Dezinformátori usilujú o diskreditáciu médií a mimovládnych organizácií. Posilňujú politický cynizmus

Prečo politici dnes už nepotrebujú tradičné médiá? Ako sa im darí využívať online priestor pre šírenie svojich naratívov a ovplyvňovanie verejnej mienky?

Na sociálnych sieťach sa darí hlavne obsahu, ktorý obsahuje emóciu. Preto sú tu populárni aktéri, ktorí produkujú nenávistný či útočný obsah, pričom sociálne siete im umožňujú jeho distribúciu k širokému publiku. Dnes na sociálnych sieťach prevláda nenávisť a úspešní sú najmä toxickí politickí aktéri.

Prečo politici dnes už nepotrebujú tradičné médiá? Ako sa im darí využívať online priestor pre šírenie svojich naratívov a ovplyvňovanie verejnej mienky? Ide o problém, ktorý je vypuklý pred konaním volieb, alebo má hlbší pôvod? Akým výzvam a ohrozeniam v súčasnosti čelia novinári pôsobiaci na Slovensku? Aké postavenie má v tomto kontexte štát? Podporuje bezpečnosť zamestnancov médií v dostatočnej miere, alebo je potrebná angažovanosť mimovládneho sektora či nadnárodných platforiem?

Prečo dezinformační aktéri usilujú o umocňovanie tzv. politického cynizmu? Ako nedôvera v politickú reprezentáciu, médiá alebo mimovládne organizácie napomáha ich zámerom? Ako sa dnes prejavuje prenikanie dezinformácií a toxickej rétoriky do mainstreamu?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s novinárom Aktualíty.sk Matejom Príbelským.

Podcast vznikol s podporou Open Information Partnership.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/