Razia FBI v Trumpovom sídle Mar-a-Lago vyvolala v stúpencovi bývalého prezidenta chuť na pomstu

Vo floridskom sídle Donalda Trumpa hľadali agenti FBI nezákonne držané tajné dokumenty. Bývalý prezident sa obhajuje zavádzajúcimi tvrdeniami, ktoré viedli jedného z jeho podporovateľov k útoku na federálnych agentov aj políciu.

Vo štvrtok 11. augusta sa muž vybavený útočnou puškou a nepriestrelnou vestou snažil nenápadne dostať do kancelárií FBI v americkom meste Cincinnati. Pri pokuse o prienik do budovy však spustil alarm, ktorý na miesto privolal federálnych agentov.

Narušiteľ, ktorý bol neskôr identifikovaný ako 42-ročný veterán Ricky W. Shiffer, z miesta činu ušiel smerom na sever po medzištátnej diaľnici číslo 71.

Hliadkujúci štátny policajt, poručík Nathan Dennis, ho po približne 20 minútach spozoroval a pustil sa do prenasledovania podozrivého vozidla. Shiffer počas naháňačky na poručíka Dennisa niekoľkokrát vystrelil.

Utočníka nakoniec obkľúčili a donútili zastaviť pri meste Wilmington. Tam nasledovala intenzívna prestrelka medzi ním a políciou. Po tom, čo sa ho muži zákona bez úspechu pokúsili spacifikovať vyjednávaním aj pomocou neletálnej munície, bol Shiffer zastrelený. Odmietal sa totiž vzdať a naďalej po policajtoch strieľal.

Od nenávistného prejavu na internete k streľbe na policajtov

Ricky Shiffer bol pre federálne úrady známym recidivistom. V minulosti ho vyšetrovali pre možné zapojenie sa do útoku na Kapitol 6. januára 2021. Shiffer bol tiež známy extrémistickými vyjadreniami na sociálnych sieťach.

Twitterový účet @RickyShiffer napríklad vyjadroval sympatie voči Proud Boys, neofašistickému zoskupeniu, ktoré vyzýva k politickému násiliu a adoruje Donalda Trumpa. Ten ich napriek zjavne extrémistickému charakteru skupiny nikdy verejne neodsúdil.

Niekoľko dní pred útokom zverejnil profil s menom @rickyshiffer na Trumpovej sociálnej sieti Truth Social príspevok, v ktorom vyzýval k násiliu voči agentom FBI na Floride. Príspevok bol reakciou na raziu FBI v Trumpovom sídle Mar-a-Lago na Floride.

Najpravdepodobnejším spúšťačom Shifferovho násilného konania sa tak zdá byť prehliadka Trumpovho sídla, ku ktorej došlo tri dni pred útokom. Práve k nej totiž smerovali posledné Shifferove príspevky na sociálnych sieťach.

Podľa informácií agentúry The Associated Press (AP) federálne úrady v súčasnosti vyšetrujú obsah Shifferovych účtov na sociálnych sieťach, ako aj jeho možné prepojenie na Proud Boys či osoby zodpovedné za útok na Kapitol.

FBI v Trumpovom luxusnom sídle Mar-a-Lago

Bývalý prezident Donald Trump bol počas svojej funkcie známy neštandardným zaobchádzaním s tajnými dokumentmi. Kvôli prípadom, keď napríklad poskytol prísne tajné informácie ruskej vláde či zverejnil utajované fotografie na svojom twitterovom účte, si prezident vybudoval nedôveru u veľkej časti spravodajskej komunity.

Za najproblematickejšie bolo považované floridské sídlo Mar-a-Lago. V ňom trávil Trump počas svojej funkcie množstvo času a nosil doň so sebou aj krabice plné tajných dokumentov. 

Mar-a-Lago nebol len obydlím, ale aj klubom, do ktorého mali prístup viacerí členovia aj ich hostia. Rezort sa tak stal ideálnym miestom na infiltráciu agentov zahraničnej tajnej služby túžiacich po tajomstvách americkej vlády.

Podozrenia o neštandardnom či nezákonnom zaobchádzaní s tajnými dokumentmi sa objavili aj po skončení Trumpovej funkcie v januári 2021, keď nebol ochotný splniť svoju zákonnú povinnosť a odovzdať prezidentské dokumenty Národnému archívu.

Pracovníci archívu preto v januári 2022 navštívili Mar-a-Lago a zaistili 15 škatúľ dokumentov, medzi ktorými sa nachádzali aj prísne tajné materiály súvisiace s národnou bezpečnosťou.

O zaistených dokumentoch následne informovali ministerstvo spravodlivosti, ktoré spustilo vyšetrovanie vedúce k nedávnej prehliadke FBI v Mar-a-Lago. Počas nej našli agenti množstvo ďalších dokumentov, ktoré mal Trump dávno odovzdať Národnému archívu USA.

Ďalšia obeť Trumpových lží

V príkaze na prehliadku, s ktorým FBI do Trumpovho sídla prišla, boli citované zákony o nezákonnom ničení, zatajovaní či kradnutí vládnych dokumentov, ale tiež zákon o špionáži z roku 1917.

Trump a jeho podporovatelia sa však prebiehajúci škandál pokúšajú zamiesť pod koberec, pričom využívajú nepravdivé či zavádzajúce tvrdenia.

Takmer bezprostredne po medializovaní prehliadky v Mar-a-Lago sa totiž Trump snažil vytvoriť dojem, že mu agenti FBI dôkazy v jeho sídle podstrčili. Keďže sa v objekte nachádzajú bezpečnostné kamery, mal by ideálnu príležitosť poskytnúť dôkaz o takomto sprisahaní. To však neurobil.

Kash Patel, bývalý administratívny úradník, Trumpa obhajoval tvrdením, že prezident všetky dokumenty pred vynesením z Oválnej pracovne odtajnil. Na tento účel vydal Trump údajne aj „trvalý príkaz“. Ním údajne boli automaticky odtajnené všetky dokumenty, ktoré si vzal domov.

Odtajnenie by však nezmenilo nič na tom, že Trump dokumenty vyniesol z Bieleho domu nezákonne. Dokumenty týkajúce sa národnej bezpečnosti totiž podliehajú špecifickým zákonom bez ohľadu na to, či sú utajené. Navyše o údajnom „trvalom príkaze“ nič nevedel ani Trumpov bývalý poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton.

Trump na svoju obhajobu taktiež tvrdil, že bývalý prezident Barack Obama si nechal 33 miliónov strán dokumentov, z ktorých boli mnohé tajné. Toto tvrdenie však vyvrátil samotný Národný archív USA, ktorý potvrdil, že prezident Obama po skončení svojej funkcie odovzdal všetky dokumenty.

Na Trumpovej sociálnej sieti Truth Social sa po zásahu FBI v Mar-a-Lago začali objavovať príspevky vyzývajúce k občianskej vojne či útokom na federálnych agentov. Riaditeľ FBI Christopher Wray takéto výroky označil za poľutovaniahodné a nebezpečné.

Donald Trump a jeho podporovatelia sa zrejme opäť snažia vytvoriť dojem sprisahania. Opakuje sa tak scenár po prehratých voľbách v roku 2020, ktoré Trump vyhlásil za „ukradnuté“. Tým vyprovokoval útok na Kapitol, pri ktorom prišlo o život päť ľudí. Ricky Shiffer sa tak stáva šiestou obeťou lží bývalého prezidenta.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študent bakalárskeho stupňa Bezpečnostných a strategických štúdií a Sociológie na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Zaujíma sa o islamský radikalizmus, výskum organizovaného zločinu a autoritárskych režimov. Kontakt: adam.mazuch@infosecurity.sk