DISINFO REPORT – 54. týždeň

Vitajte pri čítaní štyridsiateho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Kyjev zakročil proti ruskej propagande. Podľa Moskvy sa jedná o politickú cenzúru

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj schválil uvalenie sankcií na poslanca ukrajinského parlamentu Tarasa Kozaka. Dôvodom je pro-ruská propaganda, ktorú šíria televízne stanice v Kozakovom vlastníctve. Ruské Ministerstvo zahraničných vecí vníma uvalenie sankcií ako narušenie slobody slova a tlače, ktoré by mal Kyjev v súlade s medzinárodným právom rešpektovať. Viac v článku.

Ruské dezinformácie pod rúškom odbornosti

Prokremeľské médiá využívajú dezinformačnú techniku založenú na vytváraní webových stránok a kvázi nezávislých think-tankov, ktoré sa prezentujú ako odborné inštitúcie zamerané na analýzu medzinárodnej politiky a bezpečnosti. V praxi sú však napojené na ruskú tlačovú agentúru či dezinformačné weby. Viac v článku.

Čína zablokovala ďalšiu aplikáciu. Bol Clubhouse nebezpečný?

Aplikácia Clubhouse nedávno zaznamenala boom v počte čínskych používateľov. Prostredníctvom četovacích miestností sa však mohli dostať k „politicky citlivému“ obsahu. Reakcia na seba nenechala dlho čakať, aplikácia bola cenzormi zablokovaná. Otázka problematickej regulácie platformy Clubhouse je horúcou témou. V prípade Číny, ktorá v minulosti zakázala Facebook, Twitter či YouTube, ide o otázku štátneho záujmu. Prečo? Viac v článku.

„Matička Rus, priveď Donbas domov!”

Šéfka kremeľskej televízie RT a verná členka Putinovho propagandistického aparátu vyhlásila, že je povinnosťou Ruska anektovať východnú časť Ukrajiny. Pro-kremeľská propaganda deklaruje, že ukrajinský región Donbas „bol vždy ruský“. To je ale mýtus. Viac v článku.

Keď pravda a fakty proti konšpirátorom nestačia. Ako ich presvedčiť?

Už vyše roka trvajúca pandémia nového koronavírusu spolu najmä so sociálnymi sieťami, kde možno publikovať prakticky čokoľvek, otvorila netušené možnosti pre profesionálnych, ale aj nadšených amatérskych konšpirátorov a bludárov. Kým spočiatku na jar minulého roka ostala profesionálna konšpiračná scéna zaskočená, neskôr sa rozbehla do obludných rozmerov, ktoré vyslovene ohrozuje verejne zdravie. Samotná Svetová zdravotnícka organizácia spolu s OSN označila túto paralelnú dezinformačnú pandémiu za infodémiu. Viac v článku.

Nové hoaxy o korone: Diabolský plán a vymyslené vážne reakcie po vakcíne

Tisíce Slovákov sa opäť nechali nachytať. Na Facebooku hromadne zdieľali video s americkým „vedcom“, ktorý tvrdil, že vakcína proti Covid-19 od spoločnosti Moderna vyvolala závažné nežiaduce účinky až u 21 percent ľudí. James Lyons Weiler vo videu síce vychádza z údajov od spoločnosti Moderna, ale úplne ich otáča, až to nie je pravda. „Až 21 percent ľudí v tomto teste malo vážnu nepriaznivú reakciu na túto vakcínu. Ostatní svoje dáta ešte nezverejnili,“ hovoril vo videu James Lyons-Weiler. Viac v článku.

Novú hviezdu amerických republikánov pre konšpirácie odvolali z funkcií v Kongrese

Vychádzajúca hviezda konšpiračných hnutí a zároveň poslankyňa amerického Kongresu Marjorie Taylor Greenová prišla o svoje miesta v dvoch výboroch. Dôvodom bola jej podpora konšpirácií. Aktuálne väčšinoví demokrati by republikánku Greenovú najradšej dostali z Kongresu úplne, no to nemôžu.Viac v článku.

Za floridský incident zrejme mohlo slabé heslo a zastaraný operačný systém

Kyberbezpečnostný incident z amerického Oldsmaru, v ktorom sa útočníkovi takmer podarilo otráviť vodný zdroj, opäť poukázal na potenciálne dopady ohrozenia kritickej infraštruktúry. Doterajšie vyšetrovanie poukázalo na základné chyby v zabezpečení zariadenia. Dňa 5. februára 2021 sa zatiaľ neznámemu útočníkovi či útočníkom podarilo získať neautorizovaný prístup k SCADA systému zariadenia na úpravu pitnej vody v meste Oldsmar na americkej Floride. Viac v článku.

Na Ukrajine zatkli partnerov ransomvérovej skupiny Egregor

Spolupráca francúzskych a ukrajinských policajných zložiek minulý týždeň vyústila do zatknutia zločincov napojených na známu ransomvérovú skupinu Egregor. Zásah sa pravdepodobne dotkol aj jej infraštruktúry, ktorá je v súčasnosti neaktívna. Viac v článku.

Otázka čínskeho čipu opäť otvorená, ozvali sa americkí profesionáli

Americký výrobca hardvéru Super Micro Computer mal byť dlhé roky prostriedkom čínskych špionážnych aktivít. Časť výrobného procesu prebiehala na čínskom území, vďaka čomu vznikla príležitosť s výrobkami manipulovať. Vývoj prípadu spolu s najnovšími vyjadreniami expertov priniesol portál Bloomberg. Viac v článku.

TL;DR: Apple, Microsoft aj Netflix. Výskumník prelomil ochranu viacerých IT gigantov

Dozviete sa o pokuse zaútočiť na zásobu pitnej vody v USA, útočilo sa aj na populárnu androidovú aplikáciu či streamovaciu službu Spotify. Bezpečnostné zložky zaznamenali viacero úspešných úlovkov, čo však môžu povedať aj severokórejskí hackeri, ktorí obohatili štátny rozpočet o stovky miliónov dolárov v kryptomenách. Krádeži dát sa nevyhli dve americké nemocnice či poľské herné štúdio. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Instagram pokračuje v blokovaní účtov šíriacich dezinformácie o koronavíruse a očkovaní proti nemu. Najnovšie zrušili účet aj Robertovi F. Kennedymu Jr., ktorý opakovane zdieľal zavádzajúce informácie o bezpečnosti vakcín. Jeho facebookový účet, cez ktorý šíri tie isté dezinformácie, ale zostáva naďalej aktívny.
  • Čínska vláda zneužila nálezy misie WHO, ktorá prišla do Wuhanu prešetriť vznik pandémie, na vlastnú propagandu. Po tom čo WHO informovala, že vylúčila možnosť náhodného úniku koronavírusu z wuhanského laboratória, sa čínska vláda snažila touto správou odviesť pozornosť od kritiky za nesprístupnenie niekoľkých kľúčových údajov a iné obštrukcie vo vyšetrovaní.
  • Tisíce ľudí zdieľali zmanipulovanú fotku, na ktorej slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vrhá na českého prezidenta Miloša Zemana „povýšenecký“ pohľad na stretnutí Vyšehradskej štvorky. V skutočnosti sa jedná o zmanipulovanú fotografiu, na ktorej niekto upravil Čaputovej črty tváre, aby tvorili grimasu.
  • Slovenským Facebookom sa šíril rozhovor s generálnym riaditeľom spoločnosti Železiarne Podbrezová, Vladimírom Sotákom, ktorý v živom vysielaní televízie TA3 tvrdil, že v ôsmich krajinách Európskej únie zomrelo za rok 2020 približne rovnak ľudí ako rok predtým. Dodal, že sa tieto počty nielenže významne nelíšili, ale v niektorých štátoch vraj dokonca počet úmrtí medziročne klesol. Túto informáciu však rýchlo vyvrátila agentúra AFP.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk