DISINFO REPORT – 168. týždeň

Vitajte pri čítaní 168. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Infovojna špekuluje o Zelenskom ako agentovi britskej tajnej služby MI6

Dezinformačná stránka Infovojna zverejnila dňa 16. júla 2023 článok s názvom: „VIDEO: Podle šokující analýzy bývalého zbrojního inspektora OSN Scotta Rittera byl Volodymyr Zelenský naverbován britskou MI6 jako agent a od té chvíle je šéf britské zahraniční rozvědky jeho velícím důstojníkem“. Podľa článku je ukrajinský prezident Zelenskyj agentom britskej tajnej služby MI6. Mal sa ním stať po stretnutí so šéfom MI6 Richardom Moorom v Londýne v roku 2020. Zelenskyj mal za dodávky kokaínu odsúhlasiť obetovanie vlastného národa a zatiahnutie Ukrajiny do vojny s Ruskom, ktorá má byť v skutočnosti zástupnou vojnou Západu. Viac v článku.

Kremeľ sa už dekádu pokúša vytvoriť autonómny internet. Chce tak získať kontrolu nad používateľmi aj zdieľaným obsahom

Rusko už dekádu intenzívne pracuje na spôsoboch, ako využívať internet primárne v prospech vlády a jej záujmov. V Kremli si totiž plne uvedomujú riziká, ale aj výhody, ktoré internet prináša. Na jednu stranu ponúka jednoduchý spôsob, ako kontrolovať obyvateľstvo a šíriť propagandu, no zároveň umožňuje opozícii organizovať sa a komunikovať so zahraničím. Vybudovanie autonómnej internetovej siete nie je jednoduché a vyžaduje si rozsiahle technické zabezpečenie. Ruská federácia síce už vlastný doménový systém má, no ešte stále ho nemá plne implementovaný. Viac v článku.

Násilné činy voči médiám v Mexiku pribúdajú. Nedôvera v médiá je výzvou aj pre Slovensko

Niekoľko dní od zmiznutia Luisa Martina Sancheza Inigueza, 59-ročného novinára jedného z popredných mexických novín La Jornada, bolo jeho telo nájdené na okraji mesta Tepic (štát Nayari). Naposledy bol videný v Xaliscu, ktoré je známe predovšetkým pašovaním ópia a heroínu. Štátny prokurátor vo svojom vyhlásení uviedol, že na mieste boli nájdené stopy násilia a dve ručne písané správy. Podobné praktiky bývajú často spájané s aktivitami drogových kartelov. Motív vraždy je však stále predmetom vyšetrovania. Viac v článku.

Summit NATO vo Vilniuse vyvolal odozvu proruských aktérov, ktorí odsudzujú vstup Ukrajiny do NATO

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Nedávny NATO Summit v litovskom Vilniuse sa stal hlavnou témou diskusie proruských aktérov, ktorí využili sociálne médiá na odsúdenie akcie a šírenie dezinformácií o tom, že západní lídri profitujú z konfliktu na Ukrajine. Zároveň vykresľujú Ukrajinu ako figúrku Západu v proxy vojne proti Rusku.
     
  • Dezinformátori naďalej presadzujú naratívy naznačujúce, že Ukrajina nikdy nebude členom NATO, a ak sa ním stane, dôjde ku globálnemu konfliktu. To podkopáva dôveru verejnosti v západné štruktúry a spochybňuje dôveryhodnosť NATO.
     
  • V súvislosti s rekordne vysokými teplotami aktéri v slovenskom informačnom priestore popierajú globálne otepľovanie spôsobené človekom a propagujú konšpiračné teórie bez toho, aby pre svoje tvrdenia poskytli dôveryhodné dôkazy. Viac v reporte.

Nepravdivé informácie nemôžu byť vždy označované za klamstvo. Hlavným predpokladom je úmysel

Dnes tu máme časť politikov a časť verejnosti, ktorá nedôveruje oficiálnym dátam od štátu. Je správne byť do istej miery podozrievavý a overovať si, či v konkrétnych prípadoch nejde o manipuláciu dát. Je však dôležité, aby sme si ako spoločnosť navzájom verili a stretávali sa v tom, čo považujeme za spoľahlivé zdroje.

Ako môže factchecking pomôcť pri zmierňovaní ovplyvňovania rozhodovania občanov dezinformáciami? Ktoré témy v súčasnosti najviac viažu nepravdivé výroky či dezinformácie v politických prejavoch a diskusiách? Ako prebieha výber výrokov a následný proces overovania ich faktickosti v Demagog.sk? Ako je potrebné pristupovať k nepravdivým tvrdeniam zo strany politikov či ku kategórii zavádzania či manipulácie publika? Prečo je dôležité spochybňovať prijaté informácie a používať dostupné nástroje pre overovanie ich kvality? Aké praktické triky pre overenie informácie alebo fotografie môžu využívať bežní ľudia?

Čo je typické pre slovenské informačné prostredie v kontexte šírenia dezinformácií? Ako môžu fact-checkeri v spolupráci so spoločnosťou Meta pomôcť ozdravovať informačné prostredie? Čím sa od politických diskusií odlišuje komunikácia politikov na sociálnych sieťach? Existujú rozdiely medzi využívaním sociálnych sietí aj naprieč politickou scénou?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s projektovou manažérkou a hlavnou analytičkou Demagog.sk Veronikou Hincovou Frankovskou.

Krátko z domova a zo sveta

  • Americká armáda testuje nové technológie založené na AI. Tie by mali vylepšiť operatívu v informačnom prostredí.
     
  • USA zaviedli cestovné obmedzenia pre ľudí s maďarským pasom. Dôvodom sú obavy z bezpečnosti kvôli maďarskej politike vydávania pasov ľuďom v zahraničí.
     
  • Štúdia ukázala, že využitie AI pri skríningu rakoviny prsníka je bezpečné a pracovné zaťaženie rádiológov môže znížiť až o polovicu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je rakovina prsníka celosvetovo najrozšírenejšou rakovinou, pričom túto chorobu každoročne postihne viac ako 2,3 milióna žien.
     
  • Parlamentný výbor austrálskeho Senátu vo svojej správe odporučil rozšíriť zákaz aplikácie TikTok na vládnych zariadeniach aj na aplikáciu WeChat, ktorého materská spoločnosť tiež sídli v Číne. Dôvodom pre odporúčanie sú obavy z bezpečnostných hrozieb.
     
  • Bývalý hlavný vyjednávač EÚ pre Brexit Michel Barnier vyzýva k novej zmluve o obrannej a zahraničnopolitickej spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Podľa Barniera je v záujme oboch strán spolupracovať v otázkach aktuálnych výziev, ako je vojna na Ukrajine, klimatické zmeny a terorizmus.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk