Seznam.cz upozorňuje používateľov pred návštevou konšpiračných webov

Český vyhľadávač Seznam.cz pridáva novú funkcionalitu, ktorou chce obmedziť šírenie fake news a naučiť používateľov rozoznávať dezinformácie od dôveryhodných správ. Vo výsledkoch vyhľadávania odteraz upozorňuje na weby, ktoré môžu šíriť konšpiračný obsah. Kombinuje pri tom rating Nadačného fondu nezávislej žurnalistiky (NFNZ), Atlas konspirací a databázy Semantic Visions a Konšpirátori.sk.

tlačová správa

Pri linkoch na sporné weby sa používateľom zobrazí upozornenie, ktoré si môže rozkliknúť a zistiť viac informácií, prečo pri danom webe zvýšiť pozornosť. Po rozkliku používateľ uvidí, ktoré kritériá podľa ratingu NFNZ daný web nespĺňa:

Upozornenie sa nezobrazuje pri prekliku na samotný web, používatelia teda nie sú nijako obmedzovaní v návšteve sporných webov. Tieto upozornenia si používateľ tiež môže kedykoľvek vypnúť.

Relevancia a poradie výsledkov vyhľadávania sa nemení, pribudlo iba upozornenie.

Upozornenie sa zobrazuje pri weboch, ktoré majú podľa ratingu NFNZ známku C a zároveň sa nachádzajú v Atlase konspirací, v zozname Semantic Visions a v databáze projektu Konšpirátori.sk. Weby, pred ktorými systém varuje, sa musia nachádzať na všetkých týchto zoznamoch.

“Sme radi, že Seznam sa dlhodobo snaží rozumným a citlivým spôsobom kultivovať informačný priestor. Nové upozornenia nijako nezasahujú do slobody slova ani nikoho necenzurujú. Naopak, nenásilne dávajú používateľom podklady pre to, aby sa mohli rozhodnúť, či nejakému zdroju budú dôverovať, alebo nie,” uviedol Peter Jančárik, spoluzakladateľ projektu Konšpirátori.sk.

Rating NFNZ a databázu Konšpirátorov Seznam už niekoľko rokov využíva aj v reklamnom systéme Sklik, kde inzerenti môžu vylúčiť problematické weby zo svojich reklamných kampaní.

Projekt Konšpirátori.sk funguje od roku 2016 a pomáha chrániť inzerentov pred tým, aby sa ich reklamy objavovali na dezinformačných weboch. Jeho nezávislá odborná komisia zložená z učiteľov, historikov, lekárov, novinárov a špecialistov na sociálne siete hodnotí nahlásené weby podľa piatich jasných kritérií. Projekt má momentálne v databáze 198 slovenských a českých webov.

Od spustenia web Konšpirátorov zaznamenal viac ako 400 000 návštev a jeho automatizovaný skript na vylučovanie dezinformačných webov z reklamných kampaní používa vyše 8 000 inzerentov v Česku a na Slovensku

Podporte portál Konšpirátori.sk

Súdne spory s dezinformačnými webmi nás stoja veľa času, energie, ale aj peňazí. Ak sa vám páči, čo robíme, staňte sa naším podporovateľom.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk