Rusko dokáže obchádzať sankcie Západu. Komponenty pre zbrojársky priemysel získava v Hong Kongu a Číne

Ázijská spravodajská stanica Asia Nikkei vypracovala na základe získaných obchodných dát analýzu, ktorá približuje pohľad na to, ako Rusko obchádza embargo na dovoz polovodičov najmä cez Hong Kong a Čínu.

Ruský zbrojársky priemysel využíva pre výrobu modernej vojenskej techniky rôzne komponenty vyrobené západnými firmami. Množstvo uvalených sankcií po invázii na Ukrajinu malo za cieľ degradovať schopnosť produkcie týchto zbraní. Existencia siete na obchádzanie sankcií však naznačuje schopnosť Moskvy produkovať tieto zbrane aj naďalej. 

Rusko je schopné dovážať polovodiče napriek sankciám 

Podľa ázijskej spravodajskej stanice Asia Nikkei využíva Moskva medzinárodné obchodné cesty na dlhodobé obchádzanie embarga na dovoz polovodičov potrebných v zbrojárskom priemysle. Tieto sankcie na Rusko uvalil Západ po invázii na Ukrajinu vo februári 2022.

Správu zverejnila stanica už v polovici apríla, pričom v nej sledovala celkový import polovodičov do Ruska. Cieľom uvalenia embarga na vývoz polovodičov do Ruska, s výnimkou tých na humanitárne účely a iné osobitné výnimky, bolo oslabiť schopnosti ruského vojenského priemyslu produkovať vyspelé a moderné zbrane – lietadlá, radary, rakety či protivzdušnú obranu.

Asia Nikkei využila ruské colné údaje od indickej výskumnej spoločnosti Export Genius o celkovom dovoze polovodičov od 24. februára do 31. decembra 2022. Poskytnuté údaje obsahujú 3 292 transakcií v minimálnej hodnote 100-tisíc dolárov. Pritom 2 358 z nich (70 %) sú produktami amerických IT firiem ako Intel či Advanced Micro Devices (AMD). Celková hodnota týchto transakcií bola 740 miliónov dolárov.

Spravodajská stanica si vyžiadala reakciu amerických spoločností. Všetky firmy akékoľvek obchádzanie sankcií odmietli. Spoločnosti podľa vlastných vyjadrení nevidia problém v tom, kam ich produkty prúdia a ako sa predávajú.

Obchádzanie sankcií funguje najmä cez Hong Kong a Čínu

Z celkového počtu viac ako 3-tisíc transakcií bolo až 1 774 v hodnote 570 miliónov dolárov odoslaných z Hong Kongu alebo Číny. Podľa Asia Nikkei je to 10-násobný nárast v počte transakcií oproti roku 2021. Rozdiel je viditeľný taktiež v cene za jednotlivé polovodiče. V niektorých prípadoch sa cena vyšplhala až na 10-tisíc dolárov za kus. 

Asia Nikkei počas vyšetrovania narazila na viacero schránkových firiem, ktoré Moskva využíva na obchádzanie sankcií legálnym spôsobom. Podľa hongkongských zákonov môže každá osoba, vrátane cudzincov, zaregistrovať spoločnosť a byť jej jediným riaditeľom a akcionárom.

Priamo v Hong Kongu existuje viacero spoločností, ktoré poskytujú založenie týchto firiem spolu s možnosťou poskytnutia miestnej adresy pre sídlo spoločnosti. Celý proces pritom trvá približne týždeň.

Práve jednoduché, rýchle a relatívne lacné možnosti poskytujú ideálnu možnosť pre Rusko dostať sa k potrebným polovodičom bez väčšej námahy. Rovnako sa podľa Asia Nikkei Moskva snaží skupovať polovodiče aj v čínskom prístavnom meste Šen-čen. To je centrom obchodu s týmto tovarom.

Sankcie je nutné vymáhať, aby boli efektívne 

Spojené štáty americké, Európa a zvyšok ukrajinských spojencov uvalili viac ako 11-tisíc sankcií, ktoré cielili na ruských občanov, spoločnosti, výrobky a rôzne technológie. Tieto kroky mali za úlohu oslabiť ruskú ekonomiku do takej miery, že nebude schopná pokračovať vo vedení vojny alebo aspoň v produkcii moderných zbraní.

Tvrdenia, že Rusko nebude schopné vyrábať moderné zbrane z dôvodu absencie komponentov, ako napríklad polovodičov, sa objavili už počas minulého roka. Aktuálne nie je známe, do akej miery touto schopnosťou krajina disponuje.

Vzhľadom na existenciu aktívnej siete obchádzajúcej sankcie v tejto oblasti je však pravdepodobné, že schopnosť produkovať moderné zbrane zo západných komponentov Rusko stále úplne nestratilo.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk