DISINFO REPORT – 147. týždeň

Vitajte pri čítaní 147. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Prvé výročie vojny na Ukrajine sprevádzali protesty naprieč Ruskom. Domáci sú za prejavy solidarity voči ukrajinskému ľudu stíhaní

Dňa 24. februára 2023 sa na území Ruskej federácie protestovalo. Ľudia sa schádzali v niekoľkých ruských mestách, kde kládli kvety alebo plyšové zvieratká k pamätníkom venovaným ukrajinských historickým osobnostiam. V Petrohrade, druhom najľudnatejšom meste Ruska, zadržala polícia sedem ľudí. Tí sa pokúšali uložiť spomienkové predmety k soche ukrajinského básnika Tarasa Ševčenka. Pochody proti vojne na Ukrajine sa uskutočnili aj v ďalších ruských mestách, v ktorých obyvatelia vyzývali na ukončenie krviprelievania. Podľa oficiálnych informácií ruských úradov bolo 24. februára 2023 v Rusku zatknutých najmenej 19 civilistov. Toto číslo však nemusí byť konečné. Viac v článku.

K mizogýnnej komunite manosféra patria incelovia aj aktivisti za práva mužov. Môžu predstavovať vážnu bezpečnostnú hrozbu

Manosféra (manosphere – sféra mužov) je internetová sieť mužských komunít, ktoré bojujú proti posilňovaniu postavenia žien v spoločnosti a obhajujú sexistické a antifeministické názory. Feministkám aj ženám vo všeobecnosti pripisujú zodpovednosť za širokú škálu sociálnych problémov. Niektoré z týchto skupín propagujú voči ženám nepriateľstvo a niekedy až nenávisť. Výskum Southern Poverty Law Center (SPLC) poukazuje na významný vzťah medzi manosférou a pravicovým extrémizmom. Aj keď sa členovia jednej skupiny nemusia zároveň identifikovať aj ako členovia druhej skupiny, na pravicových stránkach sa objavili prípady znepokojujúceho mizogýnneho obsahu a na fórach manosféry sa vyskytli odkazy na pravicovo extrémistickú ideológiu. Viac v článku.

Hra Genshin Impact sa stala nástrojom mäkkej moci Číny v online priestore

Herný priemysel na šírenie mäkkej moci využívajú krajiny po celom svete. Napríklad Japonsko je v tejto oblasti úspešne aktívne už dekády prevažne prostredníctvom rôznych herných konzol a celosvetovo populárnych sérií. Taktiku najnovšie prebral Peking. Akčná role-play hra Genshin Impact sa od svojho vydania v septembri roku 2020 stala veľmi populárnou nielen v Číne, ale aj globálne. Hru vyrobila čínska spoločnosť miHoYo. V lete 2022 mala 4,7 milióna stiahnutí a mesačný príjem 82 miliónov dolárov. Stala sa tak jednou z troch najsťahovanejších mobilných hier na svete. Viac v článku.

EÚ zvyšuje kapacity proti dezinformačným hrozbám. Zmanipulované informácie doposiaľ šírili najmä Rusko a Čína

Po vypuknutí vojny na Ukrajine v roku 2022 sa hybridné hrozby preukázali byť dôležitým nástrojom vedenia vojny. Rada EÚ preto Európsku službu pre vonkajšiu činnosť (EEAS) požiadala o vyhotovenie nástrojov a stratégie, pomocou ktorej budú členské štáty Únie schopné čeliť zvyšujúcemu sa rozsahu hybridných hrozieb. Agentúra EÚ pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) v spolupráci s EEAS vyhotovila rámec nesúci názov Zahraničná manipulácia a zasahovanie do informácií (FIMI). Ten analyzuje aspekty a dopady konšpiračných teórií vedených zahraničnými aktérmi na kybernetickú bezpečnosť EÚ. Viac v článku.

Ukrajina sa úspešne bráni ruským kybernetickým útokom

Obrázok: Flickr

Útoky v kyberpriestore sa začali vyskytovať výrazne častejšie po začatí ruskej invázie na Ukrajinu. Svoj vrchol zažívali začiatkom marca 2022, keď Ukrajina čelila množstvu útokov na svoju infraštruktúru a inštitúcie. Spôsoby, akými útočia ruskí hackeri a ich priaznivci, sa pritom výrazne zmenili. Pred inváziou a na jej začiatku boli útoky sofistikované a presne mierené na znefunkčnenie systémov alebo kradnutie dát. Počas roku 2022 síce frekvencia útokov stúpla, nešlo však o tak sofistikované kódy. Mnohokrát išlo o jednoduché DDoS útoky (zahltenie systému napríklad prostredníctvom botov, ktorí systém znefunkčnia) alebo použitie skopírovaného a mierne upraveného starého malvéru, ktorý vedia antivírusové systémy relatívne jednoducho odhaliť. Viac v článku.

Slovensko si v miere korupcie polepšilo. Dezinformační aktéri úmyselne posilňujú predstavu o opaku

Vrchol korupcie Slovensko dosiahlo už v 90. rokoch 20. storočia. V súčasnosti má štát výrazne menší dosah na náš každodenný život a verejná správa prešla zásadnými zmenami. Aj dnes však dochádza k veľkým korupčným kauzám a masívnemu zneužívaniu moci. Témy súvisiace s korupciou a právnym štátom sa často stávajú predmetom manipulácie. Ich odhaľovanie je pritom sťažené komplikovanosťou jednotlivých prípadov a ich vyšetrovania, ako aj šírením poloprávd a zavádzajúcich tvrdení.

Ako sa zmenila miera korupcie na Slovensku za posledné roky a čo ukazujú štatistiky? Akú úlohu pri postihovaní korupcie zohrala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice v roku 2018? Aký je v našom prostredí vzťah medzi témami ako právny štát, boj proti korupcii či nezávislé inštitúcie a dezinformačnými praktikami? Odkiaľ čerpajú slovenskí občania informácie o týchto témach? Môžu otázky korupcie a konkrétnych káuz zohrať významnú úlohu v kampani pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami? Aké je postavenie alternatívnych médií alebo konkrétnych politikov pri komunikácii týchto tém v online priestore a aké manipulačné techniky sú bežné? Aké dezinformácie či manipulácie sa šírili o kauze úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského či v kontexte používania paragrafu 363?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom Transparency International Slovensko Michalom Piškom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Čína oficiálne zareagovala na zákaz TikToku, ktorý prijali hlavné inštitúcie Európskej únie. Podľa Číny takáto prax ohrozuje dôveru medzinárodného spoločenstva v podnikateľské prostredie EÚ, pretože „bezdôvodne zakazuje spoločnosti z iných krajín.“ 
     
  • Maďarsko sa stalo hlavným testovacím miestom pre softvér umelej inteligencie na detekciu rakoviny. Lekári začínajú diskutovať o tom, či ich táto technológia v ich zamestnaní nahradí. 
     
  • Gruzínska vláda sa rozhodla stiahnuť návrh zákona, ktorý v krajine vyvolal obrovské protesty. Kontroverzná legislatíva by vyžadovala, aby sa všetky organizácie, ktoré dostávajú viac ako 20% svojich financií zo zahraničia, registrovali ako zahraniční agenti. Zákon bol preto vnímaný ako inšpirovaný Ruskom.
     
  • Firma Darktrace, zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou, od vydania ChatGPT zaznamenala nárast kybernetických zločincov využívajúcich umelú inteligenciu. Odborníci varujú, že umelá inteligencia umožňuje vytváranie sofistikovaných kybernetických útokov používajúcich ransomvér na vymáhanie peňazí od firiem.
     
  • Biely dom podporuje návrh zákona, ktorý by umožnil zavedenie obmedzení na technológie, ktoré predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť. Vďaka zákonu by tak USA mohli TikTok zakázať na celoštátnej úrovni.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk