DISINFO REPORT – 50. týždeň

Vitajte pri čítaní tridsiateho piateho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Ženský tím Bidena neznačí príchod „genderovej revolúcie“, ale viac rodovej rovnosti v americkej politike

České články z portálu Arfa.cz označujú novozvolenú americkú viceprezidentku, Kamalu Harris, za „extremistku jako poleno” a kvôli rozhodnutiu Joea Bidena zapojiť viac žien do jeho tímu sa v nich často skloňuje slovné spojenie „genderová“ alebo „feministická“ revolúcia. Viac v samotnom debunku.

Podľa Okamuru je boj proti nenávistnému prejavu fašistickou praktikou 

S ďalším dňom pribudol na Facebooku ďalší príspevok kritizujúci Európsku úniu a jej „totalitné maniere.“ Čitateľ by pri prechádzaní tejto analýzy Okamurovho vyjadrenia mohol nadobudnúť pocit, že sme pokryteckí – kritizujeme Tomia Okamuru lebo odmieta iné názory, EÚ pritom bojuje proti dezinformáciám, čo sú vo svojej podstate iné názory. Viac v samotnom debunku.

Parlamentnilisty.cz sa súdia s Konšpirátormi. Je to ako žalovať Google za zlé recenzie, odkazujú im autori projektu

Bratislava, 4. decembra 2020 – Dnes sa na Okresnom súde Bratislava I. začalo pojednávanie vo veci údajného poškodzovania dobrého mena a nekalej súťaže. Za tie žaluje český dezinformačný web bývalého prevádzkovateľa projektu Konšpirátori.sk. Autori projektu považujú žalobu za neopodstatnenú a vidia za ňou snahu o neprimerané zasahovanie do ich slobody slova. Viac v článku.

Štúdia – Kremeľským dezinformáciám verí až 56% Slovákov

Tento rok poskytol dezinformátorom, a to nielen tým ruským, skutočne pestrú paletu tém, ktoré mohli na ovplyvňovanie verejnosti ľahko zneužiť. Kremeľské dezinfo naratívy, ktoré na náš informačný priestor útočia už dlhé roky pracujú s komunikačnou stratégiou, ktorá účinne rozdeľuje už celé desaťročia. Historický revizionizmus a s tým spojené, umelé živenie historických krívd. Viac v článku.

Čína si platí propagandu na Netlfixe

Film patrí medzi najefektívnejší spôsob nenápadnej propagandy. Využíval sa už od jeho vynálezu. Komunisti s filmom majú bohaté skúsenosti. Najnovšie Čína aj pomocou celosvetovej streamovacej služby Netlfix nenádpadne podsúva svoju propagandu. Americký gigant Disney, známy tvorbou filmov pre deti, spolupracoval počas výroby jednej z rozprávok s organizáciami zodpovednými za vyhladzovanie ujgurskej menšiny. Viac v článku.

Pre Zem a Vek pri vakcíne neplatí fyzika, chémia ani biológia

Konšpiračný časopis Zem a Vek zverejnil anonymný článok o zničujúcich účinkoch vakcíny proti novému koronavírusu, kde neplatia žiadne prírodné zákony. Iba tie ich. Údajne v ňom citujú právnika a antivaxera Roberta F. Kennedyho, inak synovca amerického prezidenta Johna F. Kennedyho (1961-1963). Zem a Vek pritom iba skopíroval opäť anonymný článok pre zmenu z amerického konšpiračného webu. Viac v článku.

Moskva vo veľkom nalieva peniaze do siete spriaznených médií v USA

Spôsob šírenia ruskej propagandy sa čoraz viac stáva sofistikovanejším. Už nejde len o tzv. farmy trollov a hordu falošných účtov. Propagandu šírenú z Kremľa je čím ďalej viac možné pozorovať ako súčasť amerického spravodajsko-mediálneho prostredia. Aj keď zásahy zo strany Kremľa prostredníctvom šírenia dezinformácií a kybernetických útokov počas novembrových volieb v USA neboli také časté a úspešné ako v roku 2016, tak súčasní aj bývalí predstavitelia amerických spravodajských služieb varujú, že Rusi boli zaneprázdnení budovaním základov pre budúce úspechy. Viac v článku.

Nový ransomvér Egregor zažíva útočnú horúčku

Egregor, pionier medzi ransomvérmi, bol v uplynulom týždni mimoriadne aktívny. Za svoju obeť si vybral globálnu personálnu agentúru Randstad, obchodnú sieť Kmart a tiež metro v meste Vancouver. Firma Randstat vo štvrtok oznámila, že ju napadli hekeri zo skupiny Egregor, ktorým sa podarilo ukradnúť viaceré firemné dáta vrátane účtovných tabuliek, finančných správ, právnych či obchodných dokumentov. Hackeri mali približne 1% týchto dát už aj uverejniť. Randstat je svetovo najväčšou personálnou agentúrou pôsobiacou v 38 krajinách sveta vrátane Českej republiky. Viac v článku.

Slovensko bude mať novú národnú stratégiu kybernetickej bezpečnosti

Minulý piatok do medzirezortného pripomienkového konania vstúpil návrh Národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti na roky 2021 až 2025. Dokument z dielne Národného bezpečnostného úradu stavia na vzájomných vzťahoch národnej bezpečnosti a fungovania spoločnosti. Stratégia nadväzuje na Koncepciu kybernetickej bezpečnosti Slovenskej republiky na obdobie 2015 až 2020. Tento dokument ako prvý definoval základné princípy a vytvoril základy systému národnej kybernetickej bezpečnosti, na ktorom bude nová Stratégia stavať. Viac v článku.

Vietnamská APT skupina útočí na MacOS

Hackerská skupina, známa pod pseudonymom APT32 alebo OceanLotus, uviedla na scénu novú verziu škodlivého hackerského nástroja. K tomuto zisteniu dospeli výskumníci z kyberbezpečnostnej spoločnosti Trend Micro, ktorým sa ho podarilo odhaliť na základe útokov na desktopový operačný systém spoločnosti Apple MacOS. S pôvodnými variantami malvéru zdieľa tento vynovený mladší brat podobnosti v kóde a správaní, čo indikuje jeho rovnakého pôvodcu. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Americká vláda plánuje tento týždeň podať protimonopolnú žalobu proti Facebooku. Jedným z jej oporných bodov je odkúpenie Instagramu, WhatsAppu, a ďalších platforiem, čím sa spoločnosť údajne pokúšala zbaviť konkurencie na trhu a postupne eliminovať alternatívy, ktoré svojim užívateľom poskytovali podstatne väčšiu ochranu súkromia ako Facebook.    
  • Čína spustila novú kampaň, v rámci ktorej sa snaží presvedčiť svet, že koronavírus vznikol mimo jej územie. Kampaň využíva tradičné nástroje dezinformácií a propagandy – prekrúcanie faktov a polopravdy. Nevedomky sa v tejto deziformačnej ofenzíve ocitol aj nemecký vedec Alexander Kekulé. Jeho slová vytrhla čínska vláda z kontextu a začala ich zneužívať k podpore svojho naratívu.
  • Ministri Korčok a Naď predstavili nové strategické dokumenty, ktoré popisujú slovenský vzťah k Číne aj k Rusku. Pred tromi rokmi to nešlo tak hladko. Kameňom úrazu sa stalo Rusko. SNS odmietla v parlamente podporiť predchádzajúce stratégie, pretože podľa nich robili z Ruska nepriateľa, hoci sa v dokumentoch o ničom takom nepísalo.
  • Takmer dve tretiny Slovákov sa nechcú dať zaočkovať proti COVID-19. Vyplýva to z prieskumu Globsec Trends 2020. Ochota zaočkovať sa výrazne stúpa medzi ľuďmi, ktorí dôverujú štátu. Spomedzi nich by sa dalo zaočkovať 57 percent respondentov. V čase, keď Slovensko eviduje najvyššie počty potvrdených prípadov COVID-19 od začiatku pandémie, nie sú pozitívne ani ďalšie zistenia prieskumu. Tomu, že COVID-19 nie je skutočný a slúži na manipuláciu obyvateľstva, verí 39 percent respondentov.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať.

Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk