Americká vláda zvažuje úplný zákaz používania aplikácie TikTok

Vláda Spojených štátov amerických varuje pred potenciálnymi bezpečnostnými rizikami čínskej sociálnej siete TikTok. Washington zvažuje zavedenie celoštátneho zákazu používania aplikácie, čínska strana však obvinenia USA odmieta.

Populárna platforma TikTok, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance, sa v posledných rokoch stala predmetom sporu medzi vládou Spojených štátov amerických a Číny. Dôvodom sú obavy USA týkajuce sa súkromia, bezpečnosti osobných údajov, národnej bezpečnosti a čínskeho politického vplyvu.

Hrozba zneužívania používateľských údajov 

Riaditeľ amerického Federálneho vyšetrovacieho úradu (FBI) Christopher Wray varoval, že ByteDance by mohla poskytovať čínskej vláde údaje o používateľoch sociálnej siete, napríklad históriu prehliadania, polohu alebo biometrické údaje.

Platforma, ktorú aktuálne používa viac ako 100 miliónov Američanov, by mohla Pekingu slúžiť aj na manipuláciu obsahu za účelom šírenia propagandy a polarizácie americkej spoločnosti.

V minulosti boli zaznamenané prípady cenzúry, keď sociálna sieť blokovala obsah, ktorý je politicky citlivý pre čínsku vládu. Medzi zakázané alebo obmedzené patrili videá spomínajúce protesty v Hongkongu a na Námestí nebeského pokoja, nezávislosť Tibetu alebo náboženskú skupinu Falun Gong.

Obavy o bezpečnosť z aplikácie TikTok narastajú 

Podľa čínskeho zákona z roku 2017 domáce spoločnosti povinné poskytovať osobné údaje. Tie by sa mohli týkať národnej bezpečnosti Čínskej ľudovej republiky. Americké vládne úrady však doposiaľ nezverejnili dôkazy o tom, že by čínska vláda mala prístup k údajom z aplikácie TikTok.

Obavy tiež vzbudzujú predošlé skúsenosti so zneužitím osobných údajov inými spoločnosťami vlastniacimi sociálne siete. V roku 2018 firma Cambridge Analytica napríklad získala údaje o 50 miliónov používateľov sociálnej siete Facebook bez ich súhlasu. Tieto údaje boli neskôr využité na vytvorenie cielených politických reklám počas prezidentských volieb v USA v roku 2016 a referenda o BREXITe v Spojenom kráľovstve. 

Znepokojenie narástlo v decembri minulého roka, keď štyria zamestnanci ByteDance získali prístup k osobným údajom používateľov amerických používateľov. Medzi nimi boli aj novinári BuzzFeed News a Financial Times. Tí v minulosti zverejnili interné dokumenty spoločnosti a informovali o bezpečnostných rizikách TikToku.

Príklady zneužívania používateľských údajov poskytol vyšetrovateľom amerického Kongresu v priebehu marca aj bývalý manažér TikToku, ktorý vypovedal anonymne. Uviedol, že plán spoločnosti na ochranu amerických používateľov je nedostatočný. Existuje podľa neho možnosť, že dáta miliónov Američanov sú vystavené čínskym zamestnancom ByteDance.

Postoj americkej administratívy k aplikácii TikTok 

Spor medzi najväčšími ekonomikami sveta začal už v roku 2020, keď vtedajší americký prezident Donald Trump vyjadril obavy o súkromie používateľov aplikácie a ohrozenie národnej bezpečnosti. 

Trumpova administratíva zvýšila tlak na ByteDance a v lete toho istého roku prezident podpísal výkonné nariadenie pre obavy zo zhromažďovania údajov a potenciálneho zahraničného vplyvu. Podľa neho mala spoločnosť do troch mesiacov zničiť všetky zálohy dát amerických používateľov a predať aktíva TikToku v USA.

Trump ďalej firme pohrozil, že aplikáciu zablokuje, pokiaľ nebude predaná spoločnosti so sídlom v USA. O kúpu mali vtedy záujem napríklad technologickí giganti Microsoft, Oracle a Walmart. V septembri 2020 ByteDance oznámila dosiahnutie predbežnej dohody s firmami Oracle a Walmart o vytvorení subjektu TikTok Global so sídlom v USA, predaj však nebol nikdy finalizovaný.

Trumpove výkonné nariadenie súd dočasne zastavil a následne ho prezident Biden zrušil. Nahradil ho však novým, ktorý prikázal ministerstvu obchodu dôkladne preskúmať bezpečnostné riziká TikToku. Plánovaný predaj aktív TikTok v USA bol tiež odložený. Nová administratíva totiž vyjednala dohodu s aplikáciou, ktorá by mala riešiť niektoré z obáv o národnú bezpečnosť.

V posledných mesiacoch americký Kongres schválil zákaz používania TikToku na služobných zariadeniach svojich zamestnancov. Súčasne bolo zamestnancom federálnych úradov nariadené odinštalovanie aplikácie z pracovných zariadení.

Začiatkom marca Biely dom podporil návrh zákona, ktorý by v Spojených štátoch amerických umožnil úplne zakázať čínsku aplikáciu na zdieľanie videí. Navrhovaná legislatíva by udelila ministerstvu obchodu právomoc obmedzovať alebo zakázať zahraničné technológie, ktoré predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť.

ByteDance a Peking sa voči obvineniam bránia 

ByteDance sa ohradzuje voči tvrdeniam americkej vlády, že by dochádzalo k zdieľaniu používateľských údajov s čínskou vládou alebo že by prostredníctvom aplikácie bola šírená čínska propaganda a dezinformácie. Samotné čínske ministerstvo zahraničných vecí obvinilo USA zo šírenia dezinformácií ohľadom sociálnej siete.

Predstavitelia TikTok a ByteDance od roku 2019 rokujú o normách ochrany súkromia s Výborom pre zahraničné investície v Spojených štátoch amerických (CFIUS), ktorý je súčasťou amerického ministerstva financií. Firma predložila svoj návrh na zlepšenie bezpečnosti aplikácie výboru CFIUS. Ten však nebol jej predstaviteľmi doposiaľ schválený. 

TikTok uviedol, že najrýchlejším a najdôkladnejším spôsobom, ako vyriešiť akékoľvek obavy o národnú bezpečnosť v súvislosti s aplikáciou, je prijatie navrhovanej dohody výborom CFIUS. Firma zdôrazňuje, že o amerických požiadavkách smerom k bezpečnosti údajov rokujú už viac ako dva roky.

V reakcii na debaty o možnom zákaze aplikácie sa materská spoločnosť ByteDance tiež usiluje o implementáciu nových bezpečnostných pravidiel. Tie budú realizované v rámci pripravovaného plánu Projekt Texas vo výške 1,5 miliardy amerických dolárov. Jeho cieľom je neutralizovať riziko krádeže alebo zneužitia údajov čínskou vládou. Jedným z krokov je presunutie používateľských údajov na servery prevádzkované americkým gigantom Oracle
Vlastníci populárnej platformy ďalej uviedli, že akýkoľvek zákaz TikToku je zákazom exportu americkej kultúry a hodnôt viac ako miliarde ľudí na celom svete, ktorí túto službu využívajú.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/