Vitajte pri čítaní 196. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Infosecurity a Adapt Institute môžete podporiť 2 % z daní
Milí priatelia a podporovatelia, dovoľte nám osloviť Vás so žiadosťou o podporu našej činnosti prostredníctvom darovania 2 %. Jedná sa o časť dane, ktorú (ešte stále!) poskytuje daňový úrad v zmysle “neprepadnutia” v prospech štátneho rozpočtu, preto pre Vás tieto 2 % nepredstavujú výdavok navyše. Na druhej strane, práve vďaka Vašej podpore a 2 % dane z príjmov môžeme naďalej realizovať viaceré verejne prospešné, osvetové a vzdelávacie aktivity. Viac na našom webe.
Klimatická zmena a šírenie dezinformácií predstavujú najzásadnejšie globálne riziká
Rok 2023 bol najteplejším v histórii merania. To potvrdzuje čoraz výraznejší trend globálneho otepľovania. Avšak nielen extrémne výkyvy počasia, ale aj dezinformácie ohrozujú svetovú stabilitu a podkopávajú dôveru v opatrenia na zmierňovanie otepľovania a klimatických zmien. Viac v článku.
Zahraničné manipulácie targetujú štáty, médiá aj sexuálne menšiny. Väčšina známych prípadov pochádza z Ruska
Európska služba pre vonkajšiu činnosť (EEAS) vydala novú správu mapujúcu fungovanie zahraničnej manipulácie a zasahovania do informácií (FIMI).Report EEAS prišiel hneď s niekoľkými zisteniami. Väčšina z nich však nie je prekvapivá. Trendy z predchádzajúceho roka naberajú na sile, rozširujú oblasť pôsobenia a vyberajú si nové ciele. Spomedzi skúmaných krajín bolo najviac prípadov FIMI namierených proti Ukrajine (160 zo 750 incidentov). V prvej trojici krajín, ktoré sa stali terčami FIMI, sa umiestnili tiež USA a Poľsko. Viac v článku.
Bielorusko sa aktívne zapája do šírenia ruských dezinformačných naratívov o EÚ
Rusko a Bielorusko sú dnes vnímané ako najbližší spojenci. Svedčia o tom nielen útoky na Ukrajinu z bieloruského územia, ale aj informačná vojna, ktorú Minsk a Moskva spoločne vedú proti Západu. Lukašenkov režim ochotne preberá Putinovu propagandu a dezinformuje o úmysloch EÚ a NATO, ktoré rovnako ako jeho spojenec považuje za hrozby. Viac v článku.
Na kognitívnu odolnosť spoločnosti má dosah predovšetkým budovanie dôvery
Jedným z častých mýtov je viera, že dezinformácie sú akýmsi sprievodným javom informačného veru a produktom sociálnych sietí. Začali sme veriť, že dezinfo nemá hýbateľa, že vznikol organicky alebo v kyberpriestore ziskuchtivých algoritmov. Tí, ktorí dezinformácie využívajú vo vlastný prospech, prominentne politici, sa iba umne a rýchlo naučili využívať nový fenomén digitálneho veku.
Aké máme dnes vedomosti o producentoch a šíriteľoch toxických dezinformácií? Na aké špionážne siete majú takíto aktéri preukázateľné napojenie? Ako voči nim zasahujú tajné služby a čo sa o nich môže verejnosť dozvedieť z otvorených zdrojov? Aké príklady napojenia na Kremeľ poznáme u slovenských dezinformačných webov? Existujú dôkazy o podliehaní záujmom Kremľa aj u predstaviteľov občianskych združení či miest a obcí?
Prečo má budovanie dôvery naprieč spoločnosťou zásadný dosah na jej kognitívnu odolnosť? Aké sú ďalšie účinné nástroje na boj proti dezinformáciám? Aké klamstvá a zmanipulované informácie o kandidátoch na prezidenta sa dnes šíria v online priestore? Aká je úloha občianskej spoločnosti v boji proti informačným manipuláciám a budovaní kognitívnej odolnosti?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s bývalým riaditeľom odboru pre hybridné hrozby a strategickú komunikáciu na Ministerstve obrany a dnes výkonným riaditeľom Inštitútu pre budovanie odolnosti Victorom Breinerom.
Krátko z domova a zo sveta
- Spoločnosť Meta na svojich platformách Facebook a Instagram odstránila účty najvyššieho iránskeho vodcu Alího Chameneího. „Tieto účty sme odstránili pre opakované porušovanie našich zásad o nebezpečných organizáciách a jednotlivcoch,“ vysvetlila Meta.
- Irán a Severná Kórea a v menšej miere aj Rusko a Čína využívajú generatívnu umelú inteligenciu na uskutočňovanie alebo organizovanie útočných kybernetických operácií. Zistila to spoločnosť Microsoft.
- Francúzski vojenskí experti a experti na kybernetickú bezpečnosť tvrdia, že identifikovali sieť so sídlom v Moskve, ktorá šíri propagandu a dezinformácie v západnej Európe. Online sieť zahŕňa najmenej 193 stránok šíriacich proruskú propagandu obhajujúcu ruskú inváziu na Ukrajinu a kritizujúcu vládu v Kyjeve.
- Starosta New Yorku Eric Adams v stredu uviedol, že jeho administratíva podala žalobu proti spoločnostiam sociálnych sietí. Podľa žaloby podnecujú krízu duševného zdravia mládeže.
- TikTok uviedol, že zintenzívni svoj boj proti falošným správam a vplyvovým operáciám pred voľbami do Európskeho parlamentu. Vo všetkých štátoch EÚ spustí vo svojej aplikácii tzv. Volebné centrá, vďaka ktorým budú môcť ľudia jednoducho odlíšiť fakty od fikcie.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!