DISINFO REPORT – 170. týždeň

Vitajte pri čítaní 170. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Hlavný denník spochybňuje klimatické zmeny, zneužíva pritom grécke požiare

Hlavný denník zverejnil 31. júla 2023 zavádzajúci článok s názvom „KLIMATICKÉ ZMENY? PODPAĽAČSTVO! Priznáva grécky minister“. Autorka článku píše o rozsiahlych požiaroch v Grécku, ktoré počas posledných týždňov pustošili krajinu. Čitateľov informuje o slovách gréckeho ministra pre klimatickú krízu a civilnú ochranu Vassilisa Kikiliasa. Ten uviedol, že väčšina požiarov v krajine bola spôsobená podpaľačstvom. Príspevok na Hlavnom denníku následne zavádzajúco vyhodnotil, že lesné požiare nemajú s klimatickými zmenami nič spoločné. Viac v článku.

Republika zavádza o novom návrhu zákona EÚ o obnove prírody. Verejnosť straší rastom cien potravín

Uhrík uverejnil na svojej facebookovej stránke dezinformačný príspevok o novom návrhu nariadenia EÚ o obnove prírody. Príspevok obsahoval klamlivý titulok o tom, že kvôli politike EÚ budeme „musieť  pestovať bodliaky namiesto pšenice“. Poslanec tiež zavádzal o tom, že na určitých úrodných poliach bude povolené namiesto obilia pestovať iba burinu a bodliaky. Návrh zákona EÚ o obnove prírody schválil EP 22. júla 2023. Jeho znenie podporili aj slovenskí europoslanci zo strán Progresívne Slovensko (PS), SMER – SSD a Demokrati. Europoslanec Martin Hojsík (PS) zdôraznil potrebu chrániť a obnovovať biodiverzitu, ktorá je nevyhnutná pre udržateľné potravinárstvo a životné prostredie. Viac v článku.

Vodca protiputinovskej partizánskej skupiny Denis Kapustin má dobré vzťahy s americkými neonacistami. Spolupráca prebieha aj vďaka podcastu

Denis Kapustin, známy aj pod pseudonymom Nikitin, je bývalý zápasník MMA, futbalový chuligán a samozvaný vodca Ruského dobrovoľníckeho zboru (RVC). Okrem toho je aj zakladateľom neonacistickej módnej značky, ktorá nesie názov jeho vlastnej MMA prezývky „White Rex“ (Biely Rex). Popularitu si pomaly získava aj v USA, a to prostredníctvom podcastov, v ktorých diskutuje o výhodách „aktívnych“ fašistických bojových klubov. Od januára 2021 totiž vydáva podcasty s Robertom Rundom, lídrom americkej neonacistickej skupiny Rise Above Movement („Hnutie povznes sa“). Viac v článku.

Maďarský premiér Orbán nazval Slovensko „odtrhnutým územím“ a niektorí slovenskí politici sa usilujú jeho tvrdenie obhájiť

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

 • S blížiacimi sa voľbami sa proruskí aktéri na Slovensku stavajú proti vojenskej pomoci Ukrajine a zneužívajú túto otázku na politické ciele, pričom ju často nelogicky spájajú s domácimi záležitosťami.
   
 • Protieurópski aktéri šíria nepravdivé informácie o údajnej spotrebe hmyzu schválenej Európskou úniou, čím podnecujú nedôveru a protieurópske nálady.
   
 • Tvrdenie maďarského premiéra Viktora Orbána, že Slovensko je „odtrhnutým územím“ Maďarska, sa stáva predmetom diskusií slovenských politických predstaviteľov. Napriek historickej nepresnosti sa niektorí politici snažia jeho výrok racionalizovať, a to dôvodu stotožnenia sa s Orbánovým protieurópskym postojom. Viac v reporte

Nestabilná Ukrajina je pre nás horší scenár než Ukrajina, ktorá sa dostáva do západných štruktúr

Politické strany pred voľbami usilujú o vytváranie nových tém, na ktorých by získavali voličov alebo demobilizovali voličov ostatných strán. Vidíme napríklad systematické útoky na mimovládny sektor a obviňovanie mimovládnych organizácií z toho, že sú agentmi zahraničných záujmov. Okrem toho rezonujú domáce hospodárske témy a na pozadí zostáva aj téma vojny na Ukrajine. Množstvo ľudí je však už z konfliktu unavených.

Aké vnútorné témy boli prejednávané na nedávnom summite NATO vo Vilniuse? Čo je novo zriadená Rada NATO-Ukrajina a akú pozíciu prináša nášmu východnému susedovi? Aké perspektívy pre vstup Ukrajiny do obrannej aliancie dnes existujú a čo musí integrácii predchádzať? Vyplývajú zo vstupu Ukrajiny do NATO určité riziká alebo by naopak rozšírenie dáždnika aliancie na ďalší štát v dlhodobom horizonte prinieslo záruky funkčnej kolektívnej obrany a odstrašenia?

Aké korene anti-amerických nálad môžeme identifikovať vo svete a na Slovensku? Z čoho vyplýva kritika používania kazetovej munície a prečo sa dodávky tejto munície z USA na Ukrajinu stali predmetom klamlivých či manipulatívnych naratívov?

Ktoré mýty o NATO sú predovšetkým prítomné v slovenskom informačnom priestore? Ako diskreditácia aliancie v spojení s anti-amerikanizmom napomáhajú pozícii Ruska? Prečo je v dezinformačnom ekosystéme prítomné prepájanie naratívov a tvorba väčších metanaratívov?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom Adapt Institute Matejom Kandríkom.

Krátko z domova a zo sveta

 • Severná Kórea a Rusko si v listoch sľúbili „dlhý strategický vzťah“. Severná Kórea je už dlhšie podozrievaná z dodávok zbraní Rusku.
   
 • Jordánsko prijalo zákon, ktorý obmedzuje slobodu slova na internete. Zakázané má byť podkopávanie národnej jednoty alebo pohŕdanie náboženstvom.
   
 • Elon Musk spomalil rýchlosť, ktorou sa otvárajú linky stránok, ktoré predtým kritizoval, ako je napríklad New York Times. Linky týchto stránok sa otvárajú o 5 sekúnd pomalšie ako ostatné.
   
 • Rusko uložilo pokutu stránke Reddit za umožnenie zverejňovania zakázaného „klamlivého“ obsahu o vojne na Ukrajine. Rusko podobne pokutovalo aj Wikimedia Foundation, zriaďovateľa Wikipédie.
   
 • Výkonná riaditeľka spoločnosti, ktorá má zmluvu na moderovanie príspevkov na Facebooku vo východnej Afrike, ľutuje, že sa tejto práce ujala. Jej zamestnanci totiž tvrdia, že boli traumatizovaní grafickým obsahom na platforme.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk