Vyvolávanie strachu a falošné volania po mieri dopĺňajú pokračujúce útoky na médiá a novinárov (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 17. marca 2024)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Vládna koalícia na čele s Robertom Ficom pokračuje v tzv. suverénnej zahraničnej politike na všetky svetové strany. Sprevádza ju budovanie strachu zo zapojenia Slovenska do vojny na Ukrajine a taktiež kontinuálne falošné volania po mieri.
  • Stretnutie medzi slovenským a ruským ministrom zahraničných vecí v Turecku si zo strany dezinformačného ekosystému vyslúžilo pochvalné naratívy. Cieľom rétoriky bolo obhájiť vládne kroky, ktoré narúšajú jednotu euroatlantického priestoru a reputačne škodia Slovensku. Narušenie nadštandardných vzťahov medzi Českom a Slovenskom, ktoré po tomto priblíženiu sa k Rusku nastalo, si zo strany slovenských prokremeľských aktérov naopak vyžiadalo kritiku.
  • Slovenské médiá musia naďalej čeliť útočnej a lživej rétorike zo strany vládnych predstaviteľov. Manipulatívne obvinenia z protislovenského aktivizmu a vojnového štváčstva mieria aj na konkrétnych novinárov a reportérov. Okrem verejnoprávneho RTVS sa v hľadáčiku dezinformačného ekosystému ocitla aj moderátorka súkromnej TV JOJ.

Vládny fearmongering o vojne na Ukrajine a pokračujúce falošné volania po mieri

Vládna koalícia na čele s Robertom Ficom v roku 2024 operuje predovšetkým so slovným spojením suverénna zahraničná politika na všetky svetové strany. Skrýva sa však za ňou podkopávanie jednoty euroatlantických štruktúr a postupná zmena Slovenska na nedôveryhodný členský štát EÚ a NATO.

V deň druhého výročia plnoformátovej invázie Ruska na Ukrajinu publikoval Robert Fico video, v ktorom vojnu na Ukrajine označil za súčasť západnej stratégie na démonizáciu a zničenie Ruskej federácie. Pokračoval úplným zosúladením svojej rétoriky s naratívmi ruskej propagandy – za príčiny vojny označil „vyčíňanie ukrajinských neonacistov” v roku 2014 a rozširovanie NATO na úkor Ruska.

Okrem iného vo videu Európsku úniu obvinil z podpory vzájomného zabíjania Slovanov. V tejto rétorike pokračoval aj vo svojom vystúpení v Rádio Slovensko, kde hovoril o „kompletnom zlyhaní“ stratégie Západu a potrebe mierového riešenia. To označil za jedinú efektívnu možnosť vývoja. Okrem glorifikácie Ruska ako neporaziteľnej veľmoci pri podobných vyjadreniach Fico v podstate ignoruje celistvosť ukrajinských hraníc, ktoré je ochotný obetovať v prospech agresora.

Hneď na ďalší deň Fico na svoje výroky nadviazal videom, ktorým spoločnosť informoval o svojej účasti na samite v Paríži. Pred stretnutím zvolal zasadnutie Bezpečnostnej rady a slovenskú verejnosť strašil priamou účasťou slovenských vojakov na území Ukrajiny. Aj napriek tomu, že téma o možnom zapojení západných vojsk na samite skutočne odznela, bola len súčasťou diskusie lídrov. Fico ju však  manipulatívne prezentoval skoro ako hotovú vec a reálnu hrozbu, čím pokračoval vo vytváraní dynamiky „my vs. oni“ medzi Slovenskom a Západom. V skutočnosti je však účasť vojakov v akomkoľvek konflikte zvrchovaným rozhodnutím slovenskej vlády, ktorej nikto z partnerov v EÚ nemôže nadiktovať, ako sa má rozhodnúť.

Atmosféru strachu navodzoval aj tvrdením, že z tém, o ktorých majú lídri v Paríži hovoriť, „ide mráz po chrbte“ a celý neformálny samit nazval „bojovou poradou“. Podobne zavádzal o organizácii stretnutia. Tvrdil, že bolo zvolané narýchlo v priebehu víkendu, Macron pritom samit ohlásil už niekoľko dní predtým. Na šírení Ficovho videa sa podieľali rôzne dezinformačné médiá.

Ficovu rétoriku o neefektívnom vojnovom štváčstve Západu a slovenskom záujme o mier podporili aj ďalší vládni predstavitelia. Poslanec SMER-SSD Ľuboš Blaha označil Slovensko za „priekopníka mieru v Európe“ a Fica chválil za to, že sa nepoddal západným záujmom a zabránil tak tretej svetovej vojne. Tento a aj ďalšie príspevky Blahu na Telegrame aktívne zdieľa facebooková stránka strany SMER-SSD. V jednom z nich Blaha otvorene tvrdí, že „Západ nás ženie do tretej svetovej vojny“.

Vláda sa teda svoje kroky snaží prezentovať ako prejavy suverénnej zahraničnej politiky. Celkom jasne ju stavia voči záujmom Západu – kým Západ chce podľa Ficovej rétoriky „využiť vojnu na Ukrajine na ekonomické, vojenské a politické oslabenie Ruska“, Slovensko chce mier.

Fiktívny obraz Slovenska ako mierotvorcu škodí aj vzťahom s Českom

Dôkazom slovenského mierotvorstva malo byť aj stretnutie slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára s jeho ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom. Oficiálna facebooková stránka strany SMER-SSD toto stretnutie vykreslila ako „slovenskú diplomaciu zdravého rozumu“, ktorej cieľom je čo „najrýchlejšie ukončiť vzájomné zabíjanie Slovanov na Ukrajine“. Stretnutie obhajovala aj bývalá politička Anna Belousovová, ktorá sa dnes pohybuje v slovenskom dezinformačnom ekosystéme. Európsku podporu Ukrajine označila za páchanie hromadnej samovraždy na pokyn USA. Stretnutie malo podľa nej vypovedať o tom, že Slovensko sa odmieta podriaďovať záujmom iných.

Podľa Ľuboša Blahu bolo stretnutie veľkým gestom, že „Slovensko nemá vo svete nepriateľov“ a rešpektuje partnerov z východu aj západu. Opomenul pritom skutočnosť, že Slovensko sa stále nachádza na ruskom zozname nepriateľských štátov. Napriek tomu hovoril o slovenskom rešpekte voči Rusku a podpore mieru namiesto vojny.

Podobnou rétorikou operoval aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), ktorý tvrdil, že mier sa nedá dosiahnuť vojnovým konfliktom či rinčaním zbraní. Nadviazal tak aj na dlhodobú rétoriku, ktorá odmieta vojenskú pomoc Ukrajine. Tieto tvrdenia však celkom jasne ignorujú fakt, že Ukrajina má právo brániť sa a Rusko podľa vyhlásení predstaviteľov Kremľa v tomto momente nepristúpi k mierovým rokovaniam, ktoré by svojim výsledkom nenarušili územnú suverenitu Ukrajiny.

Po etape falošných volaní po mieri vládni predstavitelia a dezinformačný ekosystém prešli k vykresľovaniu Slovenska ako lídra vo svete, pokiaľ ide o mier na Ukrajine. Takto to načrtával aj Juraj Gedra, súčasný vedúci Úradu vlády SR, ktorý vo voľbách kandidoval za SMER-SSD. Niektorí aktéri, vrátane ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, situáciu využili na útok na opozíciu.

Cieľ tejto rétoriky viacerých vládnych predstaviteľov podporovaných dezinformačným ekosystémom je vo svojej podstate jednoduchý. Záujmom je prezentovať vládnu koalíciu ako mierotvorcov a záchrancov pred svetovým konfliktom. Okrem iného strašením o vyslaní slovenských vojakov útočia na emócie verejnosti, ktorú tým podnecujú k negatívnemu vnímaniu Západu. Prispieva k tomu dlhodobá rétorika, v ktorej označujú každý kritický či nesúhlasný hlas za agenta cudzích záujmov, prípadne za protislovenský živel.

Keďže príspevky obsahujúce naratívy o mierovom riešení vojny na Ukrajine boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch dominantné, pozreli sme sa na ne aj prostredníctvom analytického nástroja CrowdTangle. Pomocou neho sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahovali kľúčové slovo „mier“. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Príspevkom s najväčším počtom interakcií sa Robert Fico vyjadruje k stretnutiu slovenského a ruského ministra zahraničných vecí. Reaguje ním na prezidentku Zuzanu Čaputovú a britského veľvyslanca na Slovensku Nigela Bakera, ktorí stretnutie ministrov kritizovali. Fico vo svojom príspevku neponúka konštruktívnu reakciu, práve naopak, prezidentku obviňuje zo servilnosti voči cudzím záujmom. V prípade veľvyslanca Fico označuje politiku Veľkej Británie za militantnú, a pokračuje tak vo formovaní manipulatívneho naratívu o vojnovom štváčstve Západu a mierumilovnosti Slovenska.

Druhý príspevok publikovala oficiálna facebooková stránka strany SMER-SSD. Prezdieľala ním obsah, ktorý predtým na Telegrame zverejnil poslanec strany Ľuboš Blaha. Ako sme už spomenuli vyššie, Blaha v ňom glorifikoval Fica za záchranu mieru, pričom Západ a slovenskú opozíciu obviňoval z fanatickej vojny proti Rusku.

Podobne ako v predošlom prípade, aj tu stránka SMER-SSD zdieľala telegramový príspevok Ľuboša Blahu. Ide o príspevok, v ktorom Blaha priamo obviňuje Západ zo zaťahovania Slovenska do vojenského stretu s Ruskom. Publikoval ho pred Ficovou návštevou Paríža a verejnosť v ňom straší tým, že sa bude rozhodovať o životoch slovenských vojakov, respektíve až „o bytí či nebytí“.

Štvrté miesto patrí už vyššie zmienenému videu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, v ktorom počas relácie Na Telo obhajoval stretnutie slovenského a ruského ministra zahraničných vecí prostredníctvom manipulatívnych naratívov o odmietaní vojenského riešenia vojny na Ukrajine.

Posledným príspevkom sa vraciame k prezdieľavaniu obsahu Ľuboša Blahu na stránke SMER-SSD, ktorým strana obchádza poslancov ban na Facebooku. Vo svojom príspevku na Telegrame zdieľal prejav Andreja Babiša, ktorý v českom parlamente označil lídra strany Progresívne Slovensko Michala Šimečku za vyslanca Bruselu. Blaha spor medzi českou a slovenskou vládou využil na formovanie obrazu Slovenska ako obete. České kroky vedúce k zrušeniu nadštandardných diplomatických vzťahov so Slovenskom a českú kritiku slovenského približovania sa Rusku označil ako útok na demokraciu a suverenitu.

Podobnú rétoriku namierenú na Českú republiku zdieľalo aj viacero dezinformačných médií. InfoVojna označila českého premiéra Petra Fialu za militantného vojnového štváča. Dezinformačná facebooková stránka Ďateľ tento vývoj označila za výsledok rozhodnutia „zboru zväzákov liberálneho internacionalizmu“.

Časť dezinformačného ekosystému stihla v sledovanom období zareagovať aj na diskusiu, ktorú plánovala česká mimovládna organizácia Centrum pre informovanú spoločnosť. Diskusia sa mala venovať aj hodnoteniu politickej situácie na Slovensku. Slovenskému rezortu zahraničných vecí sa nepozdávalo, že by sa táto diskusia mala konať na pôde Holandského veľvyslanectva v Českej republike. Túto možnosť rezort označil za zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky. Na vládnu rétoriku okrem iných opätovne nadviazal aj portál InfoVojna, ktorý konšpiroval o koordinovanom útoku vojnových štváčov v EÚ proti Slovensku a jeho suverénnej zahraničnej politike.

Pokračuje boj proti médiám, vláda v tandeme s dezinformačným ekosystémom mieri najmä na RTVS

Už niekoľko dní po parlamentných voľbách v roku 2023 dala nová vláda celkom jasne najavo, ako sa bude správať k tradičným médiám. Denník N, Aktuality.sk, SME.sk či TV Markíza označila za nepriateľské. Nastolený trend odmietania akejkoľvek komunikácie doprevádzajú rastúce útoky na adresu novinárov a médií – v posledných dvoch týždňoch najmä v prípade RTVS a TV JOJ.

Stačí pripomenúť tlačovú besedu, ktorá sa konala po stretnutí premiérov V4 v Prahe 28. februára 2024. Reportérka RTVS Katarína Vítková sa slovenského premiéra legitímne spýtala, či sa neobáva, že jeho čoraz tvrdšia rétorika dostane Slovensko do medzinárodnej izolácie. Fico sa reportérky neprimeraným tónom opakovane opýtal, či je z verejnoprávnej televízie.

Po tom, čo ju poprosil o „trošku viacej verejnoprávnosti“, uverejnil na Facebooku príspevok, kde Vítkovú označil za politickú aktivistku „kádrujúcu premiérov“. V príspevku však Fico vynechal zmienku o kritických postojoch českého a poľského premiéra voči slovenskej rétorike, otázku novinárky označil za hanbu pre RTVS a ako niečo neakceptovateľné. Snažil sa tak vyhnúť konfrontačnej otázke a pozornosť obrátiť na fiktívnu zaujatosť média.

V podobne neprimeranom duchu Fico reagoval na otázku reportéra RTVS už koncom januára. Na otázku, prečo sa jeho stretnutie s ukrajinským premiérom nebude konať v Kyjeve, ale v Užhorode, Fico odpovedal vyhlásením, že v Kyjeve je absolútne normálny život. V ten deň Rusko podniklo ďalšie ostreľovanie Ukrajiny raketami. Fico tak reagoval na domnienky o tom, že sa hlavné mesto Ukrajiny obáva navštíviť.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová koncom februára obvinila RTVS z toho, že si neplní svoju verejnoprávnu funkciu a je neobjektívnym médiom. Pridala sa tiež k dlhodobej vládnej rétorike, že RTVS dáva priestor len identickým protivládnym názorom.

V podobnom duchu na RTVS kontinuálne útočí aj poslanec SMER-SSD Ľuboš Blaha. V jednom zo svojich príspevkov na Telegrame označil verejnoprávne médium za hanbu žurnalistiky. Manipulatívne tvrdil, že RTVS sa cielene podieľa na „protislovenskom aktivizme“, šírení vojnovej propagandy a propagovaní opozičných mítingov. Taktiež otvorene volal po odstúpení riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja či moderátorov Marty Jančkárovej a Mareka Makaru. Pokračoval tak v dlhodobých atakoch, ktoré vo svojich článkoch propagujú aj dezinformačné médiá.

Faktom však ostáva, že slovenské verejnoprávne médium a jeho reportéri sa stali terčmi útokov a diskutabilnej kritiky zo strany vládnej koalície predovšetkým z dvoch dôvodov. Po prvé, RTVS sa zatiaľ neštíti konfrontácie s predstaviteľmi vládnych strán, a po druhé, vláda má v pláne jeho reorganizáciu a zvýšenie kontroly nad vysielaním. Potvrdzuje to aj návrh zákona, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania v dobe písania tohto reportu poslalo ministerstvo kultúry. Návrh zákona celkom jasne ukazuje, že za falošnými volaniami po nezávislosti RTVS skrýva snahu o vytvorenie závislosti verejnoprávneho média na vláde. 

Spoločná rétorika vlády a dezinformačného ekosystému na adresu médií ukazuje, že chce postupne utíšiť kritické hlasy. Nástrojom naďalej ostávajú útoky a šírenie nenávisti voči novinárom a ich vykresľovanie ako nepriateľov štátu. Výsledkom môže byť aj uvoľnenie priestoru pre ovládnutie a transformáciu RTVS z verejnoprávneho média na štátne. V podstate tak, ako to začiatkom februára načrtol aj predseda SNS Andrej Danko.

Útokom čelia aj súkromné médiá

Útokom sa za posledné dva týždne nevyhla ani Jana Krescanko Dibáková, moderátorka relácie Na hrane v TV JOJ. Začiatkom marca vo svojom príspevku poukázala na to, že niektorí koaliční politici sa radšej vyhýbajú konfrontačným otázkam a odmietajú prísť do relácie, ktorej príprava je takto čoraz náročnejšia. Vládni predstavitelia podľa jej slov preferujú dezinformačné médiá.

Na ich obranu sa na Telegrame postavil poslanec SMER-SSD Ľuboš Blaha, ktorý vo svojom príspevku tvrdil, že alternatívne médiá počas minulých rokov chránili slobodu slova. Dibákovú a tradičné médiá pritom manipulatívne obvinil z krytia „očkovacieho teroru, perzekúcie opozície, smrti Milana Lučanského“ a „protiruského vojnového štvania“. Inak povedané, vymenoval tie témy, na ktorých sa v posledných rokoch darilo dezinformačnému ekosystému na Slovensku (vrátane politikov) polarizovať spoločnosť.

Príspevok Blahu zdieľali nielen stranícke stránky SMER-SSD na Facebooku, ale aj plejáda dezinformačných médií. Portál InfoVojna hovoril o zrušení propagandistickej relácie kvôli „neobjektívnemu progresívno-liberálnemu aktivistickému moderovaniu“. Paradoxne, práve do tohto média mieril Blaha spoločne so spolustraníkom Erikom Kaliňákom na rozhovor deň po Dibákovej príspevku.

Podobnú rétoriku zvolil aj Robert Fico. Tak ako v prípade novinárov z RTVS, aj tu obvinil moderátorku z politického aktivizmu a nerešpektovania pravidiel žurnalistiky. Zároveň médiá vyzval k zamysleniu sa nad súčasnou „kvalitou a štruktúrou politických diskusií“, kvôli ktorým vraj politici uprednostňujú alternatívnu scénu. Celkom pragmaticky však pritom opomenul fakt, že diskusie v alternatívnych médiách sú voči vládnym krokom poznateľne menej konfrontačné. Mohlo by sa zdať, že aj v tomto prípade Fico manipulatívne zamieňa kritický prístup za tzv. politický aktivizmus proti slovenským národnoštátnym záujmom.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk informovať verejnosť o vznikajúcich a aktuálnych trendoch v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudoval politológiu na Katedre politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, kde naďalej pôsobí ako odborný asistent. Zároveň je výskumníkom pre Inštitút strategických politík a analytikom MapInfluenCE projektu Asociace pro mezinárodní otázky. Venuje sa problematike otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie v prostredí medzinárodných vzťahov. Zaujíma sa o politickú filozofiu, národný populizmus, kognitívnu bezpečnosť a hybridné hrozby. Kontakt: peter.duboczi@infosecurity.sk