Energetická kríza je dezinformátormi využívaná pre zastieranie ruských vojnových zločinov

Infosecurity.sk pracuje na mapovaní vnímania zelených tém, energií a Európskej zelenej dohody s podporou International Republican Institute. Ktorí slovenskí politickí aktéri šíria manipulatívne tvrdenia o zelených témach?

Infosecurity.sk pracuje na mapovaní vnímania zelených tém, energií a Európskej zelenej dohody s podporou International Republican Institute. V monitoringu, ktorý organizácia realizuje, je zatiaľ typickým najmä zveličovanie možných dopadov energetickej krízy či šírenie rôznych špekulatívnych naratívov o zabezpečovaní alternatívnych zdrojov energie.

Manipulácie sú orientované hlavne na spochybňovanie možného odstrihnutia sa Únie od ruského plynu, takže zároveň nesú proruský sentiment. Výrazná je aj snaha odvracať pozornosť od ruskej agresie na Ukrajine, kde sú stále odhaľované ďalšie zverstvá ruskej armády. Dezinformační aktéri a manipulátori sa pochopiteľne snažia tieto udalosti maskovať poukazovaním na dôležitosť ruských energií.

Ktorí slovenskí politickí aktéri šíria manipulatívne tvrdenia o zelených témach? Aké najčastejšie naratívy o energetickej kríze sú na Slovensku šírené? Akým spôsobom hovoria dezinformační aktéri o Rusku a ako o Európskej únii?

Viažu sa dezinformácie či manipulatívne tvrdenia aj na Európsku zelenú dohodu? Ako o zelenej dohode informujú problematické zdroje v Českej republike a Rumunsku? Prečo sú témy energií, klímy a životného prostredia súčasťou širšieho anti-západného naratívu?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s výskumnými analytičkami Infosecurity.sk Michaelou Ružičkovou a Monikou Jakábovou.

Epizóda podcastu vznikla s podporou International Republican Institute.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/