Kontrola sociálnych sietí v strednej Ázii je inšpirovaná Moskvou

Stredoázijskí lídri testujú možnosti kontroly sociálnych sietí a internetu prostredníctvom nových zákonov a regulácií. Nasledujú pritom postupy, ktoré aplikuje v tejto otázke Moskva.

Obrázok: Pixabay.

Každoročná správa americkej neziskovej organizácie Freedom House v kategórii „Sloboda na internete“ (Freedom on the Net) poukazuje na „úspech” kontrolných opatrení, pretože niektoré krajiny v regióne patria v rebríčku k najhorším na svete. 

Naposledy sa začiatkom novembra 2021 Uzbekistan pokúsil novým zákonom zakázať Telegram, Facebook, Odnoklassniki či YouTube. Tie by sa pridali k už obmedzeným sociálnym platformám Skype, Twitter, TikTok alebo Vkontakte.  Nakoniec bol však prístup k aplikáciám obnovený.  

Nedávne pokusy v regióne

Spomínaný pokus zakázať Telegram skončil odvolaním ministra pre rozvoj informačných technológií a komunikácií a jeho poradcu. Aplikáciu Telegram totiž využíva približne 18 z 34 miliónov obyvateľov Uzbekistanu. K užívateľom patria taktiež politické špičky. 

Obmedzenie prístupu k Telegramu bolo následkom novej regulácie na ochranu dát a práv užívateľov s uzbeckým občianstvom, čo však v konečnom dôsledku dopadlo katastrofálne. 

Rusko prejavuje snahy o finančné postihy pre sociálne siete či platformy. Snaží sa tak zabrániť možným otrasom v spoločnosti, ktoré môžu byť rozšírené najmä medzi mladou generáciou prostredníctvom internetu. Práve tieto postupy sa snažia kopírovať krajiny v regióne strednej Ázie, povedal pre denník The Washington Post politický analytik Arkady Dubnov.

Obavy z toho, že sa krajina snaží kopírovať práve tieto metódy Moskvy, vyjadrili v Kazachstane aj aktivisti za digitálne práva a slobody. 

Parlament v septembri presadil návrh zákona, podľa ktorého musia zahraničné technologické spoločnosti zriadiť miestne pobočky, inak by im hrozilo zablokovanie alebo obmedzenie činnosti v krajine. Proti tomuto zákonu sa podpísalo približne 10-tisíc ľudí, avšak po jeho preformulovaní na diplomatickejšiu verziu bude zrejme v platnosti.

V Turkménsku prebehol začiatkom roka štátny zásah proti službám VPN a ich používateľom, kde niektorí boli za ich využívanie dokonca vypočúvaní či súdení.

Správa o slobode internetu

Americká mimovládna organizácia Freedom House nedávno zverejnila svoju výročnú správu „Sloboda na internete“ (Freedom on the Net). Analýza obsahuje hodnotiace rebríčky slobody na internete v jednotlivých krajinách sveta spolu s prehľadom najnovšieho vývoja či podrobnými správami o niektorých štátoch.

Z regiónu Strednej Ázie je k dispozícii len správa o Kazachstane, Kirgizsku a Uzbekistane. Turkménsko a Tadžikistan v nej zahrnuté nie sú.

Internet bol v Kazachstane označený za„neslobodný“ a dosiahol len 33 bodov zo 100. Krajina uskutočnila reformy, ktoré ovplyvnili správu údajov technologických spoločností, používatelia Instagramu, YouTube a Telegramu boli buď vyšetrovaní, zatknutí alebo odsúdení za obsah na svojich profiloch.

Výsledky a ich dôvody sú v prípade Uzbekistanu takmer identické. Krajina uskutočnila reformy, vyšetrovala, zatkla alebo odsúdila používateľov sociálnych sietí. Aj internet v Uzbekistane organizácia označila ako „neslobodný“. Dosiahol len 28 bodov, obe krajiny sa tak ocitli na spodku rebríčka.

Na druhej strane, Kirgizsko dopadlo v porovnaní s ostatnými krajinami v regióne pomerne dobre. Síce uskutočnilo podobné reformy, avšak oficiálne tu neboli vyšetrované ani odsúdené žiadne osoby. Internet v Kirgizsku bol preto označený za „čiastočne slobodný“, pričom v rebríčku štát dosiahol 53 bodov.

Budúcnosť slobody internetu v regióne

Turkménsko sa nachádza na poslednom mieste v celosvetovom rebríčku rýchlosti internetového pripojenia Speedtest Global Index, pričom mnohé internetové zdroje sú blokované vládou. Tadžikistan je na tom v otázke rýchlosti, dostupnosti a blokácie internetu podobne

Ak to zhrnieme, byť používateľom internetu v regióne Strednej Ázie je ťažké a pomerne drahé. Napríklad v Turkménsku je to výsadou iba bohatšej vrstvy. 

Naviac tu ide o internet so značne blokovaným a cenzurovaným obsahom. V posledných rokoch nedošlo k žiadnej zmene smerom k zlepšeniu situácie. Sloboda internetu bude v regióne pravdepodobne trpieť ešte mnoho nasledujúcich rokov.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk