Ruské dezinformácie pod rúškom odbornosti

Prokremeľské médiá využívajú dezinformačnú techniku založenú na vytváraní webových stránok a kvázi nezávislých think-tankov, ktoré sa prezentujú ako odborné inštitúcie zamerané na analýzu medzinárodnej politiky a bezpečnosti. V praxi sú však napojené na ruskú tlačovú agentúru či dezinformačné weby.

Takéto stránky vyhlasujú, že prinášajú pravdu nezastretú „slniečkárskymi“ mainstreamovými médiami. Pôvod väčšiny z nich však odkazuje na Rusko a sú verné všetkému, z čoho môže mať Kremeľ výhodu. Portál EUvsDisinfo medzi tieto webové stránky zaradil South Front, Strategic Culture Foundation, ale tiež New Eastern Outlook či Oriental Review.

Obsah týchto kvázi odborných webov stránok sa ľahko dostáva aj do nezávislých médií. Napríklad portál South Front má podstatný vplyv v Nemecku, kde ho pravidelne navštevuje až 13% obyvateľov. Je tiež prepojený s portálom Global Research, ktorý má 2 milióny návštevníkov mesačne či s portálom Zero Hedge, ktorý ich má až 40 miliónov. Zaujímavé je, že práve Global Research bol označený za kľúčový nástroj šírenia proruskej propagandy.

Ako Donbas slúži ruským záujmom?

Fenomén odborne sa tváriacich prokremeľských stránok naberá na sile najmä v oblasti Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Miestne médium Donbas Insider pre čitateľov zo Západu prekladá proruskú propagandu do francúzštiny a angličtiny. Články následne publikujú portály prepojené s agentúrami ruského vojenského spravodajstva ako Bonanza Media, UKR Leaks či RIA FAN. Tým to ale nekončí. Články sa preložia späť do ruštiny a zrazu sú z nich vierohodné zdroje zo Západu.

Proruské médiá najčastejšie zneužívajú vyjadrenia blogerov zo západných štátov, ktorých názory dezinterpretujú a vydávajú za postoje mienkotvorných žurnalistov Západu. Takýmto spôsobom publikujú dokonca pobočky štátnej tlačovej agentúry s názvom Rossiya SegodnyaInosmi a Ria.

Čo na to Washington?

Americké ministerstvo zahraničia v roku 2020 podrobne analyzovalo napojenie webových portálov na ruskú vládu a vypátralo pôvod a zameranie autorov jednotlivých článkov.

Americká vláda v správe uviedla aj ďalšie dezinformačné weby, napríklad portál Katehon, ktorý sa javí ako poskytovateľ nezávislých informácií prevažne pre európske publikum, či portál Geopolitica, ktorý reprodukuje dezinformácie a propagandu z dielne krajnej pravice. Cieľom nie je nič iné, než boj proti liberalizmu a demokratickým hodnotám.

Ruská infiltrácia medzi odbornú verejnosť

Podľa výskumu Inštitútu moderného Ruska sa táto kremeľská stratégia spolieha na ruské spravodajské služby, a tiež na preniknutie do mediálneho prostredia ďalších štátov, čím si zabezpečuje presadzovanie svojich záujmov na Západe. Rusko sa zapojilo do politických debát aj vlastnými think-tankmi, akými sú Berlínsky inštitút pre dialóg, Ústav pre demokraciu a spoluprácu v Paríži, či Centrum globálnych záujmov vo Washingtone.

Takáto infiltrácia sa dotýka aj Slovenska. Informácie, ktoré sa snažia budiť dojem odbornosti, čerpajú aj slovenské dezinformačné weby zo spomínaného Global Research. Ten fact-checkingová databáza Media Bias/Fact Check charakterizuje ako pseudovedecký webový portál, ktorý šíri nepodložené informácie a konšpiračné teórie. Takýto obsah v slovenskom informačnom priestore zdieľa napríklad Zem a Vek (link, link), či Hlavný denník (link). Veď informácie, ktoré Západ publikuje, musia byť dôveryhodné – bez ohľadu na ich pôvod.