Dezinformácie o medzinárodnej vojenskej spolupráci sú na vzostupe, nenávistná rétorika voči prezidentke Čaputovej sa stupňuje (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 15. mája 2023)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je opäť hlavným terčom proruských aktérov, ktorí nenávistnou rétorikou odsudzujú jej podporu Ukrajine.
  • Prokremeľskí propagandisti sa snažia ospravedlniť prebiehajúcu inváziu na Ukrajinu recyklovaním starého naratívu o údajnej agresii NATO. 
  • Incident v Banskej Bystrici, do ktorého bol zapojený americký vojak, prekrúcajú protizápadní dezinformátori, ktorí ho využívajú na kritiku vojenskej spolupráce s USA.

Na prezidentku Čaputovú opäť útočia proruskí aktéri

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je prakticky od svojej inaugurácie jedným z hlavných terčov nenávistných prejavov a dezinformácií v slovenskom informačnom priestore. Tieto osobné útoky namierené proti nej sa exponenciálne zintenzívnili po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, keď začala otvorene prejavovať podporu slovenskému susedovi a odsudzovať konanie ruského agresora. Mnohí proruskí aktéri, najmä dezinformačné weby a radikálnejší a protisystémoví politici, teraz neváhajú používať nenávistnú rétoriku na komentovanie prezidentkiných aktivít, čo často zdôvodňujú vykonštruovanými naratívmi. 

Dňa 28. apríla 2023 navštívili prezidentka Čaputová a český prezident Petr Pavel Ukrajinu v rámci svojej prvej spoločnej zahraničnej cesty. Táto udalosť vyvolala vlnu hostilných poznámok na adresu prezidentky zo strany mnohých pochybných aktérov. Tí ju obviňovali zo zanedbávania slovenských občanov a podpory ukrajinského, údajne fašistického režimu.

Milan Uhrík, europoslanec a predseda krajne pravicovej strany Republika, na svojej facebookovej stránke napísal: „Čaputová dnes zase utekala za Zelenským… Odporúčam politikom riešiť problémy Slovenska, nielen Ukrajiny.“ Naznačil tým, že prezidentka sa už nezaujíma o problémy bežných občanov Slovenska. Hoci otvorená podpora vojnou zmietanej Ukrajiny nijako nesúvisí s podporou slovenských občanov, vytváranie tejto falošnej korelácie sa stalo jedným z najčastejšie používaných nástrojov na získavanie politických bodov v prípade politikov šíriacich dezinformácie. Tieto vyhlásenia vyvolávajú v ľuďoch negatívne emócie a zároveň podkopávajú ich dôveru v súčasnú vládu a predstaviteľov štátu.

Totožný naratív presadzoval aj Andrej Danko, predseda nacionalistickej strany SNS, ktorý obvinil prezidentku Čaputovú, ako aj prezidenta Pavla, že sa nezaujímajú o svoje krajiny a nevnímajú potreby svojich občanov. Opäť ide o nepodložené obvinenia, ktoré sa snažia poukázať na falošnú súvislosť medzi pomocou vojnou postihnutej krajine a podporou občanov Slovenska, hoci taká spojitosť neexistuje.

Naratív o tom, že prezidentka zanedbáva slovenských občanov na úkor Ukrajincov, bol niekoľkokrát doplnený obvineniami zo slúženia americkým záujmom. Poslankyňa Slavěna Vorobelová, ktorá často šíri proruské dezinformácie, napríklad označila oboch prezidentov za „amerických kolaborantov“. Ide o naratív, ktorý proruskí aktéri na Slovensku často prezentujú ako pravdivý, ale ktorý nikdy nepodložili žiadnymi dôkazmi.

Okrem toho Vorobelová obvinila prezidentku Čaputovú z podpory „neonacistického“ ukrajinského režimu. Zopakovala tiež už pevne zakorenený naratív v slovenskom dezinformačnom priestore, že v krajine vládnu bojachtiví fašisti, ktorí uctievajú Banderu. Tento naratív slúži na oslabenie globálnej podpory Ukrajine, ako aj na ospravedlnenie neľudského konania Ruska voči krajine a jej občanom. Ide však o úplne vymyslené tvrdenia, ktoré sú opakovane vyvracané.

NATO je falošne vykresľované ako agresívny pakt

Naratív o tom, že Ukrajina a jej partneri na Západe sa správajú agresívne, a tým provokujú Rusko k vojne, sa šíri prakticky od začiatku konfliktu. V posledných dvoch týždňoch sme však zaznamenali nárast tejto rétoriky, najmä v súvislosti s NATO.

Milan Mazurek, člen krajne pravicovej strany Republika, vo svojom príspevku na Facebooku uviedol, že NATO sa vždy správalo ako agresívny vojenský pakt, ktorý vojenskou silou údajne presadzuje politické a hospodárske záujmy USA. Podobne aj podpredseda strany SMER-SD Erik Kaliňák tvrdil, že západní lídri nechcú mier a nevadí im deštrukcia Ukrajiny, keďže nechcú rokovať s Ruskom, čo následne predlžuje vojnu.

Dezinformačná stránka Bádateľ vo svojom príspevku na Facebooku v tejto súvislosti napísala: „Ak Heger varuje, že po Ukrajine zaútočí Rusko na strednú Európu, znamená to, že NATO je tak slabé, že ju nedokáže ochrániť?“ Je nutné podotknúť, že tento príspevok je v rozpore sám so sebou a s predchádzajúcimi tvrdeniami stránky. NATO je prezentované buď ako agresívna aliancia rozpútávajúca vojny, alebo ako organizácia príliš slabá na to, aby poskytla svojim členom akúkoľvek ochranu. To potvrdzuje skutočnosť, že dezinformační aktéri často menia naratív podľa toho, ako sa im to práve hodí. 

Tento dlhodobý naratív o agresii NATO je súčasťou prokremeľskej propagandy, ktorej cieľom je ospravedlniť neoprávnenú inváziu ruských vojsk na Ukrajinu a vojnové zločiny, ktoré páchajú na ukrajinských občanoch. NATO je vo svojej podstate obranná vojenská organizácia, ktorej cieľom je chrániť svoje členské štáty, a akékoľvek vyhlásenia o tom, že provokuje Rusko k vojne, sú ničím nepodložené. Dezinformačné útoky na NATO sú azda najdlhšie trvajúcim naratívom v slovenskom informačnom priestore, ktorý sa od roku 2014 stáva výrazne viac frekventovaným.

Americký vojak je falošne vykresľovaný ako dôkaz negatívneho vplyvu vojenskej spolupráce so Západom

Negatívne vykresľovanie NATO v širšom kontexte súvisí aj s nedôverou voči vojenskej spolupráci so západnými krajinami vo všeobecnosti, ktorú sa snažia šíriť dezinformační aktéri. V posledných týždňoch sa na tento účel využíva najmä incident v Banskej Bystrici, kde sa americký vojak slúžiaci na neďalekej vojenskej základni prechádzal po meste s nožom v ruke pod vplyvom alkoholu. 

Hoci jediný, kto pri incidente utrpel zranenia, bol on sám a slovenská polícia ho po zásahu neobvinila zo žiadneho trestného činu, mnohí pochybní aktéri incident aj tak využili ako dôkaz „chybnej“ vojenskej spolupráce so západnými krajinami.

Najaktívnejší v tejto veci boli členovia slovenských krajne pravicových strán, ktorí začali obviňovať slovenskú políciu, že sa snaží incident zatajiť. Milan Uhrík celý príbeh otočil a tvrdil, že vojak cielene napádal ľudí v meste, čo nie je pravda. Následne dodal, že strana Republika „nedovolí americkým vojakom, aby si zvykali, že na Slovensku si môžu beztrestne robiť čo chcú“. V príspevku pracuje s falošnou predstavou, že Slovensko stráca suverenitu na úkor USA a využíva situáciu na získavanie politických bodov.

Predseda strany Kotlebovci-ĽSNS Marián Kotleba zverejnil video s rovnakou nepravdivou verziou príbehu. Čo je však dôležitejšie, naznačuje, že tieto „útoky“ amerických vojakov sa budú len stupňovať ako dôsledok „okupačnej dohody“ medzi USA a Slovenskom. Kotleba sa odvoláva na Dohodu o obrannej spolupráci medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických (DCA), ktorá bola v čase jej podpisu hlavným terčom masívnych vĺn dezinformácií a dezinterpretácií. DCA možno považovať za prvú tému, ktorá úspešne nahradila Covid-19 v slovenskom informačnom priestore a na dezinformačnej scéne, čo len podčiarkuje jej význam. Podobne ako ostatní aktéri, ktorí o incidente informovali, aj Kotleba sa snaží vo verejnosti vyvolať pocity strachu, ktoré sú neopodstatnené. Zároveň sa snaží vojenskú spoluprácu s USA vykresliť ako nebezpečnú. 

Správu o incidente obsahujúcu rovnakú falošnú verziu príbehu zdieľali aj dezinformačné stránky, ako napríklad Armáda Ruskej federácie a Hlavný denník

Keďže príspevky o incidente v Banskej Bystrici boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch veľmi rozšírené, pozreli sme sa na ne aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kľúčové slová „americký vojak“. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Prvé miesto patrí spomínanému príspevku Milana Uhríka, v ktorom účelovo dezinformuje o incidente s americkým vojakom a snaží sa vyvolať vo verejnosti pocit strachu. 

Mário Vidák, hoaxer napojený na slovenské krajne pravicové politické strany, zverejnil video, v ktorom tiež spomína DCA a tvrdí, že americkí vojaci sa chystajú ohroziť životy slovenských občanov a zostanú nepotrestaní. Toto tvrdenie je mimoriadne zavádzajúce, pretože vytvára obraz bezmocnosti, pokiaľ ide o cudzích vojakov pôsobiacich na Slovensku. Video v čase písania tohto článku nazbieralo viac ako 123-tisíc videní. 

Milan Mazurek prezdieľal príspevok Milana Uhríka, čím mu pomohol získať väčšiu viditeľnosť. 

Mazurek tiež zdieľal video ďalšieho člena strany Republika Mareka Géciho, v ktorom presadzuje naratív o „agresívnom útoku“, ktorého sa mal vojak dopustiť, čo je nepravdivé a zámerne zavádzajúce. Géci túto situáciu využíva aj na to, aby útočil na súčasnú vládu a získal strane viac priaznivcov pred nadchádzajúcimi voľbami.

Slavěna Vorobelová situáciu komentovala tvrdením, že „opitý agresívny americký vojak ohrozuje Slovákov s nožom v ruke“, čo je rovnaký nepravdivý príbeh, aký prezentovali aj ostatní už spomínaní dezinformátori. Takáto konzistentnosť v naratívoch len dokazuje obsahovú koordináciu a jednotný pohľad dezinformačnej scény na udalosť, ktorú spoločne využívajú na získavanie politických bodov pred voľbami.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/