DISINFO REPORT – 204. týždeň

Vitajte pri čítaní 204. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Mesto, ktoré zastavilo postup Rusov: Mykolajiv čelí ostreľovaniu aj nedostatku vody, obyvatelia sa odmietajú vzdať

V srdci južnej Ukrajiny leží mesto Mykolajiv, ktoré sa stalo dôkazom ukrajinskej odvahy možno viac než ktorékoľvek iné miesto v štáte. Vzdorovitosť tohto mesta sa neprejavila len vo vojenskom odpore na začiatku ruskej invázie, ale aj v obrovskej aktivite jeho obyvateľov, ktorí sú odhodlaní prežiť. Viac v článku.

„Vojna mi vzala domov, ale nie sny.“ Ako si Tetiana našla nový domov v Českej republike

„Večer pred spaním som videla článok, že zajtra sa začína vojna. Hovorila som si, že to nie je možné – zas ďalšie fake news. Prebudila som sa s tým, že počujem výbuchy.“ Takto opísala v rozhovore začiatok ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 mladá Ukrajinka Tetiana (18), ktorá si svoj život pred vojnou spája najmä so štúdiom a láskou k umeniu. Viac v článku.

Budúcnosť TikToku v USA je nejasná. Americká Snemovňa reprezentantov chce zabrániť vplyvu Číny

TikTok, obľúbená aplikácia na zdieľanie krátkych videí, má v USA nejasnú budúcnosť. Zákonodarcovia naďalej vyjadrujú obavy z možného politického vplyvu čínskej vlády na spoločnosť ByteDance, ktorá TikTok vlastní. Začiatkom marca 2024 odobrili návrh zákona s cieľom zamedziť Pekingu v prístupe k dátam používateľom. Návrh však čelí prekážkam a jeho finálne schválenie zostáva otázne. Viac v článku.

Tradičné manželky radikalizujú svoje členky postupne a nenápadne. Hnutie má blízko k extrémizmu

Hnutie Tradičných manželiek sa na fórach objavilo približne v roku 2019. Odvíja sa od teórie redpilling-u, čo je teória náboru krajnej pravice, ktoré ponúka veľmi jednoduché riešenie na všetky problémy alebo pocity nespokojnosti, ktoré ľudia majú. Redpilling-om majú byť ľuďom otvárané oči a má im pomôcť vymaniť sa zo stáda, ktoré sleduje mainstreamové myšlienky.

Aké skupiny v rámci ultrakonzervatívneho hnutia Tradičných manželiek existujú a na základe čoho ich delíme? Prečo je hnutie napojené na myšlienky antifeminizmu či zachovania bielej rasy a nakoľko je extrémistické? Akú úlohu pripisuje hnutie ženám a aké vlastnosti či správanie od nich očakáva? Ako funguje nábor do Tradičných manželiek a prečo využíva teóriu redpilling-u? Ako sú Tradičné manželky prepojené na myzogýnnu manosféru?

Aké ženy bývajú členkami hnutia Tradičných manželiek a čo ich spája? Ako prebieha ich radikalizácia vo vnútri hnutia? Nakoľko sa Tradičné manželky pohybujú v online sfére a ktoré fóra či sociálne siete využívajú? Aký vizuálny obsah zvyknú publikovať na TikToku či Instagrame? Ako sa hnutie stavia k právam žien v spoločnosti a čo je jeho konečným cieľom?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytičkou Infosecurity.sk Radkou Kulkovou.

Krátko z domova a zo sveta

  • Spoločnosť Microsoft varovala, že Čína sa tento rok pokúsi narušiť voľby v USA, Južnej Kórei a Indii obsahom vygenerovaným umelou inteligenciou. Do aktivít sa podľa spoločnosti zapojí aj Severná Kórea. 
  • Akcie mediálnej a technologickej firmy Donalda Trumpa, ktorá prevádzkuje sociálnu sieť Truth Social, klesli o 12 %. Spoločnosť začiatkom tohto mesiaca priznala straty v miliónoch dolárov a uviedla, že bude mať problémy s plnením svojich finančných záväzkov.
  • Instagram bude testovať funkciu, ktorá rozmaže správy obsahujúce nahotu, aby ochránili tínedžerov, uviedla spoločnosť Meta. Tá je aktuálne pod rastúcim tlakom v Spojených štátoch a Európe kvôli obvineniam, že jej aplikácie sú návykové a mladým ľuďom spôsobujú psychické problémy.
  • Elon Musk zmenil svoj postoj ohľadom modrých značiek overenia používateľov na platforme X. Kým predtým boli výhradne za poplatok, teraz ich dostanú používatelia, ktorých počet overených sledovateľov presiahol 2500, automaticky. 
  • Britskí ministri uvažujú o zákaze predaja smartfónov deťom mladším ako 16 rokov. Prieskumy verejnej mienky ukazujú podporu verejnosti pre takéto obmedzenie.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk