DISINFO REPORT – 120. týždeň

Vitajte pri čítaní 120. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Kto bola Daria Duginová a aký vplyv mala ideológia jej otca na dnešnú zahraničnú politiku Ruska

Daria Duginová na fotografii so svojím otcom Alexandrom Guginom. Zdroj: Telegram.

Daria Duginová, dcéra Alexandra Dugina, zahynula pri šoférovaní auta Toyota Land Cruiser, ktoré vybuchlo v dôsledku bomby umiestnenej pod vodičkinou stranou auta. Incident sa odohral 20. augusta vo večerných hodinách v blízkosti Moskvy. Jej otec, ruský krajne pravicový ideológ a filozof Alexandra Dugina, bol často označovaný za „Putinov mozog“ alebo „Putinovho Rasputina“. Ona sama sa stala politickou komentátorkou a pravou rukou svojho otca. Kritizovala Západ a horlivo obhajovala a propagovala ruskú inváziu na Ukrajinu. Viac v článku.

Danny Kollar: pravicový extrémista stojaci za najväčšou konšpiračnou skupinou na Telegrame

Daniel Bombic, známy ako Danny Kollar, je jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej dezinformačnej a krajne pravicovej scény. V súvislosti s inváziou na Ukrajinu Bombic podporuje Putina a nazýva ho „výborným stratégom a pevným chlapom“. Naopak, prezidenta Zelenského označil za potkana a naznačil, že je bábkovým prezidentom, ktorý bol dosadený sionistami. Na Bombica bol vydaný európsky zatýkací rozkaz. Dôvod obvinenia zatiaľ nebol bližšie uvedený. Pre portál Bellingcat Policajný zbor Slovenskej republiky uviedol, že je hľadaný Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA) pre činnosti súvisiace s extrémizmom. Viac v článku.

Bádateľ konšpiruje o snahách OSN vyhladovať ľudstvo, údajne tak robí v rámci boja proti hnojivám

Ako príklad údajných snáh globálnych elít eliminovať svetovú populáciu uvádza konšpiračný článok Srí Lanku. Za aktuálnu krízu v krajine vraj môže zákaz chemických hnojív, pričom na vine by mala byť OSN. Prezident Radžapaksa prijal na jar 2021 zničujúce rozhodnutie – prakticky zo dňa na deň zakázal dovoz syntetických hnojív, pesticídov a herbicídov, čím donútil domácich poľnohospodárov prejsť na ekologickú výrobu. Prezidentovou motiváciou však nebola ekológia , ale úspora financií. Rozhodnutie zakázať syntetické hnojivá teda síce bolo pre Srí Lanku zničujúce, politika však nebola nariadená z OSN. Viac v článku.

Razia FBI v Trumpovom sídle Mar-a-Lago vyvolala v stúpencovi bývalého prezidenta chuť na pomstu

Vo štvrtok 11. augusta sa muž vybavený útočnou puškou a nepriestrelnou vestou snažil nenápadne dostať do kancelárií FBI v americkom meste Cincinnati. Pri pokuse o prienik do budovy však spustil alarm, ktorý na miesto privolal federálnych agentov. Narušiteľ, neskôr identifikovaný ako 42-ročný Ricky W. Shiffer, z miesta činu ušiel smerom na sever po medzištátnej diaľnici číslo 71. Shiffer bol napokon zastrelený. Odmietal sa totiž vzdať a neprestával po policajtoch strieľať. Najpravdepodobnejším spúšťačom Shifferovho násilného konania sa zdá byť prehliadka Trumpovho sídla, ku ktorej došlo tri dni pred útokom. Viac v článku.

Snahy o diverzifikáciu zdrojov energie oživujú proruskú propagandu na Slovensku

Portál Infosecurity.sk monitoroval dané naratívy v rámci medzinárodného projektu zameraného na klímu a zelené energie. Pod záštitou International Republican Institute (IRI) analytický tím sledoval facebookový obsah aktérov zaradených na zoznam proruských zdrojov spoločnosti Gerulata Technologies. Následne sa hlavné identifikované naratívy doplnili o príspevky ďalších aktérov, ktoré boli vyhľadávané prostredníctvom nástroja CrowdTangle.


Kľúčové zistenia:

  • V téme sa počas sledovaného obdobia (máj až začiatok augusta 2022) angažovali najmä alternatívne médiá: Hlavný denník, Slobodný vysielač, Spravodajská alternatíva, aktuality24.sk, Matovičov cirkus; ako aj menšie dezinformačno-ladené FB stránky: Sloveni, Národná koalícia 2.
  • Z politických subjektov sa na tému vyjadrovala najmä poslankyňa NR SR Slavěna Vorobelová (nezaradená) a z časti túto problematiku komentovalo aj Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku.
  • Pre všetky vyššie spomenuté subjekty (médiá aj politických aktérov) je typická výrazná proruská orientácia.
  • Ústredným naratívom, od ktorého sa odvíjali viaceré ďalšie tvrdenia, bolo vyzdvihovanie Ruskej federácie ako spoľahlivého partnera so stabilnými dodávkami energií v kontraste s neistotou a zhoršovaním životnej úrovne, ktoré by so sebou snahy o odtrhnutie sa od ruských energií mohli priniesť.
  • Príspevky sa tak vyznačovali proruským sentimentom, bagatelizovaním ruskej agresie a objavili sa aj obvinenia z „rusofóbie“ smerované na adresu slovenskej vlády.
  • Zároveň sa mnohé príspevky orientovali na negatívne vykreslenie energetickej spolupráce európskych krajín s USA. USA boli obviňované zo zámeru „zase profitovať“ z krízy. Vyskytlo sa aj tvrdenie, že EÚ bola k protiruským sankciám „postrčená“ práve USA.
  • Nebolo identifikované väčšie množstvo dezinformácií, typickým bolo však zveličovanie možných dopadov energetickej krízy či šírenie špekulatívnych naratívov o LNG s cieľom vyvolať v publiku strach. Viac v reporte, dostupnom aj v anglickom jazyku

Prekrúcanie historických faktov pomáha prokremeľskej propagande počas 54. výročia sovietskej okupácie Československa

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • 54. výročie sovietskej invázie do Československa sprevádzalo prekrúcanie histórie, dezinformácie a polopravdy.
  • Niektorí dezinformátori sa zo sovietskej okupácie snažia obviniť Ukrajincov, aby tak ovplyvnili verejnú mienku na Slovensku v prospech Ruska.
  • Ekonomické problémy, ako sú vysoké ceny energií, pohonných hmôt a potravín, sú taktiež horúcou témou na Slovensku. Prokremeľskí aktéri ospravedlňujú ruskú agresiu na Ukrajine a z ekonomických problémov obviňujú výlučne Západ.
  • Dezinformátori sa snažia podkopať dôveru verejnosti v spojencov Slovenska a konšpirujú o údajnom vopred premyslenom zámere USA oslabiť EÚ a zarobiť na tom.
  • Proruskí aktéri vyzdvihujú maďarskú vládu a podčiarkujú jej zdržanlivý prístup k vojne na Ukrajine a jej protieurópske cítenie. Viac v reporte.

Používateľ je pre sociálne siete produktom

Na používateľov sociálnych sietí dnes číhajú mnohé nástrahy, ako sú informácie s nejednoznačnou pravdivosťou a vysoká nereprezantívnosť obsahu. Sociálne médiá sa pritom snažia primárne zvyšovať vlastný zisk maximalizáciou predávania našej pozornosti prostredníctvom reklám.

Predlžovanie pozornosti používateľov dosahujú sociálne siete aj cez emotívny a kontroverzný obsah. Ten však publikum na sociálnych médiách polarizuje a uzatvára používateľov do názorových či obsahových bublín.

Ako sa zobrazovanie obsahu na sociálnych médiách týka politických aktérov a demokracie? Aké odporúčacie algoritmy používajú sociálne siete ako je Facebook alebo TikTok? Ako môžu používatelia prebrať väčšiu kontrolu nad tým, čo sa im na sociálnych sieťach zobrazuje? Prečo sú opatrenia samotných sociálnych sietí častokrát nedostatočné? Čo sú praktiky tzv. „bluewashingu“? Je blokovanie stránok na sociálnych sieťach vhodným riešením šírenia problematického obsahu?

Na otázky v novej epizóde odpovedá výskumník Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií Jakub Šimko.

Epizóda podcastu vznikla s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Dvoch vysokých predstaviteľov nemeckého ministerstva hospodárstva vyšetrujú pre obvinenia zo špionáže pre Rusko. Obaja sa vo svojich pozíciách zaoberali témou energetiky. 
     
  • Google uviedol, že nebude ponúkať aplikáciu Truth Social vo svojom obchode s aplikáciami Google Play, kým sociálna sieť neodstráni obsah, ktorý podnecuje násilie. „Minulý týždeň nám spoločnosť Truth Social odpísala, že prijala našu spätnú väzbu a uviedla, že na riešení týchto problémov pracuje,“ povedal hovorca spoločnosti Google.
     
  • Ruskí anarchisti útočia na železnice, aby zastavili Putinovu vojnu na Ukrajine. Skupina s názvom BOAK sa prihlásila k zodpovednosti za zničenie komunikačných veží a zdržanie vlakov používaných na doručovanie zbraní armáde.
     
  • Takmer tri štvrtiny ľudí v 19 krajinách si myslia, že šírenie nepravdivých informácií online je „vážnou hrozbou“. Vyplýva to z prieskumu Pew Research Center, ktoré požiadalo 24 525 ľudí z 19 krajín s vyspelou ekonomikou, aby ohodnotili závažnosť hrozieb vyplývajúcich zo zmeny klímy, infekčných chorôb, online dezinformácií, kybernetických útokov z iných krajín a stavu globálnej ekonomiky.
     
  • Conseil d’État, najvyšší francúzsky správny súd, zavrhol myšlienku, že by umelá inteligencia predstavovala existenčnú hrozbu pre ľudstvo. Conseil d’État poskytuje vláde administratívne usmernenia a v júni minulého roka ju vtedajší premiér Jean Castex poveril, aby sa zaoberal otázkou, ako rozvíjať využívanie umelej inteligencie vo verejnej správe a zmierňovať jej riziká.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk