Krátke správy minulého týždňa: Zuckerberg a regulácia Facebooku, volebná kampaň na dezifowebe a Coronavírus v kremeľských médiách

Chce Zuckerberg reguláciu Facebooku?

Hlasov, ktoré požadujú nejakú formu regulácie sociálnych sietí je stále viac. Vo svojom prejave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii Mark Zuckerberg uviedol, že obsah by sa naozaj regulovať mal.

Zuckerberg sa v sobotu stretol s predsedom EĽS (Európska ľudová Strana) Manfredom Weberom, ktorý mu predtým napísal, že je „najvyšší čas“, aby Facebook umožnil väčšiu transparentnosť a ukázal, „ako je navrhnutý algoritmus …, ako sa rešpektuje sloboda prejavu na jeho platformách a akým spôsobom reguluje virálnosť príspevkov“. Verejnosť totiž nevie, akým spôsobom súkromná spoločnosť na svojej platforme verejný diskurz ovplyvňuje.

Zuckerberg sa mal kvôli prípadnej regulácii stretnúť aj s niekoľkými eurokomisármi, o čom napísal komentár pre Financial Times: „Dobrá regulácia môže v blízkej budúcnosti poškodiť podnikanie Facebooku, ale z dlhodobého hľadiska bude lepšia pre všetkých vrátane nás.“

Sociálna sieť ktorá čelí globálnej kritike kvôli nárastu dezinformácií, a nenávistných prejavov na svojej platforme a najmä kvôli nevôli, či neschopnosti proti nim zasiahnuť, sa dlhodobo snaží odvrátiť hnev verejnosti a efektívnu reguláciu zo strany národných štátov alebo EÚ. Napríklad aj tým, že ponúka riešenia, ktoré sa môžu na prvý pohľad zdať efektívne, no deklarovaný účinok nemajú. Zuckerbergov návrh treba vnímať v tomto kontexte.

Prečítajte si viac v našom článku o tom, ako Facebook chce kontrolovať nepravdivé správy na Slovensku a prečo sa mu to nepodarí.

Predvolebná kampaň na dezinformačnom webe

Na základe zistení portálov infosecurity.sk a antipropaganda.sk sa ukázalo, že strany Vlasť, ĽSNS a SNS platia za reklamu najčítanejšiemu dezinformačnému webu Hlavné správy

Pri pohľade na transparentné účty, ktoré strany musia povinne viesť v kampani do nadchádzajúcich volieb, je vidieť, že tieto majú vo svojich výdavkoch uvedené prevody v prospech firmy Heuréka Evolution s.r.o.

Táto eseročka patrí Róbertovi Sopkovi, prevádzkovateľovi webu Hlavné Správy. Zatiaľ čo pri horeuvedených stranách takýto typ inzercie neprekvapuje, pri SNS sa zjavne jedná o novú taktiku, ktorou sa strana snaží aspoň s minimálnym ziskom udržať v parlamente. Platenou inzerciou však tieto strany iba pomáhajú financovať činnosť dezinformačného webu s nejasnými finančnými väzbami.

Hlavné správy sa tvária ako skutočný spravodajský portál, ktorý preberá veľkú časť spravodajstva z tlačových agentúr ako TASR a SITA. Ponúka však aj svoje autorské články. Cez ne následne čitateľov zavádzajú, šíri najrôznejšie nepravdy, konšpirácie a dezinformácie. 

Legitimizovať pôsobenie podobných webov sa dá aj bez priameho zadávania reklamy. Richard Sulík v stredu poskytol reportérovi Hlavných Správ rozhovor. V strana vo svojom stanovisku uviedla, že „nešlo o dohodnutý ani plánovaný rozhovor. Predsedu SaS po včerajšom brífingu „odchytil“ redaktor a spýtal sa ho pár rýchlych otázok. Richard Sulík odpovedá vždy na všetky otázky a nezvykne sa pýtať, v akej forme odpovede použijú“

Richard Sulík naozaj nemusel vedeiť, že sa jedná o reportéra Hlavných správ. V následne vydanom stanovisku sa však strana mala možnosť jednoznačne od Hlavných Správ dištancovať, no neurobila tak.

Vladimír Šnídl z Denníka N nedávno pripomína, že „Hlavné správy v minulosti angažovali človeka, ktorý sa jazdil radiť do mediálnej agentúry Kremľa a potom pod falošným menom písal kremeľskú propagandu.“

Z prepisov Kočnerovej Threemy tiež vieme, že v Hlavných Správach tento vybavil nekritický trojdielny rozhovor bývalému policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi. Ten je dôvodne podozrivý z lustrovania novinárov pre Kočnerove potreby.

„Pavúk“ s informáciami o Mirovi Kernovi z Denníka N, ktorým disponoval Marián Kočner. Informácie pochádzajú z policajných databáz. Kočnerovi ich mal cez Norberta Bôdôra sprostredkovať Tibor Gašpar.

Rusko našlo vinníka zodpovedného za koronavírus: USA

Epidémia koronavírusu typu COVID-19 môže byť momentálne jednou z najväčších výziev pre svetovú medicínu. Mnohí však tému zneužívajú na šírenie paniky a strachu. Keď sa vírus rozšíril do celého sveta, začali sa objavovať prvé konšpiračné teórie

V Rusku sú však tieto dezinformácie zdôrazňované osobitne. Strach a zmätok z epidémie je namierený priamo proti Spojeným štátom americkým, ktoré majú stáť za šírením nákazy. 

Vedúci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol: „Vo WHO nie sme len bojom proti vírusu, ale bojujeme aj s teóriami trollov a konšpirácií, ktoré torpédujú naše schopnosti účinne na vírus reagovať“. 

V Rusku sa sa konšpiračné teórie objavujú aj vo veľkých mainstreamových diskusných reláciách. Tieto hovoria o víruse, ktorá je produktom amerických laboratórií a cieľom nákazy má byť pokorenie čínskeho ekonomického rozvoja. Niektoré články sa pohrávali s myšlienkou, že Bill Gates, alebo George Soros by mohli byť zainteresovaní priamo. 

Úsilie Ruska ukázať prstom na USA pritom pripomína spomienky na jednu z najodvážnejších dezinformačných kampaní Sovietskeho zväzu počas Studenej vojny. Sovietska KGB vtedy v snahe podkopať postavenie Washingtonu vo svete, postavila premyslené dezinformačnú kampaň ktorej cieľom bolo vykresliť vírus HIV (a jeho šírenie v 80. rokoch) ako americkú biologickú zbraň. Dnes už vieme, že sa jednalo o sofistikovanú dezinformačnú kampaň.

Študent magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne | Počas bakalárskeho štúdia na FSS absolvoval tiež odbor Bezpečnostných a strategických štúdií | Zaujíma sa o problematiku hybridných hrozieb, vojenstva a vojenských technológií | Absolvoval odbornú stáž na odbore bezpečnostnej politiky (OBEP) na Ministerstve zahraničných vecí SR a odbornú stáž v Kancelárii štátneho tajomníka Ministerstva obrany Slovenskej republiky | Je členom redakcií antipropaganda,sk a securityoutlines.cz.