Slovenskí dezinformátori pomáhali šíriť ruskú propagandu aj v marci (Report proruských naratívov – marec 2023)

Ruská agresia na Ukrajine je sprevádzaná mohutným šírením prokremeľskej propagandy. Na Slovensku proruskí aktéri v marci podporovali „mierové“ protesty, kritizovali vládu za odovzdanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine, tvrdili, že slovenskí politici slúžia Západu a venovali sa tiež stretnutiu ruského prezidenta Vladimira Putina a čínskeho prezidenta Si Ťin-Pchinga.

Autori: Katarína Drevená, Štefan Ižák

Aj viac ako rok od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prokremeľská propagandistická mašinéria nepoľavuje a neustále produkuje naratívy, ktorými sa snaží ospravedlniť ruskú agresiu. Na Slovensku sú hlasnými trúbami týchto príbehov domáci aktéri z radov politikov, alternatívnych médií a rôznych individualít na sociálnych sieťach. 

V slovenskom informačnom priestore monitorujeme reakcie prokremeľských aktérov na rôzne udalosti, ktoré sa snažia interpretovať tak, aby to vyhovovalo cieľom Ruska. Robia tak bez ohľadu na fakty. V tomto článku vám prinášame súhrn dezinformačných naratívov, ktoré sme identifikovali v marci 2023. 

Pochody za mier alebo za Rusko?

„Nech žije Putin… Nech žije Putin“, alebo „Rosija… Rosija… Rosija“ – tieto a ďalšie frázy vyjadrujúce podporu Rusku, ktoré je agresorom vo vojne na Ukrajine, sme mohli počuť skandovať davy ľudí na demonštráciách. Organizátori ich pragmaticky nazvali ako „Pochody za mier“. 

Na protestoch sme mohli vidieť sovietske a ruské vlajky, protizápadné a protiukrajinské transparenty, či dokonca písmeno Z, ktoré sa stalo symbolom ruskej invázie na Ukrajinu. 

Na protestoch síce zaznievali volania po mieri, avšak výzvy na stiahnutie ruských vojsk z Ukrajiny alebo poukázanie na vinu Ruska za rozpútanie konfliktu by sme hľadali márne. Za fasádou mierových výziev sa skrýva podpora Ruska a ukrajinskej kapitulácie, tie však určite neznamenajú mier.

Prokremeľské stránky na Facebooku protesty otvorene podporovali. Príkladom je aj stránka Armáda Ruskej Federácie, ktorá zdieľala video z bratislavského pochodu s komentárom, že „Slováci majú stále rozum“. Svoju podporu účasťou na pochodoch však vyjadrili aj niektorí politici. 

Člen strany Smer-SD Erik Kaliňák z jedného z protestov zverejnil video a volanie po mieri neadresoval Putinovi, ale Čaputovej, Hegerovi a Naďovi. Smer-SD spolu s krajne pravicovými stranami patrí k najhlasnejším obhajcom Ruska a odporcom dodávok zbraní na Ukrajinu, hoci tie pomáhajú Ukrajincom brániť sa proti agresii a chrániť životy svojich občanov. 

Nie je preto prekvapením, že protestov za zúčastnili aj predstavitelia strán Republika a Kotlebovci – ĽSNS. Milan Uhrík, predseda strany Republika, zdieľal fotografiu svojho straníckeho kolegu Mareka Géciho z jedného z protestov. Výzvy na mier opätovne neboli mierené na Putina či Kremeľ, ale na slovenskú vládu. Ide o ďalšie podčiarknutie toho, že vojna na Ukrajine je aj domácou témou, ktorá slúži na diskreditáciu domácich politikov, kvôli ich pomoci Ukrajine. 

Video z protestu zverejnil aj Uhríkov bývalý stranícky šéf, Marián Kotleba, ktorý v ňom tvrdí, že na protest do Bratislavy prišlo 15-tisíc ľudí a štandardné médiá to odignorovali. Spravil tak aj napriek tomu, že prakticky všetky médiá o proteste písali alebo vysielali reportáže. 

Verejné vystúpenia daných aktérov len potvrdzujú, že títo aktéri sledujú záujmy Ruska, ktorému by absencia západnej vojenskej pomoci Ukrajine hrala do karát. Zároveň využívajú mobilizačný potenciál témy. Na námestia vytiahli tisíce slovenských občanov, ktorí potom dobrovoľne prejavovali podporu agresorovi. Pred parlamentnými voľbami ide o jasný varovný signál. 

Odovzdanie MiG-29 Ukrajine

Vojenskú pomoc Ukrajine zneužívajú prokremeľskí aktéri k svojej propagande už od začiatku konfliktu. Medzi ich základné argumenty patrí to, že sa tým vraj len predlžuje konflikt a že hrozí nepriateľstvo či až odveta zo strany Ruska, od ktorého sme navyše energeticky závislí. 

Podobné argumenty začali opätovne rezonovať v prvej polovici februára, keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal slovenského premiéra Eduarda Hegera o stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko od septembra 2022 na ochranu svojho vzdušného priestoru nepoužíva.  

V marci, keď sa blížilo definitívne rozhodnutie o odovzdaní stíhačiek, sa hlasy zo strany slovenských obhajcov Kremľa proti tomuto rozhodnutiu ešte zintenzívnili. 

Aj napriek tomu, že stíhačky MiG-29 nechránia slovenské nebo od septembra 2022, Milan Uhrík vo svojom videu tvrdil, že darovanie týchto stíhačiek by znamenalo „definitívne odzbrojenie slovenských ozbrojených síl“. Vo videu tiež strašil, že odovzdanie migov by „vtiahlo Slovensko do vojny“. To isté Uhrík tvrdil aj pred rokom pri odovzdaní systému protivzdušnej obrany S-300. 

Za svoj kladný postoj k odovzdaniu migov Ukrajine kritizuje Eduard Chmelár prezidentku Zuzanu Čaputovú. Ten konšpiroval, že Čaputová „zo zahraničia dostala iné noty“, a preto nemôže proti odovzdaniu stíhačiek protestovať. 

Vláda nakoniec 17. marca rozhodla o odovzdaní 13-tich migov spolu s protivzdušným, obranným systémom Kub Ukrajine prostredníctvom medzinárodnej zmluvy. Prvé štyri letuschopné kusy Slovensko odovzdalo Ukrajine už 23. marca. O týždeň neskôr, 31. marca, minister Naď oznámil, že na Ukrajine je už aj systém Kub. 

Podľa ministra Naďa má Slovensko ako kompenzáciu za tieto stíhačky a systém Kub dostať približne 250 miliónov z Európskeho mierového mechanizmu. Od USA by mala prísť kompenzácia v podobe 12-tich bojových vrtuľníkov Viper a 500 striel Hellfire v hodnote približne miliardy dolárov. Slovensko za túto techniku zaplatí počas troch až štyroch rokov 340 miliónov dolárov. 

Na tento krok vlády ihneď reagovali aj slovenskí prokremeľskí aktéri. Pokračovali v rétorike o zaťahovaní Slovenska do vojny a oslabovaní slovenskej obrany. Dôležitou súčasťou informovania o tomto kroku vlády sa stalo spochybňovanie jeho ústavnosti kvôli tomu, že vláde bola v decembri 2022 vyslovená nedôvera.

Opozičný Smer-SD kvôli údajnej protiústavnosti rozhodnutia podal trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR pre podozrenie zo spáchania zločinu sabotáže, zneužívania právomoci verejného činiteľa a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku na všetkých členov vlády, ktorí za odovzdanie migov hlasovali. 

Slobodný vysielač zdieľal video s podpredsedom Smer-SD Ľubošom Blahom (momentálne pôsobí na Telegrame, pretože spoločnosť Meta mu zrušila účet na Facebooku kvôli porušovaniu pravidiel platformy). Vo videu Blaha strašil vyhlásením vojnového stavu a zrušením septembrových parlamentných volieb: „Slovensku hrozí priamy vstup do vojny, mobilizácia, vyhlásenie vojnového stavu a zrušenie volieb… Kedy vyjsť do ulíc, ak nie teraz… Slovensko sa rúti do najväčšej katastrofy od druhej svetovej vojny.“

Blaha využíva veľmi nebezpečnú stratégiu. Bez dôkazov hovorí o zrušení volieb, ktoré sú kľúčovým elementom každej demokracie a šíri medzi ľuďmi strach o vyhlásení mobilizácie a vojnového stavu. Snaží sa tak mobilizovať čo najviac voličov pomocou apelov na emócie, s ktorými sa dá ľahko manipulovať. 

Slovenskí politici sú údajne „bábkami Západu“

S témou vojenskej pomoci Ukrajine úzko súvisí aj dezinformačný naratív o slovenských politikoch a političkách, ktorí údajne slúžia záujmom Západu. Táto téza sa týka predovšetkým vládnych predstaviteľov a prezidentky. 

Aktéri šíriaci proruské naratívy tvrdia, že vedúci predstavitelia a predstaviteľky Slovenska sa stali „posluhovačmi“ či „bábkami“ Západu. Tí na povel údajne plnia všetky príkazy, ktoré dostanú spoza hraníc. Dezinformační aktéri strašia zo straty suverenity v zahraničných otázkach a vytvárajú dojem, že na Slovákoch domácim politikom v skutočnosti nezáleží. Týmto spôsobom útočia na najzraniteľnejšie časti spoločnosti, ktoré skutočne pociťujú ekonomickú krízu a obavy na vlastnej koži. To, že ide o dôsledok ruskej agresie, prokremeľskí aktéri už nespomínajú.

Jednoznačné prvenstvo v šírení tohto naratívu má Robert Fico, predseda strany Smer-SD. Podľa neho by „Naď s Hegerom a Čaputovou kúpili aj ponorku, ak by im Američania povedali, že ju potrebujeme“.  O dočasne poverenom premiérovi Eduardovi Hegerovi ďalej povedal: „Heger to už hrá len na Brusel a Washington, lebo pred národom fatálne zlyhal! Z pána Hegera sa stal symbol nesvojprávneho prikyvovača, ktorý urobil zo Slovenska politického otroka cudzích záujmov.“ 

Fico reagoval aj na prejav pani prezidentky Čaputovej, v ktorom hovorila o narastajúcich rizikách straty spoločenskej podpory pre zahraničnú politiku, ktorá sa jednoznačne stavia proti ruskej agresii a podporuje Ukrajinu všetkými dostupnými spôsobmi. Vo videu zverejnenom na Facebooku povedal: „Ľudia jednoducho nechcú vašu servilnosť k cudzím záujmom. Hneváte sa, keď vám to pripomíname, ale pôsobíte ako cudzí prvok v slovenskej politike.“

O „zapredanosti“ poverenej vlády sa však svojich sledovateľov nesnaží presvedčiť len strana Smer-SD na čele s Ficom, ale aj krajne pravicová strana Republika. Jej predstaviteľ Milan Mazurek napríklad napísal: „Aktuálne udalosti, arogancia vlády a jej nekonečná zapredanosť poukazujú na to, že nebezpečenstvo širokého vojenského konfliktu v Európe pre vládu nepredstavuje nijakú prekážku… Bez hanby slúžia cudzím záujmom, zrádzajú národ a porušujú pritom aj Ústavu. Za pochvalu vo Washingtone obetujú Slovensko.“

Fico dokonca presadzuje naratív, že nielen Slovensko, ale celá Európska únia je ovládaná USA. Podľa neho je „desivé, do akej závislosti od USA sa Európska únia dostala“. V ďalšom statuse tvrdil, že z „Európskej únie pod vplyvom USA stáva vojnová organizácia“, pričom sa jasne prejavuje „nesvojprávnosť Európskej únie v zahraničnej politike“.

Rétoriku o „bábkach Západu“ dopĺňajú dezinformační aktéri tvrdeniami, že tí istí ľudia nielen že zrádzajú svoju vlasť, ale navyše aj úplne ignorujú potreby Slovákov. Fico v tomto kontexte napísal: „Nebudeme akceptovať, že vláda v demisii ignoruje sociálny prepad Slovákov a radšej verejnosť zahlcuje informáciami o zbrojení Ukrajiny, len aby zakryli svoju neschopnosť. Pocit chudoby sa nedá oklamať a je smutné, že Slováci ho pociťujú len preto, že sa na nich táto vláda vykašľala a nedokáže prísť s rýchlymi riešeniami, ktoré by ľuďom pomohli v tomto ťažkom období. Vláda tu má byť pre ľudí a ich problémy a nie pre požiadavky, ktoré prídu spoza hraníc.“ Jeho strana chce preto vyhrať voľby a údajne postaviť „sociálnu vládu, ktorá si bude vážiť vlastný národ!“ To je podľa jeho názoru v protiklade s tým, čo robia súčasní vládni predstavitelia. 

Prokremeľskí aktéri sa stali podporovateľmi rusko-čínskej spolupráce

V druhej polovici marca sa dôležitou témou diskusií na dezinformačnej scéne stala aj návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve. Prokremeľskí aktéri vyjadrovali nadšenie z čínskeho prejavu podpory Ruska, ktoré dopĺňali polemikami o „úpadku“ Západu. To podľa nich dokazuje, že v súvislosti s pomocou Ukrajine sme na zlej strane, keďže „hegemónia USA“, ktoré nás údajne ženú do vojny, končí.   

Monika Sofiya Soročinová, kandidátka strany VLASŤ v parlamentných voľbách 2020, povedala, že slová o rusko-čínskej spolupráci sa „rozpadajúcej sa západnej hegemónii určite ťažko počúvajú, ale musíme sa pripraviť na to, že čoskoro budeme žiť “novú realitu”, na ktorú je vhodné sa adekvátne pripraviť a nie zatvárať si dvere na všetky strany z titulu amatérskej zahraničnej politiky, akú naša súčasná odvolaná vláda momentálne predvádza.

Podľa Tomáša Tarabu, predsedu strany ŽIVOT – NS, posiela Čína Západu jasný odkaz: „Nebudeme tancovať ako vy pískate, svet už dávno nie je unipolárny a nemáte už silu presadiť to na náš úkor.“ Podobnú radosť z toho, že „Čína jasne ústami svojho lídra dala svetu najavo, že bude naďalej uprednostňovať vzťahy s Ruskom“ dala svetu na známosť aj bývalá predsedníčka SNS Anna Belousovová.

Slavěna Vorobelová tvrdila, že návšteva Si Ťin-pchinga ukazuje, že „USA ako svetový policajt a hegemón za zahanbujúceho skučania a agresívneho kopania pomaly, ale isto končí“.Podobne svojich čitateľov informovala aj dezinformačná stránka InfoVojna: „USA sú konfrontované s krutou realitou: Rusko a Čína budujú nový svetový poriadok.“

V súvislosti s Čínou sa na dezinformačnej scéne skloňoval aj mierový plán pre Ukrajinu, ktorý Peking pripravil. Podporu vyjadrili napríklad predstavitelia strany Republika či dezinformačná stránka Ereport. Tá sa tešila z „vyváženého“ postoja Číny, ktorá na rozdiel od západných krajín chápe „skutočné dôvody rusko-ukrajinského konfliktu“.

Čína minulý mesiac navrhla 12-bodový mierový plán na riešenie vojny na Ukrajine. Dokument obsahuje výzvy na dialóg, dodržiavanie zvrchovanosti všetkých krajín a ukončenie hospodárskych sankcií. Zároveň vyzýva všetky strany, aby sa vyhýbali jadrovému eskalovaniu, nenavrhuje však, aby Rusko stiahlo svoje sily z cudzej krajiny. Západ aj Ukrajina sa preto obávajú, že ide o „taktický manéver“, ktorý by umožnil Kremľu „zmraziť“ územné zisky na Ukrajine. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal: „Štát by nemal byť oklamaný žiadnym taktickým krokom Ruska, podporeným Čínou alebo akoukoľvek inou krajinou, ktorý by zmrazil vojnu podľa vlastných podmienok.

Aktéri šíriaci prokremeľské naratívy sa chválou na účet Číny snažili presvedčiť, že aj Slovensko by malo nasledovať kroky Pekingu a spolupracovať s Ruskom aj napriek vojne na Ukrajine. Zároveň bola táto téma využitá na šírenie protizápadného sentimentu.

S blížiacimi sa voľbami sú prokremeľskí aktéri stále hlasnejší

Zavádzajúce naratívy podporujúce záujmy Kremľa sa na Slovensku neustále opakujú. Analytici z Vox Ukraine vo februári identifikovali tri hlavné dezinformačné naratívy na Slovensku:

  • Západ má kontrolovať Ukrajinu;
  • Kyjev má prehrať vojnu;
  • Na Ukrajine sa majú šíriť nacistické myšlienky a praktiky.

Podľa týchto tvrdení Západ nechce mier na Ukrajine a Ukrajincov využíva ako „potravu pre delá“, pričom ukrajinská armáda je „neschopná“, a preto sa jej neoplatí pomáhať. Opodstatnenosť ruského útoku je ospravedlňovaná údajne rozmáhajúcou sa krajnou pravicou na Ukrajine či provokáciami zo strany NATO a USA.

S blížiacimi sa septembrovými parlamentnými voľbami, ktoré môžu rozhodnúť aj o tom, či naša zahraničná politika bude pokračovať smerom na Západ alebo sa priblíži Východu, budeme tieto tvrdenia počuť čoraz častejšie. Už dnes sa ukazuje, že postoj k ruskej agresii bude patriť medzi hlavné deliace línie v predvolebnom zápase. 

To predstavuje pre naše ďalšie smerovanie veľké nebezpečenstvo, keďže medzi Slovákmi vo veľkom rezonujú naratívy o dekadentnom Západe a liberálnej demokracii ako hrozbe pre našu identitu a kultúru. Slováci zároveň historicky patria k najnáchylnejším národom v Európe, ktoré veria rôznym konšpiračným teóriám, prokremeľským dezinformáciám a zavádzajúcim informáciám.

Takéto postoje spoločnosti ešte viac znásobujú vyššie zmienení politici, ktorí síce tvrdia, že záujmy občanov sú u nich na prvom mieste, no v skutočnosti ich zaujímajú iba vlastné potreby.

Report vznikol v rámci projektu Kremlin Watchers Movement, ktorý už takmer tri roky bojuje proti ruskému škodlivému vplyvu a dezinformáciám v Európe. Zúčastnení autori a mladí analytici vytvárajú obsah o ruskom škodlivom vplyve a dezinformáciách na sociálnych sieťach a informujú nielen odbornú obec, ale aj širokú verejnosť o najnovších udalostiach v tejto oblasti.

Správu pripravilo a uverejnilo Infosecurity.sk. Predstavuje fakty a závery vyplývajúce z analýzy informačného prostredia. Za obsah dokumentu sú zodpovední výlučne jeho autori.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/