DISINFO REPORT – 151. týždeň

Vitajte pri čítaní 151. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Slovenskí dezinformátori pomáhali šíriť ruskú propagandu aj v marci (Report proruských naratívov – marec 2023)

V slovenskom informačnom priestore monitorujeme reakcie prokremeľských aktérov na rôzne udalosti, ktoré sa snažia interpretovať tak, aby to vyhovovalo cieľom Ruska. Robia tak bez ohľadu na fakty. V tomto článku vám prinášame súhrn dezinformačných naratívov, ktoré sme identifikovali v marci 2023. Na Slovensku proruskí aktéri podporovali „mierové“ protesty, kritizovali vládu za odovzdanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine, tvrdili, že slovenskí politici slúžia Západu a venovali sa tiež stretnutiu ruského prezidenta Vladimira Putina a čínskeho prezidenta Si Ťin-Pchinga. Viac v článku.

Americká vláda zvažuje úplný zákaz používania aplikácie TikTok

Populárna platforma TikTok, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance, sa v posledných rokoch stala predmetom sporu medzi vládou Spojených štátov amerických a Číny. Dôvodom sú obavy USA týkajuce sa súkromia, bezpečnosti osobných údajov, národnej bezpečnosti a čínskeho politického vplyvu. V posledných mesiacoch americký Kongres schválil zákaz používania TikToku na služobných zariadeniach svojich zamestnancov. Súčasne bolo zamestnancom federálnych úradov nariadené odinštalovanie aplikácie z pracovných zariadení. Začiatkom marca Biely dom podporil návrh zákona, ktorý by v Spojených štátoch amerických umožnil úplne zakázať čínsku aplikáciu na zdieľanie videí. Viac v článku.

Pri explózii v petrohradskej kaviarni zomrel prominentný ruský propagandista Vladlen Tatarskij

Zdroj: Telegram REVERSE SIDE OF THE MEDAL

2. apríla sa v poobedných hodinách centrom Petrohradu ozvala ohlušujúca explózia. K incidentu došlo na Univerzitnom nábreží, v kaviarni s názvom Klub patriotov. Kaviareň, ktorá kedysi patrila Jevgenijmu Prigožinovi, majiteľovi súkromnej vojenskej spoločnosti Wagnerova skupina, hostila v dobe explózie pravidelné stretnutie provojnového hnutia Cyber Front Z. Bombový útok pripravil o život významnú osobnosť ruskej propagandy. Obeťou sa stal vojnový bloger a člen žoldnierskej Wagnerovej skupiny Vladlen Tatarskij. Je možné očakávať, že Moskva bude udalosť vykresľovať ako teroristický čin Kyjeva či „kolektívneho Západu“. Viac v článku.

K porušovaniu práv vo svete nepristupujeme rovnako, hovorí nová správa Amnesty International

Podľa najnovšej správy ľudskoprávnej organizácie Amnesty International už vyše rok trvajúca vojna na Ukrajine odhalila dvojitý štandard v reakcii voči porušovaniu ľudských práv. Počas pandémie, ale aj počas pretrvávajúcej vojny na Ukrajine raketovo vzrástli ceny potravín, energií a pohonných hmôt. Zvýšil sa tlak na zdravotníctvo a sociálne služby, čo zasiahlo hlavne najviac marginalizované skupiny obyvateľstva. Tým sa ešte viac prehĺbili globálne nerovnosti. Viac v článku.

Proruskí aktéri velebia Putina a obviňujú slovenskú vládu z vlastizrady

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

 • V šírení dezinformácií jednoznačne dominujú protizápadné naratívy. Mnohí pochybní aktéri obviňujú slovenských politikov, že sú „otrokmi“ západných krajín, najmä USA, a podkopávajú autonómiu Slovenska. 
   
 • Dodávka stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu je stále prevládajúcou témou medzi proruskými politikmi, ktorí tento naratív formujú tak, aby vyhovoval ich vlastnej politickej agende. 
   
 • Okrem toho nedávne aktivity ruského prezidenta Vladimira Putina, ako napríklad jeho návšteva v Mariupole alebo stretnutie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, pozorne sledujú rôzne dezinformačné kanály, ktoré ho velebia. Viac v reporte.

S historickými krivdami sme sa dodnes nevyrovnali. Dezinformátori zneužívajú zakorenené mýty

S historickými udalosťami či krivdami, ktoré sme sami spáchali, sme sa doposiaľ nevyrovnali. Po období fašistického Slovenského štátu u nás neprebehol systematický proces denacifikácie, a nedokázali sme sa vyrovnať ani so štyridsiatimi rokmi komunistického totalitného režimu. Ako národ tak máme problém vysporiadať sa s obdobiami, kedy sme kolaborovali so zlom, alebo kedy nás zlo postihlo.

Z čoho vyplýva vyššia miera antisemitizmu na Slovensku v porovnaní s inými európskymi štátmi? Aké mýty o Židoch na Slovensku kolovali počas 20. storočia a pretrvávajú niektoré z nich do súčasnosti? Ako bol v minulosti zneužívaný odkaz boja proti fašizmu či komunizmu a aké sú jeho dnešné prejavy? Ako vplýva slabá skúsenosť so slobodou v slovenských dejinách na súčasné demokratické piliere? Akú úlohu pri posilňovaní mýtov, šírení dezinformácií a propagandy o menšinách zohrávajú sociálne siete? Akým výzvam čelíme v oblasti slobody slova a ako ju môžeme redefinovať? Môže dokumentovanie histórie a konkrétnych príbehov pozitívne budovať historickú pamäť? Aké ďalšie aktivity sú pre tento cieľ podstatné? Má výuka dejepisu na slovenských základných a stredných školách deficity pri poukazovaní na totalitné nástrahy?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s Jurajom Rizmanom z organizácie Post Bellum.

Krátko z domova a zo sveta

 • Bývalý prezident Donald Trump bol obvinený z úplatkov s cieľom umlčania sexuálnych škandálov počas prezidentskej kampane v roku 2016. Jeho obvinenie bolo vyvrcholením takmer päťročného vyšetrovania.
   
 • Podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, môže Čína hrať kľúčovú úlohu pri hľadaní „cesty k mieru“ na Ukrajine. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg však pripomína, že Čína odmieta odsúdiť ruskú agresiu, šíri ruskú propagandu a podporuje ruskú ekonomiku. 
   
 • Po streľbe v Nashville na kresťanskej škole, ktorú spáchala transrodová osoba Audrey Hale, narástol počet dezinformácií proti transrodovej komunite. Krajná pravica šíri správy o radikalizácií pri boji za práva transrodových osôb.
   
 • Belgičan spáchal samovraždu po tom, čo ho chatbot podporil v myšlienke obetovať svoj život za záchranu planéty a životného prostredia. Muž bol s chatbotom v kontakte len šesť týždňov. 
   
 • Bývalý ruský bezpečnostný dôstojník poskytol informácie o paranoidnom životnom štýle Vladimira Putina. Potvrdil domnienky o tajnej vlakovej sieti, identických kanceláriách v rôznych mestách, prísnej osobnej karanténe aj čoraz prísnejších bezpečnostných opatreniach.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk