Slovensko bojuje s rapídnym poklesom dôvery v očkovanie proti koronavírusu

Obrázok: Pixabay.

Počty nakazených na Slovensku v posledných dňoch opäť rýchlo rastú. Dôvera Slovákov v očkovanie proti koronavírusu, ktoré by mohlo pomôcť celú pandémiu spomaliť, ak nie ukončiť, však naopak klesá. Zatiaľ čo v apríli by sa dalo zaočkovať 40,9 % respondentov, v posledných mesiacoch toto číslo kleslo na 23,5 %. Aké faktory stoja za týmto poklesom?

Dôležitú rolu hrajú najmä dezinformácie a konšpiračné teórie, ktoré tvrdia, že celá pandémia je hoax, koronavírus je len horšia chrípka, celoplošné testovanie bol len krycí manéver ako nám implantovať čipy, a inak to nebude ani s očkovaním, ktoré navyše radikálne zmení našu DNA a stanú sa z nás opice. To je len pár vybraných dezinformácií a konšpirácií, ktoré sa šíria našim informačným priestorom.

Mysleli sme si, že mnohí z nás sa nad nimi len pousmejú. Podľa nedávneho prieskumu im však verí viac ako tretina Slovákov. To je spomedzi krajín V4 najvyššie číslo. Zvyšuje sa tiež počet pacientov, ktorí kvôli dezinformáciám odmietajú liečbu. Prieskum ministerstva zdravotníctva ukázal, že až 71% lekárov sa s dezinformáciami stretáva aspoň raz za týždeň a takmer 40% sa s nimi stretne každý deň. Najčastejšie sa týkajú očkovania (72%) a koronavírusu (59%).

Mnohí z oslovených lekárov vnímajú dezinformácie ako závažný problém. Vo väčšine prípadov majú podľa nich za následok „zníženú dôveru k lekárom alebo oponovanie počas konzultácií“.  To máva často neblahé následky na zdravotný stav pacientov. Vedci navyše varujú, že konšpiračné myslenie môže viesť k tomu, že tu s nami COVID-19 ostane ešte dlhšie.

Znova sa nám teda potvrdzuje, že kým neporazíme infodémiu, ktorá šírenie koronavírusu sprevádza, neporazíme ani samotnú pandémiu.

K výsledkom prieskumu ministerstva zdravotníctva sa vyjadril aj rezortný minister Marek Krajčí. Podľa jeho slov:

„Prieskum potvrdzuje, že dezinformácie môžu mať za následok ohrozenie zdravia u občanov. Dezinformácie prispievajú k tomu, že pacienti nedôverujú lekárom a zdravotníctvu, oponujú lekárom počas konzultácií, odmietajú vakcináciu a v najhorších prípadoch odmietnu liečbu aj pri závažných ochoreniach“.

Kľúčová je dôvera v schopnosti štátu a jeho inštitúcií

Dôveru v dezinformácie ešte priživujú často chaotické opatrenia národných vlád, vrátane tej slovenskej. Ľudia sú v ich dôsledku zmätení a náchylnejší chopiť sa čohokoľvek, čo v záplave informačného chaosu pripomína pravdu. Ochota dať sa zaočkovať pritom nielen podľa výskumu mimovládnej organizácie GLOBSEC, ale aj projektu Slovenskej akadémie vied „Ako sa máte, Slovensko?“ stúpa s dôverou v inštitúcie.

Podľa zistení SAV respondenti, ktorí v otázkach pandémie viac dôverujú vláde, zdravotníctvu a vedeckým inštitúciám, vyjadrili vyššiu ochotu dať sa zaočkovať. To platilo v apríli, máji aj septembri. Najväčšiu previazanosť SAV zistila medzi ochotou dať sa zaočkovať a dôverou k vláde.

„Od apríla na Slovensku sledujeme postupný pokles dôvery v inštitúcie v súvislosti s epidémiou. Takýto pokles dôvery môže súvisieť aj s poklesom ochoty dať sa zaočkovať,“ uviedol Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.

Preto by mali vlády zapracovať najmä na jasnosti a presnosti svojich vyjadrení a rozhodnutí.

Slovensko pritom s poklesom dôvery v očkovanie bojovalo ešte dávno pred koronakrízou. Ani jedna vláda však k žiadnemu efektívnemu riešeniu nedospela. Urgentná potreba konečne zastaviť súčasnú pandémiu poskytuje šancu na reparát. Je najvyšší čas.

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk