Danny Kollar: pravicový extrémista stojaci za najväčšou konšpiračnou skupinou na Telegrame

Daniel Bombic, známy ako Danny Kollar, je jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej dezinformačnej a krajne pravicovej scény. Do povedomia verejnosti sa dostal vďaka činnosti na sociálnej sieti Telegram, kde spravuje niekoľko populárnych dezinformačných kanálov. 28. júla bol na neho vydaný európsky zatykač.

Danny Kollar je krajne pravicový konšpirátor, ktorý vo svojich príspevkoch pravidelne píše o neexistujúcej a falošnej pandémii, umelo vytvorenej na „vyhubenie a zotročenie bielej rasy“. Podľa neho je pandémia používaná ako zbraň Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorá je prepojená na Billa Gatesa a sionistov.

Najväčšiu aktivitu prejavoval predovšetkým počas pandémie, keď na dennej báze pridával príspevky spochybňujúce protipandemické opatrenia, očkovanie proti COVID-19, ako aj existenciu pandémie vo všeobecnosti. Očkovanie nazýva „génovou terapiou“ a pravidelne vyzýva na odmietanie očkovania a v online priestore slovne napáda tých, ktorí ho propagujú.

Zdroj: Telegram

V súvislosti s inváziou na Ukrajinu Bombic podporuje Putina a nazýva ho „výborným stratégom a pevným chlapom“. Naopak, ukrajinského prezidenta Zelenského označil za potkana a naznačil, že je bábkovým prezidentom, ktorý bol dosadený sionistami.

V ďalšom príspevku hovoril o údajnom zinscenovanom masakri v Buči. To, že masaker spáchali ruskí vojaci, bolo však viackrát potvrdené množstvom dôkazov, napríklad záznamami z kamier v obci, zachytenou komunikáciou vojakov či satelitnými snímkami.

Najznepokojujúcejší je rýchly rast popularity jeho hlavného kanálu na Telegrame. Od októbra 2021, keď po prvý raz zaznamenal výraznejší prírastok sledujúcich, ho začalo sledovať až 50-tisíc ľudí. V súčasnosti ho sleduje už 51,5-tisíc používateľov a pri príspevkoch dosahuje približne 35 až 42-tisíc videní.

Tvrdí, že ho chcú zatykačom umlčať

Európsky zatýkací rozkaz bol na Bombica vydaný z dôvodu nemožnosti iným spôsobom zabezpečiť prítomnosť obvineného na úkonoch spojených s trestným konaním, keďže sa dlhodobo zdržuje v Londýne.

Zdroj: PZ SR

Dôvod obvinenia zatiaľ nebol bližšie uvedený. Pre portál Bellingcat Policajný zbor Slovenskej republiky uviedol, že je hľadaný Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA) pre činnosti súvisiace s extrémizmom.

Portál Bellingcat požiadal Bombica o vyjadrenie. Stíhaný uviedol, že si nie je policajného pátrania po jeho osobe vedomý. Krátko nato sa však k situácii vyjadril na svojom telegramovom kanáli, že ho chcú tak umlčať.

Zverejňuje súkromné informácie

Daniel Bombic sa na sociálnych sieťach hrdí predovšetkým svojou činnosťou nazývanou doxxovanie alebo doxxing. Ide o odhaľovanie identity a zverejňovanie súkromných informácií, za účelom poškodiť konkrétnej osobe.

Takýmto spôsobom šikanoval ľudí spravujúcich stránku Hoaxy a podvody – Polícia SR či satirickú stránku Zomri. Ľudia, ktorých osobné informácie zverejnil, následne dostávali výhražné správy od Bombicových podporovateľov.

Pri doxxovaní sa zamieriava najmä na svojich odporcov kritizujúcich jeho názory a stanoviská. V minulosti taktiež zverejňoval adresy a telefónne čísla ľudí zastávajúcich protipandemické opatrenia a očkovanie proti COVID-19.

Na svojom telegramovom účte zverejnil napríklad telefónne číslo lekára Petra Sabaku alebo adresy pracovníčok regionálneho zdravotníctva angažovaných v kauze okolo reštaurácie Hollywood Burger a jej porušovania protipandemických opatrení.

Na svoj kanál na Telegrame pridal aj osobné údaje policajtov, ktorí zasahovali pri incidente v Lidli proti ľuďom, ktorí si odmietali nasadiť rúško a odísť z predajne.

Zdroj: Telegram –⁠ https://t.me/dannykollar/1184, https://t.me/dannykollar/1279 , https://t.me/dannykollar/1853 

Pri priamej reakcii či vyzýval svojich sledovateľov na násilie však takéto obvinenia odmietol. Nikdy vraj žiadne osobné informácie svojich kritikov nezverejnil a sám je striktne proti násiliu alebo nabádaniu k nemu. Zároveň dodal, že agresivita je blízka skupine Antifa a ultrasionistom, nie jemu.

Sám sa však na svojom facebookovom profile pochválil, že za 14 rokov strávených v Londýne mal už dvakrát podmienku a 22-krát bol zatknutý, z čoho bolo aspoň desaťkrát kvôli bitkám.

Konšpiráciami vysvetľuje väčšinu spoločenských udalostí

Bombic na svojom telegramovom kanáli propaguje rôzne konšpirácie. Tie najčastejšie hovoria o svetových sprisahaniach sionistov, vládach ovládaných americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA), prípadne ide o konšpirácie šírené hnutím QAnon. Tomu sú prispôsobené aj nadväzujúce konšpirácie o COVID-19 či očkovaní.

Všetky jeho teórie sú v podstate založené na teórii „veľkej výmeny“. Tá hovorí o údajnom tajnom pláne svetových elít vymeniť bielu populáciu a nahradiť ju migrantmi, ktorí majú následne vládnuť svetu. V tomto duchu vysvetľuje migráciu, COVID-19 či infláciu a iné ekonomické problémy, ktoré majú byť organizované elitami.

Pri konšpiráciách sa nevyhýba ani domácej politike. Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej obvinil z objednávky vraždy súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. O prezidentke Zuzane Čaputovej tvrdí, že je riadená sionistami a americkou CIA. Podobne pravidelne útočí na väčšinu politikov súčasnej koalície.

Otvorená podpora krajne pravicovým politikom

Verejne a dlhodobo sympatizuje s poslancami a členmi hnutia Republika, ktorých podporuje prostredníctvom svojho účtu. S Milanom Mazurekom sa dokonca viackrát stretol aj ako hosť v jeho relácii v Kulturblogu. Ako hosť sa objavil aj vo viacerých reláciach dezinformačného média InfoVojna.

Okrem iného sa na sociálnych sieťach chválil návštevou koncertov skinheadskej a neofašistickej kapely Krátky Proces, ktorá predtým niesla názov Juden Mord. Jej lídrom je Rastislav Rogel, ktorý vo voľbách v roku 2016 kandidoval za stranu Kotlebovci-ĽSNS. 

Kapela vo svojich textoch spochybňuje holokaust a hlása rasistické názory. Daniel Bombic sa dokonca pochválil, že si na jednej zo svojich návštev zaspieval s kapelou priamo na pódiu.

Na fotkách a v záveroch svojich príspevkov tiež často používa gesto neonacistov „white power“. Gesto štandardne znamená skratku „OK“, no u extrémistov reprezentuje písmená W a P.

Rovnaké gesto použil počas súdneho procesu aj austrálsky pravicový extrémista Brenton Tarrant, ktorý zabil v mešitách na Novom Zélande 52 ľudí. V roku 2019 ho organizácia ADL (Anti-Defamation League) venujúca sa boju proti antisemitizmu a rasizmu zaradila medzi symboly nenávisti.

Zdroj: DenníkN

Reagovali mnohí slovenskí politici

Po vyhlásení zatykača sa Daniela Bombica zastalo niekoľko slovenských politikov. Milan Uhrík, ktorý ho pozná osobne, nazval európsky zatykač celosvetovou hanbou a vyzval na ochranu slobody slova aj pre Daniela Bombica.

Prekvapením však bolo vyjadrenie Roberta Kaliňáka, ktorý stíhanie komentoval slovami, že je škandál stíhať človeka za výrok o „budúcnosti pre svoje biele deti“.

Bombic ako údajný odhaľovateľ svojej „skutočnej pravdy“ dlhodobo zneužíva nespokojnosť ľudí so súčasnou politickou a pandemickou situáciou na pretláčanie svojich vlastných rasistických a antisemitských názorov. Okrem toho však šírením konšpirácií ohrozuje svojich odporcov, ktorých zverejňovaním osobných údajov vystavuje verejnému lynču.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/