DISINFO REPORT – 195. týždeň

Vitajte pri čítaní 195. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Alex Jones je späť. Na platformu X sa vracia po piatich rokoch

Obrázok: Flickr

Alex Jones, ktorý bol v minulosti viackrát súdom uznaný vinným za šírenie dezinformácií, je späť na platforme X. Podľa Elona Muska, ktorý inicioval hlasovanie o opätovnom sprístupnení jeho účtu, je X priestorom slobody prejavu. Jonesov konšpiračný portál InfoWars medzičasom šíril falošné naratívy o vojne na Ukrajine. Viac v článku.

Rodovo podmienené násilie je dôvodom na udelenie azylu. Necenzurovaná pravda zavádza o jeho uplatnení „pre všetky moslimky“

Český konšpiračný portál Necenzurovaná pravda dezinformuje o rozhodnutí ESD, ktoré uvádza, že žene, ktorá v krajine pôvodu trpí alebo je ohrozená „fyzickým alebo psychickým násilím vrátane sexuálneho násilia a domáceho násilia“ z dôvodu svojho pohlavia, môže byť udelená ochrana a priznanie statusu utečenkyne. Neznamená to však, že všetkým moslimským ženám bude udelený status utečenkyne. Viac v článku.

Voľby v USA budú opäť výzvou pre informačnú bezpečnosť. Dezinformácie a deepfake obsah sledujeme už dnes

Pôvodný obrázok: Freepik

V USA sa v novembri tohto roka s najväčšou pravdepodobnosťou zopakuje volebný súboj medzi terajším prezidentom Joe Bidenom a bývalým prezidentom Donaldom Trumpom. Očakávať preto môžeme šírenie Trumpových dezinformačných naratívov o volebnej manipulácii. Odborníci na technológie navyše upozorňujú, že americké voľby by sa mohli stať prvými veľkými voľbami, ktoré môže významne ovplyvniť umelá inteligencia a deepfake technológia. Viac v článku.

YouTube každoročne inkasuje 13,4 milióna dolárov na monetizácii videí šíriacich dezinformácie o klimatickej zmene

Obrázok: Pixabay

Štúdia skúmajúca viac ako 12-tisíc videí na platforme YouTube ukázala, že tvorcovia obsahu popierajúceho klimatickú zmenu zmenili taktiku. Od popierania samotnej existencie klimatickej zmeny prešli na spochybňovanie vedcov, aktivistov a odborných riešení. Tvrdenia, že globálne otepľovanie neexistuje, štúdia označuje za „starší spôsob popierania klimatickej krízy“. Podľa jej zistení klesli zo 48 % všetkých tvrdení, ktoré popierali klimatickú krízu v roku 2018, na 14 % v roku 2023. Avšak, argumenty o tom, že vedcami navrhované klimatické riešenia nebudú fungovať, v rovnakom období stúpli z 9 % na 30 %. Viac v článku.

Boj proti dezinformáciám na celoštátnej úrovni skončil. Vítané nie sú ani občianske iniciatívy

Predvolebné dezinformačné naratívy pomohli v istej forme k situácii, ktorú tu máme dnes. Nemôžeme zabudnúť na naratív sfalšovaných volieb, ktorý mal za cieľ mobilizovať voličov, či „slovenský watergate“, ktorý hovoril o akomsi spiknutí. Strach, neistota, vyvolávanie paniky, mobilizácia a šírenie chaosu v informačnom priestore – to všetko prispelo k tomu, čo tu je dnes.

Na akom princípe bude fungovať nová platforma Hoaxy a podvody? Ako v súčasnosti funguje pôvodná stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR? Aké boli výhody fungovania stránky Polície oproti novej občianskej iniciatíve? Bude možné naďalej získavať stanoviská od kľúčových osôb v štátnej správe? Ako komunikovala pôvodná stránka z pohľadu obsahu a nastavenej rétoriky? Ktoré faktory zaručili jej úspešnosť?

Do akej miery mohli dezinformácie a klamlivé naratívy podporiť vznik súčasnej vládnej koalície? Akú úlohu môžu zohrať dezinformácie v nadchádzajúcej prezidentskej kampani? Budú kopírovať vývoj, ktorý sme sledovali pred rokom v Českej republike? Akú aktivitu vo vyvracaní klamlivých naratívov môžeme očakávať zo strany štátnych inštitúcií? Môže sa aj verejnosť zapojiť do chodu novej platformy Hoaxy a podvody?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová so zakladateľom a bývalým administrátorom sociálnych sietí Policajného zboru Davidom Púchovským.

Krátko z domova a zo sveta

  • Borisovi Nadeždinovi, ruskému prezidentskému kandidátovi, ktorý kritizoval ruskú inváziu na Ukrajinu, bolo znemožnené pokračovať v kandidatúre. Ruská Ústredná volebná komisia ho diskvalifikovala kvôli údajným nezrovnalostiam s nazbieranými podpismi. 
  • Spoločnosť Meta si posvieti na „ľudí a organizácie, ktoré chcú aktívne klamať ľudí“. Pracuje preto na detekcii a označovaní obrázkov generovaných umelou inteligenciou na svojich platformách. 
  • Nemenovaná hongkonská firma prišla o približne 20 miliónov libier. Zamestnankyňa podľahla podvodnému videohovoru, na ktorom boli tváre jej kolegov vytvorené umelou inteligenciou. 
  • Vladimir Putin poskytol rozhovor americkému televíznemu moderátorovi Tuckerovi Carlsonovi. Potvrdil to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
  • Niektorí wellness influenceri šírili počas pandémie dezinformácie o zdraví. Teraz šíria dezinformácie o klíme.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk