DISINFO REPORT – 171. týždeň

Vitajte pri čítaní 171. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Republika v predvolebnej kampani posilňuje mýty o Rómoch

Téma Rómov je pre niektoré politické strany nástrojom, ako si nahnať politické body. Mazurek viní napríklad Hegerovu či Matovičovu vládu za údajné zvýšenie rómskej kriminality. Zároveň kritizuje akúkoľvek pomoc pre marginalizované skupiny. Najväčším tŕňom v oku Mazureka je projekt Digitálny žiak, ktorý rozbehlo ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) pod vedením Veroniky Remišovej. Projekt slúžil ako pomoc počas Covidu, kedy mnoho detí nemalo prístup k online výučbe kvôli slabej sociálnej situácii. Práve tento projekt mal pomôcť deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia zakúpiť si potrebné vybavenie, aby sa mohli zúčastňovať výučby aj z domu. Viac v článku.

Opoziční politici opäť avizujú boj proti liberalizmu. Z ich protivníka sa stal slamený panák

Predvolebná kampaň sa blíži k záverečnej fáze, pričom sa čoraz viac vyostruje. Viacerí politici sa dnes prezentujú radikálnymi postojmi ako je vystúpenie z EÚ a NATO (tzv. „slovexit“), údajne potrebná ochrana Slovenska pred „LGBT a gender“ alebo návrat k dlhodobo prítomnému mýtu o údajnom zvýhodňovaní Rómov na úkor väčšinového obyvateľstva. Obnovená bola aj rétorika o údajne škodlivom liberalizme, ktorý je prezentovaný v úlohe nepriateľa slovenskej verejnosti. Politické strany, ktorých základnou stratégiou je vyhraňovanie sa voči vnútorným či vonkajším nepriateľom, pokračujú v negatívnom nálepkovaní svojich oponentov ako liberálov. Viac v článku.

Medializovaný vzťah Tódovej a Záleskej sa stal terčom dezinformátorov

Začiatkom augusta sociálne médiá obleteli fotografie a video známej novinárky Moniky Tódovej a sudkyne Špecializovaného trestného súdu Pamely Záleskej z ich spoločnej dovolenky v Tatrách. Zábery zverejnil kontroverzný youtuber a dezinformátor Martin Daňo. Ten to prezentoval ako veľké odhalenie, ktoré naveky zmení justíciu a pohľad na spravodlivosť na Slovensku. Ako sa k ním dostal a či to naozaj bolo náhodne ako sám tvrdí, je otázne. Samotná novinárka tvrdí, že svoj vzťah so Záleskou neskrývajú. „Martin Daňo alebo aj Robert Fico nás mohli na verejnosti stretnúť už viackrát. Chodíme do divadla alebo aj do reštaurácií. V Tatrách sme napríklad viackrát stretli bývalého riaditeľa NAKA Branislava Zuriana, pozdravili sme sa,“ povedala Tódová.  Viac v článku.

Dezinformátori usilujú o diskreditáciu médií a mimovládnych organizácií. Posilňujú politický cynizmus

Na sociálnych sieťach sa darí hlavne obsahu, ktorý obsahuje emóciu. Preto sú tu populárni aktéri, ktorí produkujú nenávistný či útočný obsah, pričom sociálne siete im umožňujú jeho distribúciu k širokému publiku. Dnes na sociálnych sieťach prevláda nenávisť a úspešní sú najmä toxickí politickí aktéri.

Prečo politici dnes už nepotrebujú tradičné médiá? Ako sa im darí využívať online priestor pre šírenie svojich naratívov a ovplyvňovanie verejnej mienky? Ide o problém, ktorý je vypuklý pred konaním volieb, alebo má hlbší pôvod? Akým výzvam a ohrozeniam v súčasnosti čelia novinári pôsobiaci na Slovensku? Aké postavenie má v tomto kontexte štát? Podporuje bezpečnosť zamestnancov médií v dostatočnej miere, alebo je potrebná angažovanosť mimovládneho sektora či nadnárodných platforiem?

Prečo dezinformační aktéri usilujú o umocňovanie tzv. politického cynizmu? Ako nedôvera v politickú reprezentáciu, médiá alebo mimovládne organizácie napomáha ich zámerom? Ako sa dnes prejavuje prenikanie dezinformácií a toxickej rétoriky do mainstreamu?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s novinárom Aktualíty.sk Matejom Príbelským.

Krátko z domova a zo sveta

 • Pri havárii lietadla v Rusku zahynul šéf Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin. Jeho súkromné lietadlo sa zrútilo medzi Moskvou a Petrohradom. 
   
 • Predplatitelia X Blue musia zaslať selfie a kópiu občianskeho preukazu. Údaje sú ďalej zasielané izraelskej spoločnosti, ktorá ich uchováva po dobu 30 dní. 
   
 • Somálsko zakázalo TikTok a Telegram. Tieto sociálne siete totiž využíva miestna ozbrojená skupina napojená na Al Káidu.
   
 • Región Podnesterska, v ktorom sa nachádza približne 1500 ruských vojakov, komplikuje pokusy Moldavska bojovať proti klimatickým zmenám. Región je však pre tento boj mimoriadne dôležitý, keďže sa v ňom nachádza väčšina ťažkého priemyslu krajiny. 
   
 • Štúdia ukázala, že skupiny na platforme Facebook sú zahltené nepravdivými informáciami. Tie sa týkajú aj tém ako sú smrtiace hady či sérioví vrahovia na slobode.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk