DISINFO REPORT – 203. týždeň

Vitajte pri čítaní 203. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Alyona si váži podporu Slovákov. Dnes svojou tvorbou prispieva k rozvoju umenia v Rimavskej Sobote

Obrázok: Alyona Yaseneva s dielom „528 krížov, mali žiť“ odkazujúce na počet detských obetí za prvé dva roky trvania totálnej vojny na Ukrajine.

Výtvarná umelkyňa Alyona Yaseneva bola spolu s rodinou nútená opustiť svoj domov na Ukrajine v dôsledku ruskej okupácie. Svoje nové útočisko pred vojnou našli v meste na juhu Slovenska, v Rimavskej Sobote. Dnes spolu s ostatnými umelcami z Ukrajiny prispieva k rozvoju kultúry v regióne prostredníctvom svojej umeleckej tvorby a kurzov maľovania pre deti a dospelých. Viac v článku.

Ruská vláda reguluje internet čoraz prísnejšie. Inšpiruje sa aj čínskymi metódami

Pôvodný obrázok: Pixabay

Ruské prezidentské voľby v roku 2024 okrem tradičných manipulácií v podobe neopodstatnených zákazov kandidatúry Putinových vyzývateľov a falšovania hlasovacích lístkov sprevádzalo aj pár noviniek. Voľba prezidenta sa prvýkrát uskutočnila aj na anektovaných územiach Ukrajiny, kde krúžky pre prezidenta Putina vynucovali príslušníci ruských ozbrojených síl alebo polície. Od posledných volieb ruské úrady taktiež významne sprísnili kontrolu a cenzúru ruského internetu. Viac v článku.

Nepravdivú správu o smrti britského kráľa Karola III. hromadne prevzali ruské médiá

Buckinghamský palác začiatkom februára oznámil, že kráľovi Karolovi III. bola diagnostikovaná rakovina. Časť tela, ktorú ochorenie postihlo, nie je známa. Podľa doteraz zverejnených informácií však už začal podstupovať liečbu. To je aj dôvod, prečo sa rozhodol stiahnuť z verejného života a dať si pauzu od kráľovských povinností. Jeho neprítomnosť na akciách a len občasné objavovanie sa na verejnosti boli spúšťačom hoaxu, ktorý sa nedávno šíril zahraničnými médiami. Viac v článku.

Korčok, Európska únia a RTVS. Dezinformační aktéri na Slovensku pokračujú v budovaní atmosféry strachu a nenávisti

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  •  Najviac problematických naratívov sa objavilo v súvislosti s prvým kolom prezidentských volieb. Hlavným terčom dezinformačného ekosystému bol občiansky kandidát Ivan Korčok. Okrem manipulatívnych tvrdení o vojnovom štváčstve a ohrození suverenity Slovenska sa po vyhlásení výsledkov objavili aj konšpiračné teórie, ktoré ich spochybňovali. Cieľom je okrem iného mobilizovať časť voličov pred druhým kolom volieb.
  • Časť politického spektra sa začína pripravovať na voľby do Európskeho parlamentu. Aktívni sú najmä kandidáti hnutia Republika, ktorí bagatelizujú klimatickú zmenu a svoje publikum strašia starou známou kartou – migrantmi. Vládna koalícia zatiaľ pokračuje v útokoch na Progresívne Slovensko, kvôli možnému zmrazeniu eurofondov označuje opozíciu za vlastizradcov. Podobnej rétorike čelí aj prezidentka Čaputová.
  • V predchádzajúcom reporte sme sa venovali útokom na adresu RTVS, ktoré sa pretavili do kontroverzného návrhu zákona o zrušení a nahradení verejnoprávneho média. Veľká časť dezinformačného ekosystému v posledných dvoch týždňoch vyjadrila svoje nadšenie, pokračovali však aj útoky a manipulácie, ktoré ďalej RTVS manipulatívne obviňovali zo zaujatosti a vojnového štváčstva. Viac v reporte.

Nenávistné prejavy, ktoré zasahujú do integrity iných ľudí, nie sú prejavom slobody

Vieme, že slová majú svoju silu, majú svoj efekt. Ten prechádza z online sveta aj do toho fyzického. Historická skúsenosť nás naučila, čo sa môže stať, keď sa normalizuje nenávistný jazyk, keď sa vyzýva alebo schvaľuje násilie voči skupine ľudí. Vieme, že nemoderovanie vytláča z diskusie menšiny, či už náboženské alebo sexuálne, ale aj ženy celkovo. A to má vplyv na celú spoločnosť, ktorá sa ďalej polarizuje.

Nakoľko sa nenávisť objavovala v komentároch prezidentských kandidátov počas kampane? Dokázali si kandidáti komentárové sekcie účinne moderovať? Kto každý je členom iniciatívy Bez hejtu a čomu sa kampaň venuje? Koľko percent nenávistných komentárov bolo podľa analýz Bez hejtu na Facebooku počas minulého roka? Na akých stránkach sa objavovalo najviac hejtu?

Ako pomáha umelá inteligencia vytrénovaná na slovenský jazyk moderovať online diskusie? Aké sú výhody tejto moderácie oproti aktivite ľudských moderátorov? Je možné vďaka AI odhaľovať aj nenávistné prejavy či dehumanizáciu v komentároch? Akú úlohu hrajú špecifiká lokálnych jazykov? Prečo je obmedzením moderácie obsahu fungovanie samotných online platforiem?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s CEO a spoluzakladateľom spoločnosti TrollWall Tomášom Halászom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Spoločnosť Meta na svojich platformách zlyháva v boji s nenávisťou voči transrodovým ľuďom. Vyplýva to z nového reportu organizácie GLAAD.
  • Česká vláda rozšírila sankčný zoznam o dve fyzické a jednu právnickú osobu. Ide o politika a podnikateľa Viktora Medvedčuka, spoločnosť Voice of Europe a politika a propagandistu Arťoma Marčevského.
  • spustila vyšetrovanie spoločností Apple, Meta a vlastníka Googlu Alphabet. Ak sa zistí, že porušili zákon o digitálnych trhoch (DMA), hrozia im vysoké pokuty. 
  • Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prisľúbil, že v Izraeli zakáže pôsobnosť spravodajského média Al-Džazíra po tom, čo parlament schválil zákon, ktorý vláde umožňuje zakázať médiá vnímané ako „hrozby pre národnú bezpečnosť”. Organizácie na ochranu ľudských práv a novinárov tieto kroky odsudzujú. 
  • Spoločnosť OpenAI odložila spustenie Voice Engine nástroja na klonovanie hlasu. Pred blížiacimi sa dôležitými voľbami vo svete to považovala za príliš riskantné. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk