DISINFO REPORT – 51. týždeň

Vitajte pri čítaní tridsiateho šiesteho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Neziskovky ani EÚ neničia naše demokratické inštitúcie

Celý text reflektuje komentář poslance Parlamentu České republiky Jiřího Kobzy za hnutí SPD, ve kterém se vyjadřuje k neziskovým organizacím a jejich vztahu s EU. Již samotný titulek zmiňující „neziskovky jako nástroj převzetí moci Bruselem“ je zavádějící a také nepravdivý. Viac v samotnom debunku.

Vojtěch Filip nevníma kriticky aktivity Ruska ani Číny voči ČR 

Článok prináša mierne upravený facebookový status predsedu Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM), Vojtěcha Filipa. Ide o reakciu na nedávne správy o nemiestnych požiadavkách prezidenta Miloša Zemana voči Bezpečnostnej informačnej službe (BIS). Viac v samotnom debunku.

Kremeľským dezinformáciám verí až 56 % Slovákov (podcast)

Tento rok poskytol dezinformátorom, a to nielen tým ruským, skutočne pestrú paletu tém, ktoré mohli na ovplyvňovanie verejnosti ľahko zneužiť. Kremeľské dezinfo naratívy, ktoré na náš informačný priestor útočia už dlhé roky pracujú s komunikačnou stratégiou, ktorá účinne rozdeľuje už celé desaťročia. Historický revizionizmus a s tým spojené, umelé živenie historických krívd.

Kremeľ preto na Slovensku hraje skôr na nôtu pan-Slavizmu – jednoty slovanských národov. V rámci tohto diskurzu sa snažil pomocou rôznych dezinformácií o údajných škandáloch ukrajinského politického vedenia a o neodškriepiteľne ruskom pôvode krymských obyvateľov získať podporu pre anexiu Krymu.

U všetkých krajín V4 sa Kremeľskí dezinformátori a ich proxi snažili vzbudiť nedôveru a odpor voči Európskej únii a jej inštitúciám. Tá má podľa nich ohrozovať tradičné hodnoty vyšehradských krajín. Podsúvať im má naopak zhýralé a skazené liberálne myšlienky Západu.  

O tom ako využíva Ruská federácia revizionizmus a prečo sú tieto postoje nebezpečné sme sa rozprávali s analytikom Globsecu Danielom Milom. Viac v už podcaste.

Seznam.cz upozorňuje používateľov pred návštevou konšpiračných webov

Český vyhľadávač Seznam.cz pridáva novú funkcionalitu, ktorou chce obmedziť šírenie fake news a naučiť používateľov rozoznávať dezinformácie od dôveryhodných správ. Vo výsledkoch vyhľadávania odteraz upozorňuje na weby, ktoré môžu šíriť konšpiračný obsah. Kombinuje pri tom rating Nadačného fondu nezávislej žurnalistiky (NFNZ), Atlas konspirací a databázy Semantic Visions a Konšpirátori.sk. Viac v článku.

Doteraz nezverejnené ruské tajné operácie – psychologická vojna je samozrejmosťou aj v čase mieru

Nezisková organizácia Free Russia Foundation (Nadácia slobodné Rusko) získala, preložila a zverejnila exkluzívnu 111-stranovú správu „Únik z akvária”. Obsahuje dokumenty ruskej vojenskej spravodajskej agentúry GRU. Dokumenty odhaľujú napríklad úlohu tajnej Jednotky 54777 pri propagandistických a špionážnych operáciách. Viac v článku.

Slovensko bojuje s rapídnym poklesom dôvery v očkovanie proti koronavírusu

Počty nakazených na Slovensku v posledných dňoch opäť rýchlo rastú. Dôvera Slovákov v očkovanie proti koronavírusu, ktoré by mohlo pomôcť celú pandémiu spomaliť, ak nie ukončiť, však naopak klesá. Zatiaľ čo v apríli by sa dalo zaočkovať 40,9 % respondentov, v posledných mesiacoch toto číslo kleslo na 23,5 %. Aké faktory stoja za týmto poklesom? Viac v článku.

Ako placebo usvedčilo Bádateľa z klamstva

S príchodom vakcíny na nový koronavírus sa aktivizujú konšpiračné stránky. Zarábajú najmä na strachu z možných vedľajších účinkov. A medzi nimi nesmie chýbať ani Bádateľ. Portály šíriace dezinformácie a hoaxy v poslednom čase zameriavajú svoju pozornosť na vakcínu proti COVID-19. Konšpirátori z Bádateľa najnovšie prišli s bizarnými tvrdeniami o budúcej vakcinácii. Existujú vraj iba dve možnosti, ako sa bude proti koronavírusu očkovať. Viac v článku.

Vďaka pandémii a hoaxom sa do parlamentu dostali rumunskí kotlebovci

Nacionalisticko-populistická Aliancia pre jednotu Rumunov v miestnych parlamentných voľbách získala prekvapivo až deväť percent hlasov a po prvýkrát sa dostala do parlamentu. Svoju kampaň postavila práve na hoaxoch a dezinformáciách súvisiacich s koronavírusom. Nebyť pandémie a s ňou spojených konšpirácii, strana by bránami parlamentu neprešlaViac v článku.

Kočnerovci šíria hoaxy o zranení policajného exprezidenta vo väzbe

Aktuálne väzobne trestne stíhaný policajný exprezident Milan Lučanský v prešovskej väznici utrpel úraz, ktorý si vyžiadal hospitalizáciu. Napriek tomu, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá ma na starosti väznice, vylúčila cudzie zavinenie, aj tak sa slovenským internetom šírili „zaručené správy“ ako Lučanského buď zbili prívrženci súčasnej vlády Igora Matoviča, alebo naopak kamaráti strany Smer a spol, alebo dokonca, že sa Lučanský pokúsil o samovraždu. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Americké vládne zložky sa stali obeťou útokov ruských hekerov. V ohrození sa ocitli databázy amerického Ministerstva zahraničia a vnútra a Pentagonu. Rozsah škôd môže byť obrovský. Hekeri k útokom využili softvér, ktorý používa nielen Pentagon, ale aj NSA a národné laboratórium v Los Alamos.  
  • Bukurešť sa stane novým európskym centrom kyberbezpečnosti. Rumunské hlavné mesto bude hostiť Európske centrum pre kompetencie v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Slovensko záujem neavizovalo, napriek tomu, že nové stredisko vytvorí desiatky pracovných miest, môže pomôcť lokálnym dodávateľom a stane sa aj centrom tvorby európskej kyberpolitiky.
  • Čínska vláda sa už dlhšie snaží presvedčiť svet, že koronavírus nevznikol na čínskom území. Proti tomuto dezinformačnému naratívu už vystupujú aj samotní obyvatelia Číny. Jednou z nich je aj spisovateľka Fang Fang, ktorá vo Wu-chane strávila väčšinu života. Vo svojej novej knihe, Deník z Wu-chanu, sa snaží čitateľom priblížiť skutočný priebeh pandémie v Číne.    
  • Subjekty spolupracujúce s čínskou vládou a jej spravodajskými zložkami infiltrovali niekoľko významných západných firiem. Sú medzi nimi aj Home Credit a Škoda Auto. Podľa nedávno uniknutej databázy pracujú takéto subjekty aj na čínskych konzulátoch po celom svete. 

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk