DISINFO REPORT – 167. týždeň

Vitajte pri čítaní 167. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Spor medzi bývalým ministrom vnútra a policajným prezidentom vytvára priestor pre konšpirácie

Spor medzi bývalým úradníckym ministrom vnútra a policajným prezidentom vyústil do otvoreného konfliktu a odvolania ministra. Z vyjadrení premiéra Ódora vyplýva, že konflikt trval dlhšiu dobu a poslednou kvapkou boli Šimkove kontroverzné statusy. Nedostatok informácií však vytvára priestor na konšpirácie a podkopávanie dôvery v políciu aj rezort vnútra. Viac v článku.

Ruská dezinformačná kampaň naďalej buduje falošný naratív o Zelenského drogovej závislosti. Usiluje o oslabenie západnej podpory

Video vo vysokej kvalite zverejnila ruská štátna propagandistka Margarita Simonjanová, šéfredaktorka štátneho média RT, na svojom telegramovom účte. V ňom figuruje herec napodobňujúci Zelenského, ktorý konzumuje cereálie s práškom. Video naznačuje užívanie drog, keď si postava utiera nos po použití lyžičky „cukru“ zobrazeného ako kokaín. Viac v článku.

Švédsko čelí naratívom o fašistických tendenciách. Súčasťou rétoriky sú klamlivé tvrdenia o „protiarabských“ náladách

Pred dvoma rokmi sa zaplnil švédsky online priestor príspevkami namierenými voči švédskym sociálnym pracovníkom, ktorí viacerým arabským rodinám odobrali z opatery deti. Švédske úrady konali v medziach svojich právomocí, nakoľko rodiny nespĺňali základné štandardy podľa švédskych zákonov. Kým sa však situácia dostatočne objasnila, tému zneužili aktéri v online priestore podporujúci nenávisť voči švédskym autoritám. Viac v článku.

Rozsudok amerického súdu vo veci boja proti dezinformáciám môže komplikovať ochranu volebného procesu

V utorok 4. júla 2023 federálny sudca Terry Doughty rozhodol v prospech prokurátorov. V rozsudku spomína, že žalobcovia môžu uspieť s tvrdením, že vláda „využila svoju moc na umlčanie opozície“. To sa malo stať v spolupráci so sociálnymi sieťami, keď spoločne preverovali a odstraňovali klamlivé príspevky súvisiace s témou pandémie. Sudca im dal za pravdu a dodal, že postup Bidenovej administratívy v súvislosti s moderovaním obsahu na sociálnych sieťach počas pandémie pripomínal „orwellovské ministerstvo pravdy“. Viac v článku

Mladí ľudia majú pocit, že sa o nich politici nezaujímajú. Potrebné je zapojenie do verejnej debaty

O mladých ľuďoch zvykneme hovoriť ako o nositeľoch zmien a našej budúcnosti. Prieskumy však naznačujú, že takmer 84 % mladých ľudí z generácie X má pocit, že sa o nich politici na Slovensku nezaujímajú. Občianska participácia mladých na veciach verejných sa preto za posledné roky priamo úmerne znižuje.

Čo všetko vplýva na úroveň participácie mladých ľudí na veciach verejných a čo ukazujú trendy v tejto oblasti? Ako môžu voľby a účasť na nich posilňovať občiansku angažovanosť a záujem o politiku? Čo je obsahom a zámerom novej kampane Chcem tu zostať?

Z ktorých tém alebo problémov majú mladí Slováci najväčšie obavy a ktoré vnímajú najintenzívnejšie? Prečo majú mladí ľudia tendenciu opustiť Slovensko a ako je možné tento trend zmierňovať? Čím sa odlišuje prístup štátu a mimovládneho sektora k tomuto problému? Aké sú možnosti štátu rozvíjať občiansku angažovanosť pri modernizácii vo vzdelávaní či inováciách?

Z čoho vyplývajú naratívy o možnej manipulácii či falšovaní volieb? Čo je cieľom burcovania voličov na základe spochybňovania volebnej integrity? Čo sú mimovládne organizácie a aká je ich úloha v kontexte monitorovania kampaní či kontrole volebných procesov? Prečo dnes čelia výraznej diskreditačnej kampani a na čom stojí kritika politikov voči nim?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s výkonným riaditeľom organizácie MEMO 98 Rasťom Kuželom.

Krátko z domova a zo sveta

 • Čína využíva dieru v západnom systéme sankcií. Z krajiny do Ruska prichádza množstvo vojenského materiálu.
   
 • Moldavsko sa chystá vyhostiť 45 ruských diplomatov. Dôvodom sú obvinenia zo špionáže a činnosti proti moldavským záujmom.
   
 • Štyri najvplyvnejšie spoločnosti v oblasti umelej inteligencie oznámili vytvorenie nového fóra. Jeho cieľom bude dohliadať na bezpečný vývoj najpokročilejších modelov.
   
 • Ľudskoprávne organizácie vrátane Amnesty International a Human Rights Watch obviňujú Saudskú Arábiu zo „sportswashingu“. Krajina totiž financuje významné športové podujatia s cieľom odvrátiť pozornosť od porušovania ľudských práv.
   
 • Izraelský najvyšší súd tvrdí, že preskúma nový zákon, ktorý znižuje jeho právomoci. Rozhodnutie o preskúmaní zákona predstavuje potenciálny konflikt medzi vládou a najvyšším súdom v krajine.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk