Nepravdivú správu o smrti britského kráľa Karola III. hromadne prevzali ruské médiá

Nepravdivá správa o smrti britského kráľa Karola III. obletela Rusko. Médiá až neskôr priznali, že by mohlo ísť o hoax. Britské veľvyslanectvo reagovalo na vzniknutú situáciu neskoro, čo mohlo dopomôcť k šíreniu nepravdivej informácie. Správu prebrali aj niektoré dôveryhodné zahraničné médiá.

Buckinghamský palác začiatkom februára oznámil, že kráľovi Karolovi III. bola diagnostikovaná rakovina. Časť tela, ktorú ochorenie postihlo, nie je známa. Podľa doteraz zverejnených informácií však už začal podstupovať liečbu. To je aj dôvod, prečo sa rozhodol stiahnuť z verejného života a dať si pauzu od kráľovských povinností.

Jeho neprítomnosť na akciách a len občasné objavovanie sa na verejnosti boli spúšťačom hoaxu, ktorý sa nedávno šíril zahraničnými médiami. 

Správa o údajnej smrti

V pondelok 18. marca začala v Rusku kolovať informácia o údajnej smrti britského kráľa. Väčšiu pozornosť si získala po tom, čo ju zdieľal telegramový účet najznámejších ruských podnikateľských novín Vedomosti.

Neskôr rovnakú správu uverejnil aj štátom kontrolovaný Sputnik a prokremeľský telegramový účet Readovka, ktorý viac ako dva milióny sledovateľov. Účet na dôkaz dôveryhodnosti daného vyhlásenia pripojil aj dokument, ktorý mal údajne pochádzať z Buckinghamského paláca. V ňom sa písalo, že „kráľ nečakane zomrel v predošlý večer“. Vyhlásenie sa však nápadne podobalo tomu, ktorým bola verejnosť informovaná o smrti bývalej kráľovnej Alžbety II.

Netrvalo dlho a správa sa dostala aj k ukrajinským médiám. O tom, že mal Karol III. skonať, informovala jedna z televíznych staníc. K ukrajinskému zdroju sa pridalo aj najväčšie nezávislé médium v Tadžikistane Asia-Plus.

Hromadne zdieľaná správa však začala vzbudzovať v médiách pochybnosti. Ruská Gazeta.Ru k pôvodnému tweetu o údajnej smrti panovníka neskôr pridala dodatok. „Doteraz žiadne oficiálne britské médium danú informáciu nepotvrdilo. Je preto pravdepodobné, že je nepravdivá,“ uviedla Gazeta.Ru.

Ako informoval britský The Guardian, ku Gazete.Ru sa pridal aj jeden z najznámejších ruských editorov, ktorý tiež priznal, že informáciu nevie overiť. Dodal, že webová stránka Buckinghamského paláca mohla byť hacknutá.

Na fámy zareagovala britská ambasáda

Ruská tlačová agentúra TASS sa rozhodla skontaktovať Buckinghamský palác s prosbou o vyjadrenie. Palác informáciu o smrti kráľa Karola III. vyvrátil a uviedol, že „kráľ pokračuje v plnení si svojich povinností a vybavovaní súkromných záležitostí“.

Falošná správa sa však už nezadržateľne šírila masmediálnymi kanálmi. A to nielen v rámci Ruska, ale aj iných krajín. Preto bolo po niekoľkých hodinách britské veľvyslanectvo v Kyjeve nútené reagovať a hoax o smrti panovníka vyvrátiť. „Radi by sme vás informovali, že správa o smrti kráľa Karola III. je falošná,napísalo veľvyslanectvo na svojom X účte. Rovnako sa vyjadrilo aj britské zastúpenie v Moskve a v Baku.

Portálu The Vulture sa podarilo vyhľadať prvotný zdroj hoaxu. Má ním byť pakistanské médium, ktoré správu o údajnej smrti monarchu vypustilo už 16. marca. Neskôr ju prezdieľali viaceré konšpirátorské účty na sociálnej sieti X.

Vznik dezinformácií a konšpirácií bol pravdepodobne dôsledkom informačného vákua, ktorého sme posledné týždne boli svedkami. Časť členov britskej kráľovskej rodiny sa totiž prestala objavovať na verejnosti, čo dlhší čas nebolo transparentne komentované a vysvetľované. Nedostatok oficiálnych informácií o stave kráľa Karola III. a taktiež princeznej Kate tak mohol vytvoriť priestor pre šírenie rozličných konšpiračných teórií a dezinformácií.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/