Proruskí aktéri velebia Putina a obviňujú slovenskú vládu z vlastizrady (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 31. marca 2023)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • V šírení dezinformácií jednoznačne dominujú protizápadné naratívy. Mnohí pochybní aktéri obviňujú slovenských politikov, že sú „otrokmi“ západných krajín, najmä USA, a podkopávajú autonómiu Slovenska. 
  • Dodávka stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu je stále prevládajúcou témou medzi proruskými politikmi, ktorí tento naratív formujú tak, aby vyhovoval ich vlastnej politickej agende. 
  • Okrem toho nedávne aktivity ruského prezidenta Vladimira Putina, ako napríklad jeho návšteva v Mariupole alebo stretnutie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, pozorne sledujú rôzne dezinformačné kanály, ktoré ho velebia.

Slovenskí politici podľa dezinformátorov údajne slúžia Západu

Hoci cielené útoky proti západným štruktúram a hodnotám nie sú v slovenskom informačnom priestore novinkou, je zrejmé, že hlavným terčom tohto sentimentu sa postupne stali západne orientovaní politici. Hlavným naratívom, ktorý sa šíri, je obvinenie, že vybrané politické osobnosti tajne slúžia Západu, najmä USA, a tým pripravujú Slovensko o jeho suverenitu. 

Najvýraznejším aktérom presadzujúcim tento falošný naratív je nepochybne Robert Fico, predseda protisystémovej strany SMER-SD a bývalý premiér. V posledných dvoch týždňoch zverejnil na svojich sociálnych sieťach viacero príspevkov a videí, v ktorých otvorene kritizuje niektorých slovenských politikov za to, že pomáhajú západným krajinám.

V jednom zo svojich príspevkov útočil na dočasného premiéra Eduarda Hegera za jeho proukrajinský postoj aj za jeho rozhodnutie poskytnúť krajine vojenskú pomoc. Uviedol nasledovné: „Z pána Hegera sa stal symbol nesvojprávneho prikyvovača, ktorý urobil zo Slovenska politického otroka cudzích záujmov.“ V ďalšom príspevku obrátil svoju pozornosť na prezidentku Zuzanu Čaputovú a zašiel až tak ďaleko, že tvrdil, že iné krajiny nám hovoria, kto sa má stať prezidentom Slovenskej republiky, pričom priamo spochybňoval jej legitimitu. V ďalšom z jeho facebookových príspevkov, tentokrát menej konkrétne, uviedol: „Želám si suverénne Slovensko na čele s politikmi, ktorí majú dôveru národa a nie dôveru Bruselu, alebo Washingtonu. O tom, kto má riadiť Slovensko, musí rozhodovať národ a nie cudzie mocnosti cez médiá, či mimovládky.

Fico sa takouto rétorikou pokúša vytvoriť falošnú ilúziu bábkovej vlády zloženej zo súčasných politikov, ktorí údajne slúžia záujmom západných krajín. Okrem toho tým presadzuje aj svoju vlastnú politickú agendu, najmä vo vidine víťazstva v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Fico zámerne vzbudzuje vo verejnosti pocit naliehavosti nahradiť súčasnú vládu a zároveň prezentuje svoju stranu ako jedinú dôveryhodnú.

Fico nie je zďaleka jediným politikom, ktorý presadzuje vyššie uvedený naratív. Milan Mazurek, člen krajne pravicovej strany Republika, tvrdil, že slovenskí politici „bez hanby slúžia cudzím záujmom, zrádzajú národ a porušujú pritom aj Ústavu. Za pochvalu vo Washingtone obetujú Slovensko.“ Zámerne použil expresívne formulácie, ktoré sú typické pre slovenské krajne pravicové strany, aby podobne ako Fico vyvolal pocit nedôvery v štátnu správu. Takáto rétorika má zároveň účelovo zveličovať dôsledky diskutovanej témy, ktorou bola dodávka stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu.

Slovensko posiela MiG-29 na Ukrajinu a dezinformátori toto rozhodnutie opäť spochybňujú

Odkedy sa objavili informácie o tom, že Slovensko uvažuje o poslaní uzemnených stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu po tom, ako o to požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, mnohí proruskí aktéri proti tejto potenciálnej pomoci začali protestovať. Slovenská vláda 17. marca oznámila, že jednomyseľne rozhodla o dodaní stíhačiek a toto rozhodnutie výrazne posilnilo už aj tak nenávistnú rétoriku okolo celej situácie. 

Mnohí prokremeľskí aktéri sa snažili rozhodnutie spochybniť pomocou nasledujúcich naratívov: slovenská vláda je zložená z vojnových štváčov, ktorí sa snažia zatiahnuť Slovensko do vojny, a slovenskí politici, ktorí dodávku schválili, sa dopúšťajú vlastizrady. Tieto naratívy sú konkrétne zamerané na dočasne povereného predsedu vlády Eduarda Hegera a dočasne povereného ministra obrany Jaroslava Naďa.

Jedným z najaktívnejších proruských hlasov v tejto diskusii je Ľuboš Blaha, opozičný poslanec za stranu SMER-SD. Napriek tomu, že v súčasnosti je jeho účet na Facebooku zablokovaný (kvôli opakovanému porušovaniu pravidiel Meta týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania násilia, ako aj dezinformácií), mnohé dezinformačné stránky jeho obsah na tejto platforme opätovne zdieľajú. Vo svojej činnosti pokračuje aj na Telegrame, vďaka čomu sa mu stále darí oslovovať širšie publikum. Tam zverejnil video, v ktorom hovoril o rozhodnutí vlády poskytnúť vojenskú pomoc Ukrajine a zároveň spochybňoval jej legitímnosť. V popise uviedol: „Ak Naď s Hegerom pošlú stíhačky na Ukrajinu, tak zničia ústavný poriadok na Slovensku a spáchajú ťažký zločin… Koledujete si o vážny prúser, vy dvaja premotivovaní americkí tajtrlíci!“ Video bolo opätovne zdieľané dezinformačnou stránkou Slobodný vysielač a v čase písania článku malo viac ako 72-tisíc pozretí.

Na tej istej stránke bolo zdieľané ďalšie video, na ktorom Blaha hovoril o zásielke stíhačiek: „Slovensku hrozí priamy vstup do vojny, mobilizácia, vyhlásenie vojnového stavu a zrušenie volieb… Kedy vyjsť do ulíc, ak nie teraz… Slovensko sa rúti do najväčšej katastrofy od druhej svetovej vojny.“ Týmto výrokom sa snaží vytvoriť falošnú koreláciu medzi poskytovaním vojenskej pomoci Ukrajine a katastrofickými udalosťami, ktorých výskyt je veľmi nepravdepodobný a s ktorými vôbec nesúvisí. Cieľom tohto druhu rétoriky je vyvolávať vo verejnosti strach zmienkami o veciach, ako je vojnový stav, a zasievať nedôveru voči súčasnej vláde. Dôležité je tiež poznamenať, že Blaha je notoricky známy tým, že je jedným z najaktívnejších zdrojov produkujúcich a distribuujúcich kremeľskú propagandu na Slovensku.

Aj ďalší radikálni politici sa chopili príležitosti na presadenie vlastnej politickej agendy a okomentovali situáciu na sociálnych sieťach. Milan Uhrík, poslanec Európskeho parlamentu a člen krajne pravicovej strany Republika, uviedol nasledovné: „Dnešné rozhodnutie vlády odoslať naše Migy na Ukrajinu je obyčajná zrada! Zaťahovanie Slovenska do vojny, mimoriadne vážne ohrozenie našej bezpečnosti a obranyschopnosti…“ Rovnaký naratív presadzoval aj Robert Fico, ktorý povedal: „Títo blázni nás ťahajú do vojny a namaľovali nám na chrbát terče len preto, aby sa zapáčili Američanom a Európskej únii.“  Obvinenia z vojnového štvania nie sú ničím novým, pokiaľ ide o diskusie okolo vojenskej pomoci, pretože slúžia ako silný nástroj na podkopávanie legitimity vlády. V tomto zmysle proruskí politici do veľkej miery využívajú strach z rozšírenia konfliktu na územie ďalších krajín, aby obrátili širokú verejnosť proti vládnucim stranám.

Putinove kroky pozorne sledovali dezinformační aktéri

Proruskí aktéri sa na sociálnych sieťach venovali aj nedávnym aktivitám ruského prezidenta Vladimira Putina, ktoré zároveň chválili. Medzi ne patrila jeho návšteva ukrajinského mesta Mariupoľ a stretnutie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v Moskve.

Ruské veľvyslanectvo na Slovensku, ktoré je významným zdrojom prokremeľskej propagandy a zároveň najaktívnejším na Facebooku v porovnaní s ostatnými ruskými veľvyslanectvami v EÚ, zverejnilo video Putinovej návštevy v okupovanom meste Mariupoľ. V popise citovalo údajných ukrajinských občanov, ktorí ďakovali ruskému prezidentovi za návštevu ich domova a za to, že im poskytol nové bývanie. V ďalšom príspevku veľvyslanectvo predvádzalo tieto byty a dodalo, že boli postavené po „oslobodení mesta“. Veľvyslanectvo sa tým snaží vykresliť Putina ako štedrého pohostinného osloboditeľa, ktorý zachraňuje ukrajinských občanov, pričom úplne opomína skutočnosť, že väčšina mesta obsadeného Ruskom je zničená v dôsledku ostreľovania ruskými vojenskými silami.

Príchod čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga bol tiež predmetom diskusií medzi dezinformátormi. Populárne dezinformačné stránky ako InfoVojna, Armáda Ruskej federácie alebo Informácie bez cenzúry uverejnili obsah, ktorý návštevu vykresľoval v pozitívnom svetle.

V spomínaných príspevkoch prevládal silný protizápadný sentiment a názory podporujúce spoluprácu medzi Ruskom a Čínou, pričom sa hovorilo napríklad o úpadku Západu a novom svetovom poriadku, ktorý majú predstavovať spomínané krajiny. V jednom príspevku InfoVojny sa uvádzalo, že „USA sú konfrontované s krutou realitou: Rusko a Čína budujú nový svetový poriadok. Do tejto schémy zhruba zapadajú aj kľúčové a hmatateľné výsledky návštevy prezidenta Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchinga, ktorý s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom podpísali dohodu o strategickej spolupráci medzi Ruskom a Čínou.“

Keďže Putinove aktivity boli v uplynulých dvoch týždňoch v slovenskom informačnom priestore jednou z najpopulárnejších tém, pozreli sme sa na ňu aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahovali kľúčové slovo „Putin”. Príspevky boli potom hodnotené na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Informácie bez cenzúry zverejnili rozhovor s Eduardom Chmelárom, bývalým prezidentským kandidátom a pochybným politickým komentátorom, ktorý opakovane šíri proruské dezinformácie. Vo videu tvrdil, že zatykač vydaný Medzinárodným trestným súdom v Haagu na Putina sťažil mierové rokovania, pretože zúžil počet štátov, v ktorých by sa rokovania mohli uskutočniť. Nazval ho tiež anglosaskou provokáciou. Chmelár v podstate naznačuje, že Západ úmyselne predlžuje vojnu a bráni mierovým rokovaniam, čo nie je pravda.

Nasledujúce tri miesta patria stránke Armáda Ruskej federácie. Prvý z príspevkov je videozáznam Putinovej návštevy v Mariupole. V popise stojí: „Tí istí, čo vyplakávajú, ako Rusko obnovuje zničený Mariupoľ, názorovo reprezentujú krajiny, ktoré nikdy nič takéto neurobili. Nadávať na to, že niekto obnovuje vojnou zničené mesto dokáže iba vlajočkár bez akýchkoľvek hodnôt.“ Tento druh propagandy sa opäť snaží prekrútiť realitu a vykresliť Rusko ako záchrancu Ukrajiny, hoci v skutočnosti to boli ruské sily, ktoré mesto zničili.

Druhým príspevkom je video z návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve, v ktorom je zachytený, ako podáva ruku Putinovi. Cieľom zdieľania takéhoto obsahu je ukázať verejnosti, že Rusko má stále spojencov aj počas svojej agresie na Ukrajine, a vytvoriť obraz, že Putinove kroky sú podporované inými krajinami. 

Tretím príspevkom stránky Armáda Ruskej federácie je meme obrázok vytvorený stránkou, na ktorom sú zobrazení smejúci sa prezident Putin a minister zahraničných vecí RF Lavrov, a v ktorom sa píše: „Vlado, došiel na teba zatykač z Medzinárodného súdu… Odhoď do koša. Ani USA, Izrael a mnoho ďalších ho neuznáva.“ Cieľom je podkopať význam príkazu na zatknutie a tiež spochybniť jeho legitímnosť. 

Posledný príspevok patrí dezinformačnej stránke Bádateľ, ktorá je známa zdieľaním konšpiračných teórií. V príspevku sa uvádza, že „zatykač na Putina „Medzinárodným“ trestným súdom je znakom zúfalstva prehrávajúceho Západu. Znamená jediné: Víťazstvo je blízko!“. Bádateľ sa tu, ako aj v iných príspevkoch, snaží falošne skresliť realitu tým, že spomína fiktívne vojenské víťazstvá a otvorene fandí Rusku, čím vytvára ilúziu, že Rusko je blízko k víťazstvu vo vojne.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.