Andrej Danko – v náručí konšpirátorov. Inú možnosť už nemá

Poskytol rozhovor konšpiračnému magazínu ExtraPlus, platí reklamu v Hlavných Správach, najväčšom dezinformačnom webe na Slovensku a dnes večer bude v Slobodnom vysielači hovoriť o koordinovanom spiknutí liberálnej mafie a jej médií proti jeho osobe. Predseda parlamentu Slovenskej republiky, Andrej Danko.

Dezinformačná scéna našu spoločnosť aktívne polarizuje už od roku 2014. Bolo iba otázkou času, kedy jej komunikačné metódy presiaknu aj do hlavnoprúdovej politiky. Dnes už nie sú najvirálnejšími hráčmi konšpirátori, dezinformátori, pokútne postavy a ich weby, ale priamo politici a ich anonymné projekty. Príklon k tomuto štýlu komunikácie nemusí byť súčasťou vplyvových operácií tretích štátov, ale iba náhradou konštruktívneho programu politických prospechárov, ktorí zadarmo hľadajú prístup ku zdrojom štátu. A trestnoprávnu imunitu.

V porovnaní s obdobím pred parlamentnými voľbami v roku 2016 bola situácia dramaticky iná. Politici sa s pochybnými webmi spájať nechceli, bol to pre nich reputačný problém. Kampaň stavali na konšpiráciách iba fašisti, nakoniec tak, ako stále.

Iné strany síce sľubovali, zavádzali, klamali, ale nikto neskĺzol do konšpiračného bahna. Jedinou výnimkou bol SMER, ktorý pohotovo nasadol na mediálnu vlnu práve prebiehajúcej migračnej krízy, prudko otočil svoju kampaň a zmenil ústredný slogan z „Robíme pre ľudí“, na „Chránime Slovensko“. Nikto si to vtedy s dezinformačným mainstreamom nespájal, napokon migračná kríza bola veľkou témou vo všetkých hlavnoprúdových médiách. Nasledujúce roky však ukázali, čo sa stane, ak niekto klame pridlho.

Zdroj: Denník SME

Po vražde Jána a Martiny bezradní Fico, Kaliňák a Gašpar položili pred novinárov na stôl milión eur. Bizarné fotografie obleteli Európu. O niekoľko dní neskôr vytiahol Fico Soroša, zahraničné sprisahanie a ruka bola v rukáve. Vysmiali ho už priamo na tlačovke.

Bývalý premiér bol však tak notoricky známy svojim suverénnym vystupovaním, že keď po dvojitej vražde kolosálne zbabral dve, dnes už legendárne tlačovky, len málokto veril, že si tento štýl komunikácie ponechá do budúcnosti.

Lenže novinári odhaľovali škandál za škandálom a priamo úmerne k tomu Smeru klesali preferencie. V strane sa tak mohol vyprofilovať poslanec, dnes na kandidátke s číslom 11, ktorý jej svojimi toxickými konšpiráciami a dezinformáciami nabaľuje voličov antisystému. Tlieska mu za to Fico a takmer celá dezinfo scéna.  

Nie je to však iba prípad bývalého premiéra a jeho strany, no všetkých politikov, ktorí nevedia slušne argumentovať a teda nemajú konštruktívny program, ktorý by reálne posunul krajinu dopredu. Takým je bezpochyby aj Andrej Danko a jeho SNS.

Neschopnosť čeliť argumentom zhmotňuje jeho piatkový debakel v rádiu Express, kde mu excelentne pripravený a pohotový moderátor Závodský vyvrátil každú lož a polopravdu. 

Predsedovi parlamentu však slúži ku cti, že na rozdiel od svojich ostatných, programovo vyprahnutých kolegov, konšpirácie, dezinformácie a spolupráca s dezinfo webmi k jeho pracovnej metóde nikdy nepatrili. Výnimkou je rozhovor pre konšpiračný časopis ExtraPlus, v ktorom hovorí napríklad o tom, že čochvíľa „bude znova ako v 50. rokoch minulého storočia víťaziť ideológia a inkvizícia, bezdôkazové obviňovanie a škandalizovanie za podpory médií hlavného prúdu.“ 

Tradičné médiá, ktoré šliapajú na päty skorumpovaným politikom sú ich prirodzeným nepriateľom. Netreba sa čudovať, prečo sa mnohí prikláňajú k „alternatíve“. Danko tomu na rozdiel od kolegov pomerne dlho odolával, dokonca aj jeho vyjadrenia boli na pomery mierne.

Lenže s tým je koniec. Iba za posledné dva mesiace odišlo z transparentného účtu SNS €10.602 do firmy Heuréka Evolution, s.r.o, ktorú vlastní Róbert Sopko, človek v pozadí najčítanejšieho dezinformačného portálu na Slovensku. Prevod je označený ako „Inzercia online SNS parlamentné voľby 2020“. Z transparentných účtov strán sa dá vidieť, že na Hlavných správach v rámci kampane ešte inzeruje aj ĽSNS a VLASŤ. 

Náhľad do transparentného účtu SNS.

Budúci bývalý predseda parlamentu sa vo víre klesajúcich preferencií, ktoré ho o dva týždne môžu úplne odfúknuť z parlamentu hádže do náruče konšpirátorov. Je načase pracovnú metódu prispôsobiť okolnostiam.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk