DISINFO REPORT – 202. týždeň

Vitajte pri čítaní 202. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Infosecurity a Adapt Institute môžete podporiť 2 % z daní

Milí priatelia a podporovatelia, dovoľte nám osloviť Vás so žiadosťou o podporu našej činnosti prostredníctvom darovania 2 %. Jedná sa o časť dane, ktorú (ešte stále!) poskytuje daňový úrad v zmysle “neprepadnutia” v prospech štátneho rozpočtu, preto pre Vás tieto 2 % nepredstavujú výdavok navyše. Na druhej strane, práve vďaka Vašej podpore a 2 % dane z príjmov môžeme naďalej realizovať viaceré verejne prospešné, osvetové a vzdelávacie aktivity. Viac na našom webe.

Vojna a mentálne zdravie: Keď sa v rinčaní zbraní strácajú generácie

Zdroj pôvodného obrázka: Freepik

Upozornenie: Text obsahuje zmienky o samovražde a sexuálnom násilí.

Vojna okrem tragických úmrtí, rozvrátenej infraštruktúry, hospodárstva a zdevastovaného životného prostredia zanecháva hlboký odtlačok na psychike všetkých, ktorí sa dobrovoľne alebo nedobrovoľne stali jej súčasťou. Duševný stav spoločnosti sa prejavuje vo všetkých aspektoch fungovania štátu, od ekonomickej výkonnosti až po vnútornú stabilitu. Napriek tomu zostáva téma mentálneho zdravia ľudí dotknutých vojnou marginalizovanou. Viac v článku.

Organizovali zbierky, informovali o vojne. Ako občianski dobrovoľníci pomáhali Ukrajine

Keď na slovensko-ukrajinské hranice začali prichádzať prví odídenci pred vojnou, dobrovoľníci boli prví, ktorí utekajúcim ženám a deťom poskytli jedlo, čaj a miesto, kde zložiť hlavu. Mladí občianski dobrovoľníci Martina, Vladyslav, Richard a Iryna sa zhodujú, že nemohli iba nečinne sedieť. Organizovali preto protesty a zbierky, pomáhali na hraniciach alebo o ruskej invázii informovali cez sociálne siete. Teraz sa s Infosecurity.sk podelili o svoje skúsenosti a vysvetlili, prečo je podľa nich dôležité Ukrajine pomáhať aj naďalej. Viac v článku.

Dobrovoľnícka činnosť je pilierom pomoci obetiam vojny. Ako môžeme pomôcť?

Dobrovoľnícke hnutia sú významnou pomocou pre mnohé krajiny, ktoré sa zmietajú v konfliktoch. Dobrovoľníci hrajú kľúčovú úlohu tam, kde štát zlyháva. Jedným z často prehliadaných problémov vo vojenských konfliktoch je zhoršujúce sa mentálne zdravie obetí vojny. Tento problém sa týka tiež ruskej agresie na Ukrajine. Článok preto uvádza niekoľko iniciatív, ktoré sa tomuto problému venujú. Takéto iniciatívy môžu slúžiť ako inšpirácia pre tých čitateľov, ktorí by sa radi zapojili do pomoci. Viac v článku.

Deepfake fotografie Donalda Trumpa s Afroameričanmi majú dokazovať jeho podporu naprieč komunitou

Obrázky Donalda Trumpa generované umelou inteligenciou. Obe snímky boli vytvorené v auguste 2023. Zdroj: Twitter

Vo februári tohto roku zaregistrovali novinári z britskej BBC prípady, keď sa sociálnymi sieťami šírili deepfake fotografie prezidentského kandidáta Donalda Trumpa spolu s Afroameričanmi. Tie však neboli reálne vytvorené tímom Donalda Trumpa, ale jeho podporovateľmi, ktorí sa mu tak snažia pomôcť k úspechu v nadchádzajúcich voľbách. Predpokladajú totiž, že obrázky, na ktorých je Donald Trump s Afroameričanmi, mu pomôžu získať popularitu medzi menšinami. Viac v článku.

Konšpiračné myslenie je prirodzené. Dnes však posilňuje škodlivé hnutie suverenizmu

Každý človek môže do istej miery myslieť konšpiračne. Je to pravdepodobne niečo, čo je evolučne dané ako tendencia pozerať sa v niektorých situáciách na svet prizmou sprisahania alebo konšpirácie. Na jednej strane sledujeme globálne konšpiračné teórie, ktoré cirkulujú verejným priestorom po desaťročia, na druhej strane sú to však aj špecifické lokálne témy.

Aké lokálne či národné témy boli na Slovensku zneužité pre vytvorenie konšpiračných teórií? Ako prebieha etablovanie konšpiračných naratívov v spoločnosti? Čo ukazujú dáta komparatívnych výskumov v oblasti konšpiračného myslenia a ako by sme ich mali interpretovať? Z akých špecifických politických skúseností na Slovensku môže vyplývať prevaha nefaktického obsahu? Ako sa to prejavuje v témach Covid-19 alebo antivedeckých presvedčení?

Prečo do konšpiračného myslenia vstupujú otázky spoločenského statusu či demografických faktorov? Prečo sa dnes vzmáha ultrakonzervatívny suverenistický príbeh o úpadku Západu a ako sa to prejavuje v bežnom diskurze? Ktoré negatívne faktory ovplyvňujú uvažovanie o vede či medicíne a ako sa spájajú s témou kapitalizmu? Koho dnes môžeme označiť ako charizmatického lídra a ako týmto osobám pomáhajú sociálne siete?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s výskumníkom Slovenskej akadémie vied Dominikom Želinským.

Krátko z domova a zo sveta

  • Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) odhalila Ruskom organizovanú sieť, ktorá chcela v európskych štátoch ovplyvniť voľby do europarlamentu. V Prahe prebiehalo odovzdávanie hotovosti protisystémovým politikom z Nemecka a ďalšie prostriedky boli určené na prevádzku proruského spravodajského webu. 
  • Hackeri napojení na ruskú rozviedku minulý mesiac zaútočili na niekoľko nemeckých politických strán s cieľom získať informácie a ukradnúť údaje. Vyplýva to z varovania zverejneného nemeckou agentúrou pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnostnými výskumníkmi pracujúcimi pre spoločnosť Alphabet, ktorá vlastní Google.
  • Organizácie MSI Reproductive Choices a Center for Countering Digital Hate zistili, že spoločnosti Meta a Google v Afrike, Latinskej Amerike a Ázii obmedzujú reklamy s informáciami o reprodukčnom zdraví. Meta uviedla, že zistenia správy preskúma.
  • Od momentu, keď platformu Twitter (dnes známa ako X) prevzal Elon Musk v novembri 2022, kleslo jej používanie celosvetovo o 15 %. Používanie iných platforiem celosvetovo naopak mierne vzrástlo — Snapchat o 8,8 %, Instagram o 5,3 %, Facebook o 1,5 % a TikTok o 0,5 %. V samotných USA však používanie všetkých týchto platforiem kleslo (Twitter až o 23%, TikTok o necelých 10 %, Facebook, Instagram a Snapchat o menej ako 5 %). 
  • Péter Magyar, ex-manžel bývalej ministerky spravodlivosti Maďarska Judit Vargovej, zverejnil nahrávku s informáciami o korupcii na tých najvyšších miestach. Dvojminútová nahrávka z minulého roka odhaľuje rozsiahlu korupciu, do ktorej boli zapojení ľudia z blízkeho okolia Viktora Orbána. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk