DISINFO REPORT – 53. týždeň

Vitajte pri čítaní štyridsiateho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Facebook aj naďalej profituje z anti-vaxerských stránok

Podľa britského denníka The Guardian Facebook naďalej umožňuje svojim užívateľom zarábať šírením lží a dezinformácií o pandémii, a to i napriek sľubu, že s tým prestane. Len doposiaľ odhalilo vyšetrovanie, vedené britským Úradom pre investigatívnu žurnalistiku, 430 skupín šíriacich zavádzajúce správy, ktoré sleduje až 45 miliónov užívateľov. Viac v článku.

Dezinformátori kritizujú prezidentku. Dôvodom je Navaľnyj

Ľuboš Blaha a Eduard Chmelár kritizujú prezidentku Zuzanu Čaputovú pre jej výrok, v ktorom odsúdila rozsudok nad ruským opozičným politikom a aktivistom Alexejom Navaľným. Idú tak proti rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ktorý spochybnil rozsudok staršieho (totožného) prípadu. Viac v článku.

Clubhouse – nová platforma, nové problémy

Medzi sociálnymi sieťami sa objavil nový, pre verejnosť príťažlivý hráč. Clubhouse v posledných týždňoch preniká aj na Slovensko a teší sa veľkej popularite. V dobe pandémie odpovedá na dopyt po sociálnom kontakte. Aké problémy však môže priniesť? Viac v článku.

Hoax týždňa: Slovenská tajná služba má elitných zabijakov

Už koncom minulého roka sa začal šíriť po internete vymyslený status o tom, že Slovenská informačná služba má špeciálne zabijacké komando. Dokonca sa tvári ako oficiálny dokument SIS. Samotná tajná služba šírenie výmyslov nekomentovala a ani nespresnila, či pôvodných šíriteľov hoaxu nejako rieši alebo aspoň postúpila vec polícii. Facebookový profil s menom Martin Bavolár ešte v novembri zverejnil údajný rozkaz riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Svojím podriadeným mal prikazovať ochranu „vládneho režimu“ a prenasledovanie kritikov a oponentov „režimu.“ Viac v článku.

Gates, Soros a Rockefellerovci: boj s vymyslenými nepriateľmi na konšpiračných stránkach pokračuje

Len jedno vyhlásenie súdu, v ktorom bola využitá skôr fantázia ako fakty, stačí na to, aby nový konšpiračný článok uzrel svetlo sveta. A Bádateľ, samozrejme, nezaháľal ani minútu. Súd v Peru mal údajne rozhodnúť o tom, že Bill Gates, George Soros a rodina Rockefellerovcov vytvorili COVID-19. Ich hlavný cieľ je pritom jasný: dosiahnuť svetovú dominanciu. Ako pri všetkých konšpiráciách, ani pri tejto nie je potrebné pátrať dlho po zavádzajúcich informáciách. Viac v článku.

Toxická kronika Kremľa (2. časť): Sto rokov vrážd otravnými látkami

Medzi najviac strážené tajomstvá Sovietskeho zväzu patrilo „civilné“ využívanie chemických bojových látok. Komunistické represívne a spravodajské orgány už v roku 1921 zahájili výskum a vývoj toxických jedov, ktoré počas nasledujúcich desaťročí používali na odstraňovanie nepohodlných osôb doma aj v zahraničí. Na konci dlhého zoznamu obetí stoja nedávne prípady Skripaľa (2018) a Navaľneho (2020), ktoré dosvedčujú, že súčasná Moskva pokračuje v neslávne známej sovietskej tradícii. Viac v článku.

Známy trojan Trickbot povstal z popola

Podľa spoločnosti Menlo Security bola po minuloročnom narušení prevádzkovej infraštruktúry opätovne spozorovaná aktivita škodlivého malvéru Trickbot. Bot navyše využíva nový komponent – open-source program Masscan pre prieskum miestnej siete. Cieľmi novej kampane boli severoamerickí pracovníci predovšetkým v sektoroch poisťovníctva a verejnej správy. Trójskeho koňa si do svojich zariadení stiahli vďaka jeho spoľahlivému krytiu. Viac v článku.

ESET objavil Kobalos – drobnú, avšak komplexnú Linux hrozbu pre superpočítače

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili Kobalos, škodlivý kód, ktorý útočí na superpočítače – vysoko výkonné počítačové klastre. ESET na zmierňovaní útokov na tieto siete vedeckého výskumu spolupracoval z bezpečnostným tímom Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) a ďalšími organizáciami.Viac v článku.

APT skupina napojená na Hizballáh vedie svetovú špionážnu kampaň

Libanonskú organizáciu Hizballáh si väčšina ľudí spája s náboženským fundamentalizmom či násilnosťami. Čo si však s paramilitárnou skupinou spája asi len málokto sú kyberútoky. Izraelská kyberbezpečnostná firma ClearSky našla prepojenie Hizballáhu s APT skupinou Volatile Cedar, známou aj ako Lebanese Cedar. Táto skupina stojí za malvérovými útokmi na mnohé krajiny vrátane USA, Izraela, Veľkej Británie, Egypta či Saudskej Arábie. Viac v článku.

TL;DR: Pred útokom vás neochráni ani výnimočné IQ, ale môžu pomôcť aktualizácie (5. týždeň)

Ak sa niekto domnieval, že o kauze zraniteľnosti Solar Winds už nebudeme počuť a sme z najhoršieho vonku, veľmi sa mýlil. Začali ju zneužívať viacerí útočníci. V piatom týždni dominovali ransomvérové útoky, často bez znalosti útočníka a jeho požiadavky na výkupné. Niektoré firmy naopak priznali, ako draho ich takéto útoky vyšli. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Kontroverzná republikánska kongresmanka Marjorie Taylor Greenová tento týždeň prišla o svoje miesto vo Výbore pre rozpočet a Výbore pre vzdelanie. Dôvodom boli jej extrémistické názory a podpora konšpiračných teórií. Dlhodobo sa hlásila napríklad ku konšpiráciám QAnonu a vyhlasovala, že teroristický útok na Pentagon z 11. septembra 2001 je výmyslom.
  • Twitter odmietol rešpektovať smernicu indickej vlády o blokovaní účtov a príspevkov. Smernica sa mala týkať účtov, ktoré údajne podnecovali ľudí k násiliu. Tieto účty často používali hashtag #ModiPlanningFarmerGenocide. Twitter smernicu odmietol kvôli obavám z potláčania slobody prejavu.
  • Traja členovia amerického Senátu navrhujú zmenu zákona, ktorý chráni firmy ako Google, Twitter či Facebook pred zodpovednosťou za obsah vytváraný a zdieľaný ich používateľmi. Zmena by sa vzťahovala na príspevky, ktoré niekomu spôsobili ujmu na zdraví či živote.
  • Twitter účet Donalda Trumpa neobnoví ani keď sa rozhodne znova uchádzať o politickú funkciu, uviedol Ned Segal, finančný riaditeľ Twitteru. Dodal, že ak je niečí účet raz odstránený, toto rozhodnutie je definitívne a výnimku neudelia nikomu, ani Trumpovi. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk