Sloboda internetu v juhovýchodnej Ázii naďalej klesá

Americká nezisková organizácia Freedom House zverejnila každoročný report o slobode internetu. Celkový výsledok ukazuje pád slobody online priestoru už dvanásty rok po sebe. Tento trend nemá pozitívne vyhliadky ani do budúcna.

Prepad slobody internetu je viditeľný takmer v každom skúmanom regióne. Sem patrí aj oblasť juhovýchodnej Ázie, ktorá zažíva citeľný prepad. Súvisí to s aktívnym obmedzovaním a zasahovaním do slobody obsahu v kyberpriestore štátnymi aktérmi v dlhodobom horizonte z rôznych dôvodov.

Globálna internetová sloboda kontinuálne klesá

Americká mimovládna nezisková organizácia Freedom House zverejnila svoj najnovší report o slobode internetu pre rok 2022. Výročná správa s názvom „Freedom on the Net 2022“ hodnotí stav slobody online priestoru vo vybraných 70 krajinách. Podľa organizácie má prístup k internetu viac ako 4,5 miliardy obyvateľov planéty, pričom až 76 % z nich pochádza z krajín, kde dochádza k represiám za názory prezentované na internete. 

Všeobecne negatívny výsledok ukazuje, že globálna internetová sloboda klesá už dvanásty rok po sebe, a to najmä z dôvodu budovania nových prekážok a obmedzení v kyberpriestore štátnymi aktérmi.

Najvýraznejšie zhoršenie bolo zaznamenané v Rusku, Mjanmarsku, Sudáne a Líbyi. Najmenej v 53 krajinách čelili občania za prejavenie svojich názorov v online priestore právnym dôsledkom, v niektorých prípadoch aj drakonickým trestom a väzeniu. 

Najhorší výsledok zaznamenala ôsmy rok po sebe Čína. Situácia sa podľa Freedom House zhoršila najmä počas olympijských hier v Pekingu. Na druhú stranu až 26 sledovaných krajín zaznamenalo zlepšenie slobody v online priestore napriek celkovému poklesu. Zo skupiny 70 krajín je na tom najlepšie Island, Estónsko a Kostarika. Slovensko ani Česká republika súčasťou reportu neboli. 

„Úspešnejšia“ časť juhovýchodnej Ázie

Z oblasti juhovýchodnej Ázie bolo zastúpených až osem z jedenástich krajín. Medzi nimi boli Filipíny, Malajzia, Singapur, Indonézia, Kambodža, Thajsko, Vietnam a Mjanmarsko. Z nich dopadli najlepšie Filipíny, zatiaľ čo Mjanmarsko skončilo len o trochu lepšie ako najhoršia Čína. 

Zlú situáciu v regióne potvrdzuje aj fakt, že najlepšie hodnotené Filipíny skončili až na 22. mieste zo 70 krajín. Do prvej polovice rebríčka sa vošli už len Malajzia a Singapur, ktorý sa nachádza presne v strede rebríčka. Päť krajín patrí k „čiastočne slobodným“, zatiaľ čo zvyšné tri k „neslobodným“. Do tejto kategórie patria okrem Mjanmarska aj Vietnam a Thajsko. 

Z regiónu najlepšie hodnotené Filipíny trpia fyzickými útokmi proti kritikom vlády či technickými útokmi proti médiám a občianskej spoločnosti. Silnú úlohu tu hrajú aj dezinformácie, ktoré boli prítomné aj počas posledných prezidentských a parlamentných volieb.

Malajzia vykonáva najmä aktívne blokovanie webových stránok a rôzneho obsahu na sociálnych sieťach. Občania čelia za svoje online aktivity aj právnym dohrám. Singapur podobne ako Malajzia získal slabšie hodnotenie práve kvôli širokému obmedzovaniu online aktivít zo strany úradov.

Represia a cenzúra v digitálnom priestore

Indonézia nízke hodnotenie kvôli represiám voči novinárom a občianskej spoločnosti. Súvisí to aj s obmedzením internetu počas nepokojov vo východnej časti krajiny v provincii Západná Papua, kde demonštranti žiadali nezávislosť.

Hlavným problémom Kambodže je skutočnosť, že krajina sa snaží výrazne obmedziť a kontrolovať celý internet prostredníctvom spustenia „národnej internetovej brány“ (National Internet Gateway, NIG). Zatiaľ sa túto bránu nepodarilo presadiť a spustiť. Ak by k tomu došlo, vláda by mala plnú moc nad obsahom, ktorý sa dostane na lokálnu sieť.

Thajsko sa nachádza v spodnej časti rebríčka vďaka aktívnemu potláčaniu online aktivity a anonymity v kyberpriestore. Krajina napríklad zablokovala prístup k pornografii, cenzuruje kritické médiá, rovnako však blokuje aj sťahovanie torrentov alebo používanie VPN, ktoré dodáva vyššiu anonymitu používateľom internetu.

Vietnam dopadol v rebríčku horšie ako Rusko. Súvisí to najmä so širokým a aktívnym štátnym filtrovaním, blokovaním a cenzúrou online aktivity občanov a médií. Už tak značne obmedzená možnosť online obsahu čelí ďalšiemu nátlaku zo strany štátu, ktorý sa snaží v tejto oblasti pritvrdiť novými obmedzeniami. 

Mjanmarsko čelí takmer úplnému obmedzeniu online aktivity. Vojenská junta, ktorá vládne od prevratu v roku 2020, významne obmedzuje slobodu slova v online aj offline priestore. Predposledné miesto Mjanmarska v rebríčku preto nie je žiadnym prekvapením.

Celkový trend vývoja slobody na internete v juhovýchodnej Ázii poukazuje na zhoršenie situácie, čo priamo nadväzuje na globálny pokles. Keďže viaceré krajiny plánujú v reštrikciách pokračovať, pravdepodobne nie je možné v najbližších rokoch očakávať zlepšenie situácie.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk