TikTok svojim používateľom zobrazuje dezinformácie. Obsahuje ich až jedno z piatich videí

TikTok je populárny najmä u mladšej generácie používateľov. Pri vyhľadávaní informácií o klimatickej zmene, koronavíruse alebo vojne na Ukrajine však zobrazuje nepravdivé a zavádzajúce informácie.

Najrýchlejšie rastúca sociálna sieť na zdieľanie a prezeranie videí TikTok si od svojho spustenia v roku 2017 získala priazeň miliónov ľudí po celom svete. Len v Spojených štátoch amerických aplikáciu používa viac ako 136 miliónov ľudí.

V roku 2021 strávili používatelia pozeraním videí na TikToku 19,6 hodín za mesiac. V Spojenom kráľovstve to bolo až 27 hodín. Podľa štatistík z apríla tohto roku je aplikácia najpopulárnejšia u mladšej generácie.

Pre mladšiu generáciu je TikTok zdrojom informácií

Ľudia narodení medzi rokmi 1997 a 2012, ktorí sa označujú aj ako generácia Z, čoraz častejšie používajú aplikáciu TikTok na vyhľadávanie informácií. Napriek tomu, že Google ostáva naďalej dominantnou silou na online vyhľadávanie, internetoví používatelia postupne prechádzajú aj na iné stránky a aplikácie.

Snapchat slúži na zobrazenie lokality, Amazon na vyhľadávanie produktov alebo kníh a Instagram na objavovanie najhorúcejších trendov v oblasti módy. S rozrastajúcim sa digitálnym svetom sa tak zvyšuje aj počet možností, ktoré používatelia majú na hľadanie toho, čo ich zaujíma.

„Podľa našich štúdií takmer 40 % mladých ľudí, keď hľadajú miesto na obed, nechodia do Google máp alebo Google vyhľadávania. Chodia na TikTok alebo Instagram,“ okomentoval situáciu senior viceprezident spoločnosti Google Prabhakar Raghavan.

Toto predstavuje veľkú príležitosť aj pre samotnú aplikáciu, ktorá už testuje funkciu identifikovania kľúčových slov v komentároch s odkazom na výsledky vyhľadávania daného slova.

Dezinformácie o vakcínach, klíme aj o ruskej agresii

Aplikácia plná virálnych videí sa stala populárnou aj vďaka algoritmu, ktorý na základe množstva dát o používateľoch z celého sveta zobrazuje videá „šité na mieru“. V USA ľudia pozerajú videá na TikToku viac ako na YouTube.

Práve vďaka tomuto algoritmu je pre mladých vyhľadávanie na TikToku zaujímavejšie a interaktívnejšie ako napríklad cez Google. Primárnym cieľom algoritmu je udržať používateľov v aplikácii. Preto väčšina z nich neopustí aplikáciu, aby si zobrazené informácie overila na iných stránkach. Môžu sa tak ľahko stať obeťami dezinformácií. 

Podľa analytikov, ktorí skúmali výsledky vyhľadávania informácií cez sociálnu sieť TikTok, obsahuje až jedno z piatich videí ponúknutých platformou dezinformačný obsah.

„Napríklad, keď používateľ zadá výraz „zmena klímy“, TikTok navrhne vyhľadávanie výrazov „zmena klímy odhalená“, a „zmena klímy neexistuje“. Používateľovi, ktorý hľadá „očkovanie proti vírusu covid“ TikTok navrhne vyhľadávanie výrazu „poškodenie spôsobené covid vakcínou,“ píše sa v správe spoločnosti NewsGuard.

Pri vyhľadávaní slova „Buča“ alebo „masaker v Buči“ niektoré výsledky vyhľadávania tvrdili, že masaker civilistov v Buči bol zinscenovaný. Zobrazili sa aj videá vojakov hrajúcich sa s figurínou s textom „Prečo Ukrajinci potrebujú vyrábať falošné mŕtvoly?“.

Takéto výsledky sa zobrazovali aj napriek tomu, že informácie o masakri v ukrajinskom meste už boli potvrdené množstvom nezávislých zdrojov a spravodajských agentúr.

Čo na to TikTok? 

Čínska spoločnosť ByteDance, ktorá TikTok vlastní, sa vyjadrila, že na platforme dezinformácie nepovoľujú a takýto obsah odstraňujú. Na otázky ohľadom konkrétnych spomínaných problémov však firma nereagovala.

Faktom zostáva, že ByteDance je čiastočne vlastnená čínskou vládou. Tá pravdepodobne môže potláčať alebo cenzurovať obsah, ktorý považuje za nevhodný. Rozsah obsahu, ktorý je súčasťou propagandy, ani pravidlá moderovania obsahu na platforme však nie sú známe. 
Predstavitelia TikToku začiatkom septembra pred americkými zákonodarcami vypovedali ohľadom poskytovania dát a informácií Číne. Akékoľvek väzby na čínsku vládu ale popreli.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentka magisterského stupňa Medzinárodnej politickej ekonómie na holandskej Univerzite v Groningene. Zaujíma sa o témy v oblasti geopolitiky, finančných trhov a ekonomických aj bezpečnostných aspektov migrácie. Vyštudovala bakalársky stupeň odboru Európske štúdia Univerzity Komenského v Bratislave, počas ktorého absolvovala študijný pobyt Erasmus+ na írskej Univerzite v Limericku.