Ukrajinské víťazstvá a ruské prehry: ako vývoj bojov ovplyvňuje ruskú propagandu

Ukrajina za posledné obdobie zaznamenala viacero úspechov v Charkovskej oblasti. Zvrat v bojoch však priniesol aj nové dezinformačné stratégie Moskvy. Tá si neúspech „špeciálnej vojenskej operácie“ nechce pripustiť.

Zdroj: Pixabay

Nedávno prenikli na verejnosť informácie o vývoji bojov na Ukrajine, kde sa Kyjevu podarilo oslobodiť viaceré územia v Charkovskej oblasti, dlhé mesiace okupované ruskými silami. Táto nová protiofenzíva môže signalizovať zvrat aj v informačnom boji. Ruská propaganda má totiž čím ďalej, tým ťažšie prezentovať značné vojenské neúspechy ako vyhraté operácie.

Propaganda hovorí o taktickom stiahnutí sa z Charkova

Moskovská propaganda sa spočiatku zdala byť zaskočená zvratmi v pozemných bojoch. Netrvalo však dlho, kým sa vrátila k obhajovaniu zverstiev páchaných na Ukrajine.

Kremeľ sa najskôr pokúšal podsunúť naratív o údajnom preskupovaní ruských ozbrojených síl v Charkovskom regióne. Ministerstvo obrany Ruskej federácie hovorilo o snahe presunúť ozbrojené zložky a posilniť tak svoje pozície na Donbase.

Podľa najnovších výrokov zo strany Ruska má ísť o zjednotenie síl na následný útok zo severu. O pravdivosti týchto tvrdení sa im však nepodarilo presvedčiť ani vlastných podporovateľov. Napokon bola Moskva prinútená otvorene priznať nutnosť stiahnutia sa z regiónu. Porážku však nehodlá pripustiť. 

Niektoré médiá, ako napríklad Novaja Gazeta, sa rozhodli o vývoji bojov neinformovať vôbec. Namiesto poukázania na stratu Ruskom okupovaných území médium písalo o „zásadných“ stratách v ukrajinskej armáde od 6. septembra.

Ruský televízny moderátor Vladimir Solovjov začal navyše v dôsledku značných strát obhajovať nevyhnutnosť útokov na civilnú infraštruktúru. Má ísť o tradičnú taktiku využívanú Spojenými štátmi americkými, a preto má byť daný prístup ospravedlniteľný. V priebehu pár hodín od výrokov Solovjova ruské rakety zasiahli zdroje elektrickej energie v Charkove.

Vývoj ruských dezinformácií na Ukrajine

Prvotná rétorika ešte pred začiatkom invázie, keď Moskva začala zhromažďovať svoje ozbrojené zložky na hraniciach s Ukrajinou, bola založená na zapieraní akéhokoľvek pokusu o vojenskú agresiu.

V momente, ako došlo k priamemu útoku, Kremeľ prišiel s tvrdením o nevyhnutnosti „špeciálnej vojenskej operácie“ kvôli údajnému šíreniu neonacistických praktík medzi ukrajinskými autoritami. Tento naratív však začal ísť do úzadia s pribúdajúcimi víťazstvami Kyjeva.

Priznanie si viny a evidentných vojenských strát nie je pre Moskvu prijateľnou cestou. Snaží sa preto poukazovať na údajné zapojenie západných žoldnierov a vojenských zložiek NATO do bojov na strane Ukrajiny.

Informačným priestorom sa napríklad šíri propaganda a nepodložené tvrdenia o anglicky hovoriacich vojakoch zapojených do protiofenzívy. Svoj neúspech sa Kremeľ pokúša zakryť údajným aktívnym zapojením Západu do ozbrojeného konfliktu.

Z oslobodených regiónov navyše možno počuť podobné svedectvá o zločinoch, aké boli páchané na civilistoch v Buči. Moskva sa už svojou tradičnou dezinformačnou kampaňou snaží diskreditovať akékoľvek nálezy a dôkazy poukazujúce na porušenie medzinárodných dohovorov.

Útočenie na civilné obyvateľstvo je totiž podľa Ženevských dohovorov zakázané. Je preto v záujme Kremľa vyvracať akékoľvek obvinenia, ktoré by mohli ruských predstaviteľov v budúcnosti usvedčiť.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/