL;DR: Neverte už ani kuriérovi – najmä keď vám píše zvláštny e-mail

Počet obetí zraniteľnosti v enterprise content firewalle Accellion neustále rastie. Najnovšie si v jej prípade zobrali na mušku kanadského konštruktéra lietadiel. Podvodníci si vzali na mušku aj e-mailové účty Microsoftu, ktorý zase v inom prípade pomerne bohato odmenil bezpečnostného výskumníka. Viac v článku.

Kritická zraniteľnosť v Microsoft Exchange – aktualizujte čo najskôr

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti varuje pred kritickými zraniteľnosťami v produkte Microsoft Exchange Server. Útočník vie zneužitím týchto zraniteľností vykonať škodlivý kód, prebrať kontrolu nad zraniteľným systémom a pristupovať k citlivým informáciám. Zneužitie je možné bez znalosti prihlasovacieho mena a hesla. Tieto zraniteľnosti sú aktívne zneužívané útočníkmi aj v slovenskom kybernetickom priestore. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Rusko ohlásilo, že plánuje obmedziť rýchlosť Twitteru vo všetkých mobilných zariadeniach na svojom území. Dôvodom je vraj to, že Twitter neodstránil niekoľko príspevkov, ktoré ruský regulačný úrad Roskomnadzor označil za protizákonné.
  • Facebook čelí v Spojených štátoch ďalšiemu vyšetrovaniu. Tentokrát kvôli obvineniam z rasovej diskriminácie pri nábore nových zamestnancov. 
  • Od pondelka sa slovenským Facebookom šíri dezinformačný príspevok s fotografiami, na ktorých Andrej Kiska bozkáva Zuzanu Čaputovú, pričom ani jeden nemá rúško. K fotkám je pripojený kritický komentár, že dvojica sa v pondelok stretla a ani jeden nedodržiaval pandemické opatrenia. Status, ktorý sa šíri z profilu osoby s menom Iza Bela má len za niekoľko hodín stovky zdieľaní a množstvo nahnevaných komentárov, ide však o hoax a fotky sú takmer dva roky staré. 
  • Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vyhlásilo, že sa elektronický systém prihlasovania na očkovanie stal terčom útoku DDoS. Minister Krajčí kvôli kauze odvolal riaditeľa NCZI Petra Bielika. Podľa odborníka však nešlo o útok, ale o zlyhanie kvôli veľkému náporu ľudí. Útok zatiaľ nepotvrdila ani predbežná analýza. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk