Voľby v USA budú opäť výzvou pre informačnú bezpečnosť. Dezinformácie a deepfake obsah sledujeme už dnes

V USA sa v novembri tohto roka s najväčšou pravdepodobnosťou zopakuje volebný súboj medzi terajším prezidentom Joe Bidenom a bývalým prezidentom Donaldom Trumpom. Očakávať preto môžeme šírenie Trumpových dezinformačných naratívov o volebnej manipulácii. Odborníci na technológie navyše upozorňujú, že americké voľby by sa mohli stať prvými veľkými voľbami, ktoré môže významne ovplyvniť umelá inteligencia a deepfake technológia.

Pôvodný obrázok: Freepik

Rok 2024 je v médiách označovaný za supervolebný. Voľby sa budú konať v mnohých štátoch sveta vrátane Indie, Pakistanu a Spojeného kráľovstva. Jednoznačne najsledovanejšími však budú prezidentské voľby v USA, v ktorých budeme s najväčšou pravdepodobnosťou svedkami opakovaného súboja medzi bývalým prezidentom Donaldom Trumpom a terajším prezidentom Joe Bidenom. Spolu s veľkou mediálnou pozornosťou celého sveta môžeme očakávať aj stupňujúce sa množstvo dezinformácií.

Naratív o zmanipulovaných voľbách

Dá sa predpokladať, že najvýznamnejšou dezinformáciou v nadchádzajúcich voľbách bude opäť Trumpom šírený naratív o volebnej manipulácii. Po prehratých voľbách v roku 2020 Trump odmietol uznať porážku a trval na svojich nepodložených tvrdeniach, že voľby boli zmanipulované.

Argumentoval najmä problémami s voľbou poštou, ktorú využilo mnoho voličov kvôli vtedy prebiehajúcej pandémii. Z volebnej manipulácie obvinil aj výrobcov softvérov spoločnosti Dominion určených na počítanie odovzdaných hlasov. Trumpove obvinenia sa nikdy nepotvrdili a boli zamietnuté vo viacerých súdnych sporoch. Jeho konšpiračné teórie však mali veľký dosah a v konečnom dôsledku spôsobili útok protrumpovských demonštrantov na Kapitol v januári 2021.

Trump si pred nadchádzajúcimi voľbami našiel v tejto téme nového spojenca – majiteľa sociálnej siete X (predtým Twitter) Elona Muska. V priebehu januára tohto roka Musk zdieľal viacero konšpiračných príspevkov o problémoch s nadchádzajúcimi voľbami. Tvrdil napríklad, že volebné komisie umožňujú účasť na voľbách aj nelegálnym migrantom bez amerického občianstva.

Musk tiež naznačil, že Biden a Demokratická strana neriešia problémy s nelegálnou migráciou na južnej americkej hranici, pretože si týmto spôsobom importujú nových voličov. Zákony USA pritom zakazujú osobám bez amerického občianstva hlasovať vo federálnych voľbách pod hrozbou väzenia a deportácie. Prípady hlasovania vo voľbách osobami bez amerického občianstva sa v minulosti síce vyskytli, išlo však o zriedkavé udalosti.

Príspevky Elona Muska majú tradične milióny videní a signifikantne ovplyvňujú verejnú mienku. Majiteľ siete X sa otvorene hlási k podpore Republikánskej strany a po akvizícii Twitteru obnovil zablokované účty viacerým konšpirátorom a šíriteľom dezinformácií, vrátane Trumpa či Alexa Jonesa. So stupňujúcou sa predvolebnou kampaňou sa preto X môže stať jednou z hlavných platforiem pre šírenie volebných dezinformácií, ktoré sú zdieľané aj samotným majiteľom siete.

Prvé veľké voľby ovplyvnené deepfake obsahom?

Pred druhými demokratickými primárkami, ktoré sa konali v štáte New Hampshire, obdržalo množstvo miestnych voličov telefonát, v ktorom ich mal prezident Biden vyzývať, aby sa primárok nezúčastnili. Hlas amerického prezidenta bol výtvorom umelej inteligencie, ktorá ho dokázala veľmi presvedčivo napodobniť.

V súčasnosti nie je zrejmé, kto a akým spôsobom nahrávku Joea Bidena vytvoril. Podľa Joan Donovanovej, docentky žurnalistiky na Bostonskej univerzite, je vystopovanie falošného zvukového záznamu až k jeho zdroju mimoriadne náročné. Obsah sa totiž šíril telefonicky, nie v online priestore. Zvukové správy doručené telefonicky zanechávajú odlišnú digitálnu stopu. Prípadom sa už zaoberá aj generálny prokurátor štátu New Hampshire.

Táto nahrávka môže byť predzvesťou väčšieho problému, ktorý by v nadchádzajúcich voľbách mohol deepfake obsah spôsobiť. Novinár televízie CNN a expert na problematiku deepfake technológie Donie O’Sullivan tvrdí, že prípad hlasu Joe Bidena je pravdepodobne len jedným z prvých, s ktorými sa tento rok stretneme. V najbližších voľbách totiž podľa O’Sullivana uvidíme rapídny nárast dezinformácií vytvorených umelou inteligenciou.

Minulý rok mnohí experti varovali, že nové generátory videí a obrázkov poháňané umelou inteligenciou sa v roku 2024 budú hromadne využívať v politických kampaniach. Stalo sa tak napríklad v parlamentných voľbách na Slovensku, ako aj v prezidentských voľbách v Indonézii a na Taiwane. Odborníkom však najväčšie starosti robí najmä audio deepfake obsah. Na rozdiel od umelo vygenerovaných videí sa veľmi ľahko upravuje, vyrobiť ho je lacné a navyše je aj omnoho presvedčivejší a uveriteľnejší ako jeho vizuálna podoba.

Mimoriadne znepokojujúcim je aj fakt, že cieľom deepfake nahrávky nebolo ovplyvnenie verejnej mienky populácie, ale odhovorenie voličov od účasti na voľbách. Pokiaľ by videá úspešne odradili väčšie skupiny voličov niektorého z kandidátov, mohlo by to významne ovplyvniť ich výsledok najmä v štátoch, v ktorých je podpora Trumpa a Bidena vyrovnaná.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študent magisterského stupňa štúdia Medzinárodné vzťahy na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Pôsobil ako stážista v organizáciách Transparency International Slovensko, GLOBSEC a na Veľvyslanectve SR v Ľubľane. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie v SR a problematiku etnických konfliktov.