DISINFO REPORT – 55. týždeň

Vitajte pri čítaní štyridsiateho druhého vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Čína ako globálny líder v šírení COVID-19 dezinformácií

V decembri 2019 obletela svet šokujúca správa. Neznámy vírus infikoval prevažnú časť obyvateľstva čínskej provincie Wuhan a spôsobil jednu z najsmrteľnejších globálnych pandémií v modernej histórii. Podobným tempom sa začali šíriť aj rôzne konšpiračné naratívy. Už začiatkom roku 2020 bola Čína presvedčená, že COVID-19 je úmyselne vytvorenou biologickou zbraňou slúžiacou na vyhubenie ľudstva.Viac v článku.

Geopolitická „svätá“ vojna a Sputnik V

Nedostatok vakcín proti Covid-19 schválených pre európsky trh vedie vládnych predstaviteľov rokovať s ruskou stranou o nákupe vakcíny Sputnik V. Jej bezpečnosť je však stále otázna. Zabezpečenie vakcíny v zhoršujúcej sa situácii na Slovensku vedie odborníkov z pandemickej komisie k rokovaniam s ruskou stranou. Registrácia ruskej vakcinačnej látky Európskou liekovou agentúrou (EMA) však zatiaľ neprebehla. Informácie o podaní žiadosti Ruskom sa ukázali ako mylné, EMA žiadosť o registráciu neobdržala. Viac v článku.

Sú moderné nástroje na rozpoznávanie tváre hudbou budúcnosti alebo iba tikajúcou bombou?

Technológia DeepFace od Facebooku so sebou priniesla revolúciu v rozpoznávaní tváre. Jej vývoju ale predchádzalo porušenie mnohých etických zásad, ktoré podobné nástroje po desaťročia limitovali. Časť dôsledkov používania tejto technológie nám nemusí byť známa ani dnes. Viac v článku.

Facebook sa bál označiť Trumpa za klamára, pri iných však problém nemal

Výsledky najnovšej štúdie americkej neziskovej organizácie The Markup potvrdzujú, že Facebook po novembrových prezidentských voľbách zaobchádzal s nepravdivými statusmi Donalda Trumpa v rukavičkách. Facebook začiatkom septembra minulého roka oznámil, že bude pridávať varovné štítky k príspevkom obsahujúcim nepravdivé alebo zavádzajúce informácie ohľadom výsledkov prezidentských volieb. Viac v článku.

Estónci varujú Západ pred ruskými kompro deepfake videami

Estónska spravodajská služba pred pár dňami publikovala v poradí už šiestu výročnú správu o medzinárodnej bezpečnosti. Venuje sa v nej najmä estónskemu východnému susedovi – Rusku, s ktorým má dlhoročné nepríjemné skúsenosti na poli informačnej a kyber vojny. Príkladom je masívny ruský hackerský útok na verejnú infraštruktúru v roku 2007. Viac v článku.

V Kanade majú hoaxeri Slovensko za nacistický experiment

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) mal pravdu. Slovenský experiment s masovým celoplošným antigénovým testovaním pozorne sleduje celý svet. Najnovšie už aj ten výmeslnicko-konšpiračný. Kanadský hoaxerský – no seriózne sa tváriaci – portál Breaking-news.ca (podobnosť s Hlavnými správami zrejme nie je náhodná) označil povinnosť preukázaním sa najviac sedemdňovým Ag testom za experiment na úrovni nacistických koncentračných táborov. Viac v článku.

Chyba v bezpečnom prehliadači Brave odhalila prístup užívateľov na anonymný internet

Prehliadač Brave opravil bezpečnostnú chybu, vďaka ktorej mohli byť vystopované užívateľské návštevy stránok, ktoré mali zostať anonymné. Prehliadač totiž odosielal požiadavky na pseudodomény .onion na verejné DNS servery namiesto bezpečných Tor uzlov. Viac v článku.

Vyšetrovanie SolarWinds: vyše sto zasiahnutých firiem, mohli slúžiť k ďalším útokom

Vyšetrovanie útoku na dodávateľský reťazec softvéru od SolarWinds aj naďalej prebieha. Spoločnosť Microsoft vo štvrtok informovala, že hekerom sa podarilo získať aj malé časti zdrojových kódov služieb Azure, InTune a Exchange. Viac v článku.

Cisco Talos varuje pred novým variantom spyvéru MassLogger

Výskumníci z tímu Cisco Talos upozornili na modifikovaný variant spyvéru MassLogger, ktorý má byť aktívny od polovice januára. Malvér kradne údaje z chatovacích aplikácií či prehliadačov a má vlastnosti, ktoré bránia statickej analýze. Viac v článku.

TL;DR: Spoločnosť KIA má pred sebou náročné rozhodnutie (7. týždeň)

Južná Kórea prichytila svojho suseda opäť pri čine, niekoľkomiliónové starosti má popredná automobilka v krajine ďaleko za oceánom a objavil sa prvý malvér optimalizovaný na procesory Apple Silicon. Ukrajinská bezpečnostné zložky majú za sebou úspešný zásah a holandská polícia vydala varovanie pre hackerov. Útočníci úspešne „úradovali“ aj v Singapure či na britských ostrovoch. Viac si už ale prečítajte v našom pravidelnom súhrne.

Krátko z domova a zo sveta

  • Spoločnosť Facebook vyhlásila, že v Austrálii prestane umožňovať zdieľanie spravodajského obsahu. Technologický gigant sa tak odmietol podriadiť regulačnému tlaku tamojšej vlády, ktorá chce, aby sa o príjmy delil s mediálnym spoločnosťami, ktorých obsah zdieľa.
  • Podpredsedníčka Komisie Európskej Únie Věra Jourová sa stretla so zástupcami spoločností Facebook, Google, TikTok, Twitter a YouTube, signatármi Kódexu postupov pri dezinformáciách. Dôvodom stretnutia je potreba spoločného postupu v boji s dezinformáciami, ktoré sa šíria o vakcíne proti COVID-19.
  • Stav bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vlani ochorel na COVID-19, bol v skutočnosti horší, než vtedy Biely dom uvádzal. Podľa denníka The New York Times  mal nízku hodnotu krvného kyslíka a dokonca sa zvažovalo pripojenie na pľúcnu ventiláciu.
  • Ľuboš Blaha vedome šíril zmanipulovanú fotografiu Zuzany Čaputovej. Na sociálnych sieťach sa už minulý týždeň objavila zmanipulovaná fotografia prezidentky Čaputovej zo stretnutia s českým prezidentom Milošom Zemanom, na ktorej sú ústa prezidentky upravené do grimasy. Šíriť sa ju rozhodol aj poslanec za Smer Ľuboš Blaha.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk